Доступність посилання

ТОП новини

Українські волонтери знайшли на Донеччині 150 загиблих бійців


Київ – За сорок днів роботи волонтерська місія «Чорний тюльпан» знайшла й евакуювала із зони АТО на Донеччині понад 150 останків українських військових. Наступного тижня члени місії вирушають на Донбас знову, щоб знаходити тіла тих, кого вважають або зниклими безвісти, або безіменними загиблими солдатами.

Керівник пошукової місії «Чорний тюльпан» Ярослав Жилкін розповів журналістам історію про пошук двох зниклих американських солдатів в Афганістані у 2006 році: тоді цим займалася спеціальна гуманітарна місія у складі восьми тисяч солдатів і групи судмедекспертів.

На Донбасі у складі місії працює понад тридцятеро волонтерів, ними знайдені понад півтори сотні загиблих українців. Останки передали командуванню Збройних сил України для ідентифікації й передачі рідним. Ще сотні останків чекають на пошуковиків на полях Донеччини і Луганщини, щоб бути ідентифікованими й похованими по-християнськи, повідомив Ярослав Жилкін.

Ми провели ексгумацію більш як ста п’ятдесяти останків у більш як тридцяти похованнях – з них одинадцять це братські могили. Також ми зібрали останки екіпажів, які згоріли у військовій техніці
Ярослав Жилкін

«Наша гуманітарна місія розпочалась 3 вересня, відтоді відпрацювала десять районів. Ми провели ексгумацію понад ста п’ятдесяти останків у більш як тридцяти похованнях – з них одинадцять – це братські могили. Також ми зібрали останки екіпажів, які згоріли у військовій техніці. Додам, що у складі місії працюють виключно волонтери», – зазначив Жилкін.

Він продемонстрував рештки зброї, особисті речі бійців, знайдені на місцях боїв.

Пошукова група працює за вельми складних умов: як зазначив Жилкін, місія виїжджає на місця, які контролюють сепаратисти, часто доводиться шукати останки на полях, усіяних снарядами, які не вибухнули, і мінами. До того ж, нерозірвані гранати і «розтяжки» пошукова група знаходить і на тілах загиблих солдатів. При цьому іноді до членів «Чорного тюльпану» звертаються і сепаратисти, з проханням знайти тіла їхніх загиблих – за словами Жилкіна, пошукова група нікому не відмовляє, адже «з мертвими не воюють».

«Левова частка місії перебуває на самозабезпеченні»

Член місії «Чорний тюльпан», заступник директора Національного військово-історичного музею України Ярослав Тинченко зазначив, що кожен виїзд групи коштує приблизно сорок тисяч гривень, кошти збирають самі волонтери. Вони ж ризикують життя, проїжджаючи повз зону проведення АТО.

Левова частка місії перебуває на самозабезпеченні
Ярослав Тинченко

«Левова частка місії перебуває на самозабезпеченні. Бензин здебільшого за свій рахунок; автотранспорт, крім рефрижераторів, за свій рахунок. Ось нам днями старенький джип пригнали, і він теж піде на роботу на наступному тижні. Джип подарував благодійний фонд «Героїка». Група кілька разів наражалась на реальну небезпеку», – розповів Тинченко.

Він також зазначив, що волонтери «Чорного тюльпану» запропонували владі на державному рівні розв’язати проблеми, пов'язані з пошуком останків загиблих, їхньою ідентифікацією тощо. Серед найважливіших проблем на сьогодні – брак персональних жетонів, які повинен отримати кожен учасник АТО, вважають пошуковики.

Міністерство оборони обіцяє це питання вирішити найближчим часом – за словами керівника проекту цивільно-військового співробітництва міністерства Олексія Ноздрачова, на виготовлення таких жетонів виділили три мільйони гривень. І незабаром всі українські військові, гвардійці і бійці добровольчих батальйонів отримуватимуть такі жетони.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG