Новообраний президент Петро Порошенко каже, що не збирається ініціювати відставку нинішнього глави уряду Арсенія Яценюка.
«По Конституції України, президентські вибори не тягнуть за собою відставку прем’єр-міністра. Я вважаю, що діяльність Арсенія Петровича на посаді прем’єр-міністра на даному етапі є вдалою», – заявляє він.
Разом з цим він розкритикував квотний принцип формування уряду та роботу силового блоку. З огляду на це в оточенні кандидата упевнені, що ставши президентом, Петро Порошенко неодмінно ініціюватиме відставку міністрів-силовиків. Також, вірогідно, що посади втратять міністри, які були делеговані в уряд партією «Свобода».
Якщо «Свобода» буде і далі закликати зупинити контрреволюцію, то це зайва підстава відмовитися від квотного принципу і вичистити партійних непрофесіоналів з урядуВадим Карасьов
«Якщо «Свобода» буде і далі закликати зупинити контрреволюцію, то це зайва підстава відмовитися від квотного принципу і вичистити партійних непрофесіоналів з уряду. І це, до речі, схвально зустріли б у суспільстві. Бо після того, як Тягнибок набрав півтора проценти голосів, а Порошенко – 55%, останній може робити все, що завгодно, бо в нього є колосальна довіра суспільства», – каже політолог Вадим Карасьов.
Хто очолить МЗС: Чалий, Клімкін, Дещиця?..
Глава держави пропонує кандидатури міністрів оборони та закордонних справ. В оточенні переможця виборів кажуть, що Петро Порошенко сам обіймав посаду міністра закордонних справ і має власні уявлення про кадровий потенціал відомства та його роботу.
Можливо, новим главою зовнішньополітичного відомства може стати колишній заступник міністра закордонних справ Валерій Чалий, який довго співпрацює з Петром Порошенком, зокрема – і під час останніх виборів. Утім, не виключено, що зовнішньополітичне відомство очолить хтось із дипломатів важковаговиків, зокрема, називають чинного посла України в Німеччині Павла Клімкіна.
Чинний виконувач обов’язків міністра закордонних справ Андрій Дещиця навряд чи залишиться на посаді. На займаній посаді він радше здобуває авторитет, ніж може додати ваги зовнішній політиці, вважають в оточенні Порошенка. Зрештою, в умовах, коли доведеться починати переговорний процес із Москвою, міністр, який гостро конфліктував зі своїм російським колегою, може бути не на часі. Сам Петро Порошенко зазначає, що розглядає «перемовини з Росією як дуже важливий фактор». За його словами, «останній аргумент Росії полягав у тому, що в Україні немає законного президента, і цей аргумент тепер немає жодної сили».
Українці дали Порошенку кредит під високі відсотки – оглядач
В ЄС вітають українські вибори і чекають на співпрацю із новообраним главою держави, а також закликають Росію до діалогу із новим президентом. У свою чергу російський міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що готовий до діалогу з Петром Порошенком, але без посередників. Експерти прогнозують: порозумітися із європейцями буде доволі просто, натомість поступ на переговорах із росіянами – вельми проблематичний.
Що ж до внутрішніх проблем в Україні, то Петро Порошенко наголошує на необхідності насамперед відновити мир. За його словами, влада запропонує мешканцям Донбасу гарантії безпеки, гарантії використання російської мови та децентралізації влади, а сепаратистам, на яких немає крові – амністію. Водночас, із терористами переговори неможливі.
Між тим, суспільство чекає від Порошенка швидких результатів.
«Нинішня висока підтримка Порошенка – це не просто кредит довіри, а кредит під дуже високі відсотки. І невиплата може загрожувати боржнику дуже швидким судом із сумними наслідками», – зазначає політичний оглядач інформагентства УНІАН Тетяна Урбанська.