Доступність посилання

ТОП новини

Виші угруповання «ЛНР» видаватимуть «папірці», а не дипломи – ректор ЛНУ


Київ – Ректор Луганського національного університету імені Шевченка Віталій Курило закликає студентів не вірити запевненням угруповання «ЛНР» про відновлення повноцінного навчального процесу в Луганську. Його університет насправді переїхав до міста Старобільська, включно з абсолютною більшістю викладачів та науковців. А прибічники «ЛНР» лише захопили приміщення вишу в Луганську, призначивши незаконно власних керівників. Викладати там буде майже нікому. Крім того, випускники не зможуть отримати дипломи ні українського, ні російського зразка, пояснюють у Луганському національному університеті.

85 відсотків складу вченої ради Луганського національного університету імені Тараса Шевченка (ЛНУ) тиждень тому зібралися на своє перше засідання на новому місці – у Старобільську Луганської області. Саме сюди переїхав з окупованого незаконними збройними формуваннями Луганська цей виш. Однак паралельно з цим представники збройного угруповання «ЛНР», закликають луганських студентів повертатися на навчання саме до Луганська, виші якого, зокрема й ЛНУ, з 1 жовтня нібито відновлюють своє функціонування.

Радіо Свобода стало відомо, що багато луганських студентів та їхніх батьків або не знають, як їм чинити, або готові повірити запевненням «ЛНР». Ситуацію прокоментував доктор педагогічних наук, професор, ректор ЛНУ ім. Шевченка Віталій Курило, який очолює цей університет від 2007 року.

Відбувається інформаційна війна, вона охопила, зокрема, й освітній простір. У Луганську залишилося кілька викладачів, небагато. Це викладачі, як правило, без наукового ступеня. Вони там самі собі призначили ректора й президента
Віталій Курило

«Відбувається інформаційна війна, вона охопила, зокрема, й освітній простір. У Луганську залишилося кілька викладачів, небагато. Це викладачі, як правило, без наукового ступеня. Вони там самі собі призначили ректора й президента. Причому зауважу, що, за нашими даними, президент не має навіть вищої освіти», – розповідає ректор.

Отримати диплом російського зразка буде не можливо – ректор ЛНУ

При цьому люди, які захопили приміщення університету й закликають студентів приїжджати туди на навчання, нібито обіцяють у перспективі видачу дипломів російського зразка.

Віталій Курило пояснює, що не лише за українським, але й за російським законодавством студенти луганських університетів не зможуть отримати російський диплом про вищу освіту. Юридично Луганськ – це територія України. Щоб отримати диплом російського зразка, студент має офіційно перевестися з луганського вишу до певного російського й скласти там академічну різницю. Інших законних шляхів просто не існує, наголошує він.

«Це йде «дуріловка» дітей, аби вони залишилися там, у Луганську. Потім ми їх тут відрахуємо в зв’язку з тим, що вони не з’являютсья на заняттях, не підтримують контакти з нами. Діти залишаться у розбитого корита. Вони там, може, отримають папірець за підписом «ЛНР». Це все», – пояснює ректор.

При цьому, як розповідає Віталій Курило, викладачі вишу вже три місяці не отримували зарплати від держави. Це перша проблема. З усім іншим у цьому навчальному закладі справляться, переконане його керівництво. Так, частину студентів перевели на дистанційну форму навчання. Інститут фізичного виховання й спорту розмістили в місті Кремінна. Там знайшлися і приміщення для навчання, і гуртожитки.

«З усім іншим ми впораємося. Головне, що у нас є викладачі, які виїхали з Луганська. У нас виїхали всі доктори наук, за винятком двох-трьох пенсіонерів. У нас виїхали відсотків 75 кандидатів наук, тобто кадрове ядро університету виїхало», – наголосив керівник ЛНУ.

На старших курсах Медичного університету викладати теж немає кому –активістка

Луганські активісти й волонтери розповідають, що з міста виїхало також чимало працівників Луганського державного медичного університету, особливо тих, що викладають на старших курсах і відповідають за різні напрямки спеціалізації.

Громадська активістка, голова луганської обласної організації партії «Громадянська позиція» Наталя Пшенянік розповіла Радіо Свобода:

Залишилися лише менш кваліфіковані викладачі цього вишу. Сьогодні ректор медичного університету намагається вдавати й переконувати студентів, що виш нібито працює і все добре
Наталя Пшенянік

«Залишилися лише менш кваліфіковані викладачі цього вишу. Сьогодні ректор медичного університету намагається вдавати й переконувати студентів, що виш нібито працює і все добре. Але хочу вам сказати, що насправді це не так, там просто немає кому викладати».

Так, управління охорони здоров’я Луганської ОДА сьогодні розглядає можливість звернення до Міністерства освіти та Міністерства охорони здоров’я щодо того, аби розподілити студентів Луганського медичного між різними медичними університетами України. У такому разі цей виш можуть просто позбавити акредитації.

Викладачі Академії культури відмовляються повертатися в «ЛНР» – «Восток SOS»

Координатор гуманітарного напрямку громадської ініціативи «Восток SOS» Світлана Тарабанова відзначає, що неоднозначною є ситуація в Луганській державній академії культури і мистецтв. Студентів цього вишу вже приймають до себе на навчання інші профільні університети країни, зокрема Національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого. Щоправда, туди їх зараховують як вільних слухачів.

Коли вийшла якась директива, що потрібно повертатися саме в «ЛНР», то деякі викладачі відмовилися
Світлана Тарабанова

«Я знаю викладачів Луганської державної академії культури і мистецтв, які відговорюють студентів повертатися до Луганська. Спочатку їм обіцяли, що буде дистанційна форма навчання, вони на цю пропозицію приставали, бо виш мав залишатися українським при цьому. Але коли вийшла якась директива, що потрібно повертатися саме в «ЛНР», то деякі викладачі відмовилися», – розповідає Світлана Тарабанова.

Координатор «Восток SOS» радить студентам луганських вишів звертатися за правової допомогою т на гарчу лінію їхньої ініціативи – 050 823 77 02, де їм зможуть пояснити юридичні деталі процедури переведення з луганського в інший університет.

Крім того, як наголошують волонтери й викладачі, луганські виші, керівництво яких сьогодні співпрацює активно з «ЛНР» і закликає студентів повертатися до Луганська на навчання, просто фізично не зможуть отримувати фінансування від української держави. Відповідно, не зрозуміло, за які кошти вони існуватимуть.

Тим часом у ЛНУ на новому місці, в Старобільську, на перший курс зарахували тисячу абітурієнтів, провели іспити до аспірантури й докторантури та готуються відновлювати повноцінний навчальний процес.

Ще один луганський виш – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля – переїхав з окупованого Луганська до Сіверськодонецька. А ось Луганський аграрний університет залишився з волі свого керівництва під контролем «ЛНР».

  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG