Доступність посилання

ТОП новини

Ефект від нових санкцій ЄС Росія відчує дуже швидко – економіст


Андрій Новак, голова Комітету економістів України
Андрій Новак, голова Комітету економістів України

Київ – Третій рівень санкцій, запроваджений Євросоюзом проти Росії, матиме для останньої не лише болючий, але й негайний ефект, заявив у бесіді з Радіо Свобода голова Комітету економістів України Андрій Новак. За його словами, найпершими удар відчують фондовий і валютний ринки. Експерт вважає, що ЄС і США нарешті вийшли на скоординований рівень тиску на Росію.

– На сьогодні Європейський союз взявся наздоганяти США у жорсткості застосування санкцій проти Російської Федерації як агресора щодо України. Зараз ідеться про так званий третій рівень санкцій, але він розбитий на три умовні етапи, і зараз мова йде про перший.

Санкції, які вже ухвалені, стосуються «Сбербанку Росії» і банку «ВТБ». Це два найбільші банки Російської Федерації, які обслуговують весь державний сектор російської економіки

Цей перший етап третього рівня санкцій стосується переважно фінансового сектору. Зокрема, санкції, які вже ухвалені, стосуються «Сбербанку Росії» і банку «ВТБ». Це два найбільші банки Російської Федерації, які обслуговують весь державний сектор російської економіки, а також зовнішньоекономічний сектор (зокрема, це стосується банку «ВТБ»). Окрім того, ці банки мають зв’язки з іншими ключовими секторами, як-то енергетичними чи військово-промисловими підприємствами.

Тому запровадження третього рівня санкцій, зокрема його першого етапу, – це вже ті санкції, які дійсно будуть дуже відчутними для російської економіки, причому дуже швидко, оскільки фінансовий сектор є найбільш чутливим, він реагує на економічні зміни найшвидше. Зараз ми вже можемо очікувати наслідки цих санкцій на російському фондовому і валютному ринках. Це буде виявлятися у падінні акцій російських компаній на фондових ринках і девальвації рубля на валютному ринку.

– У рішенні ЄС, принаймні на це посилаються західні агенції, йдеться про те, що санкції можуть бути переглянуті через 3 місяці. На Вашу думку, чи за ці місяці санкції можуть настільки вдарити по російській економіці, щоб вона відмовилася від військової агресії?

Навіть перший етап третього рівня санкцій завдасть російській економіці 100 мільярдів євро прямих збитків

– За попередніми оцінками самих європейців і американців, навіть перший етап третього рівня санкцій завдасть російській економіці 100 мільярдів євро прямих збитків. Подальша динаміка другого і третього етапів буде залежати від поведінки самої Росії щодо подій в Україні. Оскільки ми зараз не бачимо жодних ознак зупинення російської агресії, можна очікувати, що другий і третій етапи третього рівня санкцій будуть запроваджуватися значно швидше, ніж про це йдеться станом на сьогодні. Тому що сьогодні російська агресія завдає шкоди не лише Україні, а вже й цілому світові, це ми бачимо на прикладі трагедії з «Боїнгом».

– У попередні тижні, поки тривала дискусія – буде ЄС поглиблювати санкції чи ні, йшла мова про те, що Брюссель не вдаватиметься до таких кроків, тому що, зокрема, завʼязаний із Росією в питаннях енергетики. Чи означає останнє рішення ЄС, що він перегляне свою енергостратегію?

– Після трагедії з «Боїнгом» Євросоюз дав два досить важливі сигнали. По-перше, це сигнал про перегляд енергетичної стратегії, стратегії енергозабезпечення Європи, а по-друге, сигнал про те, що Європа не повинна оцінювати відносини з Російською Федерацією лише з економічної, фінансової точки зору. Тобто, питання регіональної безпеки вище над поняттям прибутку й економічної вигоди. Ці два сигнали суттєво змінюють сам підхід європейців до відносин із Російською Федерацією.

– Все-таки виходить, що у питанні секторальних санкцій ЄС таки обігнав США.

ЄС пішов шляхом США і почав запроваджувати третій рівень санкцій саме з фінансово-банківського сектору

– Насправді до умовного етапу третього рівня санкцій вдалися спершу саме США, коли запровадили санкції проти російських банків, які працюють на американському ринку. Тобто, ЄС пішов шляхом США і почав запроваджувати третій рівень санкцій саме з фінансово-банківського сектору.

Інша справа, що крім тих російських банків, на які почали впливати в Америці, ЄС запровадив санкції проти двох найбільших – «Сбербанку» і «ВТБ» (США запровадили санкції проти «Газпромбанку» і кількох дрібніших). Зараз санкції США і ЄС синхронізуються і носять більш узгоджений і комплексний характер.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG