Доступність посилання

ТОП новини

Путін поставить на Донбасі «своїх»?


Ротації у керівництві Донецької і Луганської «народних республік» можуть означати плани Росії відновити на Донбасі вплив, який зазнав удару після успіхів сил АТО. Так вважають деякі військові експерти. Напередодні стало відомо про зміну керівництва «ДНР», а РНБО оприлюднила записи, які свідчать про намір російської сторони ліквідувати декого з ватажків іще однієї сеаратисьскої організації – «ЛНР». На думку експертів, Кремль намагатиметься поставити до керма у цих угрупованнях осіб, які чітко виконуватимуть його накази.

У керівництві «Донецької народної республіки» – зміни: так званим «премʼєр-міністром» цього угруповання, яке Україна визнала терористичним, обрано Олександра Захарченка. Олександр Бородай, який донині формально очолював «ДНР», підтвердив свою відставку.

Олександр Бородай
Олександр Бородай

Чутки про неї ширилися ще після відʼїзду Бородая у Росію наприкінці липня. Те, що так званий «премʼєр-міністр» залишив Донецьк, у «ДНР» мотивували необхідністю «вирішити гуманітарні питання». У четвер, коли зʼявилося повідомлення про зміну у керівному складі донецьких бойовиків, Олексадр Бородай спершу спростував дані про свою відставку, але пізніше таки підтвердив.

«Я все-таки корінний москвич. А я вважаю, що «Донецькою народною республікою», Донбасом має керувати справжній донеччанин. Такий донеччанин серед нас є», – так Бородай пояснив свою відставку і додав, що і далі працюватиме серед керівництва «ДНР».

Донецьке обличчя для «ДНР»

Олександр Захарченко
Олександр Захарченко

Новим керівником угруповання «ДНР» став Олександр Захарченко – керівник донецького підрозділу «Оплоту», організації, зокрема відомої своєю участю у «зачистках» під час Євромайдану. Джерело агентства Reuters із оточення керівництва «ДНР» мотивувало його призначення доброю обізнаністю «оплотівця» щодо ситуації у регіоні, а також його авторитетом на Донбасі. Джерело Reuters також сказало, що призначення Захарченка означає зусилля бойовиків розпочати деескалацію ситуації на сході.

Водночас донецький журналіст Віталій Сізов вважає, що приділяти особливої уваги зміні так званого «премʼєр-міністра» «ДНР» не варто. «І сам Бородай був керівником політичного блоку, який не має особливого впливу на силовий блок, а зараз реальна влада саме у силового блоку, – пояснює журналіст. – Це також ідеологічний крок, тому що що це за «Донецька народна республіка», якщо там серед керівництва немає нікого з місцевих?».

На Болотова «видали ліцензію»

Валерій Болотов
Валерій Болотов

Ротації, можливо, назрівають і в керівництві так званої «Луганської народної республіки» – ще одного угруповання, яке Україна визнала терористичним. Щоправда, у випадку з «ЛНР» ситуація дещо інша: за даними записів, оприлюднених Радою нацбезпеки й оборони України, російські спецслужби нібито дали згоду на фізичну ліквідацію низки ватажків цього угруповання, зокрема й найголовнішого – лідера «ЛНР» Валерія Болотова.

«На Валєру теж нібито «ліцензію» видають… На того, котрий у «болоті» живе, зрозумів? Тільки це між нами…» – це витяг із розмови бойовиків, оприлюдненої Радбезом.

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак вважає, що зміни у керівництві «ДНР» і «ЛНР» можуть бути продиктовані бажанням російської сторони змінити тих ватажків, які керуються, перш за все, своїми інтересами, а не виконують накази російських спецслужб.

«Є достатньо ознак того, що Кремль до кінця не контролює ситуацію з діяльністю терористичних угруповань на сході України. Самі ці угруповання розраховували на можливість бути між країною і Росією. Тобто підтримуватися Росію певним чином, але бути між», – зазначає експерт.

Кремлю потрібні кадри, підпорядковані чітко йому – ймовірно, офіцери спецслужб, я гадаю, Головного розвідувального управління, якісь спецпідрозділи, які пройшли Чечню. Швидше за все, мова йтиме про професійних військових
Валентин Бадрак

«А враховуючи намагання Путіна на тривалий час взяти під контроль ситуацію на сході України, Кремлю потрібні кадри з розумінням вертикалі, підпорядковані чітко йому – ймовірно, офіцери спецслужб, я гадаю, Головного розвідувального управління, якісь спецпідрозділи, які пройшли Чечню. Швидше за все, мова йтиме про професійних військових», – додає Валентин Бадрак.

Експерт каже, що плани російської сторони серйозно підірвали успіхи на Донбасі сил антитерористичної операції, адже перемоги української армії деморалізували частину бойовиків. Тому Кремль намагатиметься відновити свій вплив, змінюючи неугодних ватажків.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG