Доступність посилання

24 Вересень 2017, Київ 15:44

«Особливий статус» для Донбасу – «спецзона» чи окупована територія?


Угруповання «ДНР» і «ЛНР», визнані в Україні терористичними, наполягають на «незалежності» зайнятих ними територій Донбасу. Такі коментарі бойовики зробили навздогін переговорам у Мінську. На наступних переговорах контактної групи бойовики, як вони самі кажуть, мають намір активніше порушувати це питання. Тим часом офіційний Київ наголошує: питання територіальної цілісності України не є предметом перегорів. Деякі з опитаних Радіо Свобода експертів не виключають, що 5 вересня у Мінську взагалі не йшлося про «незалежність» підконтрольних «ДНР» і «ЛНР» територій, а «перемирʼя» сторони конфлікту використають для перегрупування сил.

Законодавче затвердження «особливого статусу» «деяких районів Донецької і Луганської областей» – пункт «мінського протоколу», який викликає чи не найбільше запитань. У мінських домовленостях розробка й ухвалення такого закону згадується в пункті про децентралізацію влади і повторюється у положенні про проведення на Донбасі дострокових місцевих виборів.

Що означає «особливий статус» «деяких районів Донецької і Луганської областей», учасники мінської контактної групи не пояснили. Ірина Геращенко, уповноважена президента України з питань урегулювання ситуації на Донбасі, пізніше заявила, що ці положення відповідають раніше оприлюдненому Петром Порошенком мирному плану. Радник глави держави Юрій Луценко у своєму «Фейсбуці» заявив, що, згідно з «мінським протоколом», «спецзона» на Донбасі – це територія, зайнята бойовиками і російськими військами, «ракова пухлина», якій не можна дозволити розростатися.

Однак реально у протоколі навіть не згадуються угруповання «ДНР» чи «ЛНР», відсутні формулювання на кшталт «території, контрольовані бойовиками». Відповідно, не уточнено, про які такі «деякі райони Донецької і Луганської областей» ідеться і які місцевості можуть претендувати на «особливий статус». У протоколі прописані лише три сторони-учасниці контактної групи: Україна, Росія і ОБСЄ. Так звані лідери так званих «ДНР» і «ЛНР» були на переговорах, підписали протокол, але на домовленостях навіть не вказані їхні «регалії».

І все ж лідери «ДНР» і «ЛНР» позиціонують себе, а не російську сторону, повноцінними учасниками мінських переговорів. В угрупованнях, які Україна визнала терористичними, кажуть, що і далі наполягають на незалежності зайнятих ними територій. «Кожна сторона може трактувати поняття особливого статусу по-своєму, – заявив у коментарі «Інтерфаксу» один із так званих лідерів «ДНР» Андрій Пургін. – Ми це тлумачимо як збереження незалежності із загальним культурним, економічним простором з Україною».

Водночас так званий лідер «ЛНР» Ігор Плотницький повідомив, що на зустрічі у Мінську майбутній статус територій, контрольованих «ДНР» і «ЛНР», узагалі не обговорювали. За його словами, учасники контактної групи 5 вересня говорили переважно про припинення вогню.

Про реальний мир можуть домовитися лише Порошенко і Путін – експерт

Микола Сунгуровський
Микола Сунгуровський

Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський каже, що «мінський протокол» викликає більше запитань, ніж відповідей. На думку експерта, сторони переговорів у Мінську взагалі не вповноважені домовлятися щодо питань на кшталт особливого статусу тієї чи іншої території чи проведення дострокових виборів – це мало б сенс лише у разі, якби про мир домовлялися напряму президенти України і Росії.

Єдиний сенс укладання цього «перемирʼя» – переформатувати сили

«Я так розумію, єдиний сенс укладання цього «перемирʼя» – сторони потребували його, щоб взяти «передишку», переформатувати сили, забезпечити підкріплення, обмінятися полоненими, вивезти поранених, обмінятися тілами загиблих. Це ті умови перемирʼя, на які вповноважена ця контактна група. Не більше», – зазначає аналітик.

Микола Сунгуровський каже, що за нинішніх умов укладення тривалого миру (зокрема й за умови надання територіям, контрольованими бойовиками, «особливого статусу») – це фактичне заморожування конфлікту. А це, за словами військового експерта, зовсім не означає для України мир і стабільність.

Донбас – це окупована територія – Казанський

Денис Казанський
Денис Казанський

Донецький блогер Денис Казанський вважає неприйнятними будь-які домовленості з контрольованими Росією бойовиками «ДНР» чи «ЛНР». На його думку, зайняті ними населені пункти Донбасу – це окуповані території, і офіційному Києву варто було б визнати це де-юре – так, як це зробили з Кримом.

Ця територія не може мати ніякого особливого статусу у складі України, окрім як статусу окупованої

«Ця територія є окупованою. Вона не може мати ніякого особливого статусу у складі України, окрім як статусу окупованої, – наголошує блогер. – Там не діють українські закони, там немає української влади, там немає Конституції. Це територія, яку ми, за фактом, не контролюємо».

Водночас, за словами військового експерта Миколи Сунгуровського, ситуація з Донбасом суттєво відрізняється від тієї, що склалася у Криму. Він нагадує, що Росія прийняла Крим у свій склад – хай і без згоди на це України. «Якщо Донбас отримує якийсь особливий статус у складі України, але при цьому не приєднується до Росії, це фактично означає конфлікт цієї території з Україною. Росія не захоче приєднувати Донбас. Ці дві області фактично перетворюються на Палестину», – вважає експерт.

Микола Сунгуровський наголошує, що якщо Крим Росія анексувала з міркувань ідеологічних, а також тому, що там є військова база, то Донбас потрібен Кремлю виключно як зона нестабільності у складі України.

Україна повинна жорстко показувати, що вона не буде відступати зі своєї території ні на пʼядь

Луганський журналіст Андрій Діхтяренко вважає, що про перемирʼя за тими пунктами, які підписали у Мінську, неможливе. Він наполягає, що офіційний Київ має діяти жорстко. «Україна повинна жорстко показувати, що вона не буде відступати зі своєї території ні на пʼядь», – упевнений журналіст. Він розповідає, що більшість населення Луганська, яке залишилося у місті, до останнього вірила, що до кінця літа обласний центр звільнять українські сили.

Поки у Мінську тривали переговори контактної групи, у Вельсі президент України Петро Порошенко наголошував журналістам: суверенітет і територіальна цілісність України не є питанням перемов у білоруській столиці. Глава держави також заявив: Україна не має наміру виводити з Донбасу свої війська, бо це її територія.

Попри всі докази, Росія не визнає участі у конфлікті на Донбасі її регулярних військ. Це, ймовірно, і є каменем спотикання у ситуації, що склалася на сході України. Доки Росія робить вигляд, що «не є стороною конфлікту» (як заявляв речник Путіна Дмитро Пєсков), домовлятися про мир просто немає з ким.

Протокол за результатами консультацій Тристоронньої контактної групи щодо спільних кроків, спрямованих на імплементацію Мирного плану Президента України Петра Порошенка та ініціатив Президента Росії Володимира Путіна (оригінальний текст, переклад)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Журналіст Радіо Свобода з 2009 року. Автор і ведуча щотижневої радіопрограми «Деталі». Автор дослідження «Говорить Радіо Свобода: Історія Української редакції» (2014).

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG