Доступність посилання

ТОП новини

Проведені «вибори» в «ДНР» і «ЛНР» – перемога Путіна чи його поразка?


Київ ­– «Вибори» у «ДНР» і «ЛНР» є тактичною перемогою Володимира Путіна, вважають деякі політичні експерти. На їхню, думку президент Росії закріплює «Придністров’я-2» на Донбасі, щоб тримати на короткому повідку Україну загалом. Інші аналітики знаходять плюси в тому, що відбувається в окупованих сепаратистами регіонах Донеччини та Луганщини. На їхній погляд, прокремлівське лобі у новообраній Верховній Раді буде меншим, а Києву не доведеться годувати велику частину зруйнованого і проросійського за поглядами регіону.

Псевдовибори в деяких районах Донецької та Луганської областей ставлять під загрозу мирний процес, і Україна адекватно відреагує на цей виклик, заявив у неділю президент Петро Порошенко. Він наголосив, що так звані «вибори» в окупованих районах Донецької та Луганської областей не мають нічого спільного з волевиявленням людей і грубо порушують «мінські домовленості».

«Фарс під дулами танків та автоматів, який влаштували дві терористичні організації на частині Донбасу, – це жахлива подія, яка не має нічого спільного з реальним волевиявленням», – наводить слова голови держави його прес-служба.

За твердженням Порошенка, Мінський протокол передбачає проведення в окремих районах Донбасу дострокових місцевих виборів винятково на основі законів України. Тому грубе порушення міжнародних домовленостей ставить під загрозу мирний процес. Україна адекватно відреагує на цей виклик, – запевнив Петро Порошенко.

«Нові території повинні мати обраних керівників»

Тим часом Москва готова визнати «вибори» в «ЛНР» і «ДНР». Про це, зокрема, заявляв міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров. Він переконував, що голосування в «народних республіках» нібито не суперечить мінським домовленостям.

Глава адміністрації президента Росії Сергій Іванов теж підтримав ці вибори, стверджуючи, що «нові території повинні мати обраних керівників». І взагалі – після проведення голосування ситуація в Україні може повернутися в «нормальне русло».

«Все абсолютно йде за «придністровським сценарієм»

Як заважив Радіо Свобода журналіст, блогер із Донецька Денис Казанський, майбутнє окупованих сепаратистами регіонів Донеччини та Луганщини залежить цілковито саме від Кремля, а не від того ж Олександра Захарченка, який нібито здобув переконливу перемогу на виборах у «ДНР». Адже Путіну нинішня ситуація на Донбасі вигідна. Йому потрібна нестабільність в Україні, рана, яка тут не загоюється. Щоб не пустити Україну ані в НАТО, ані в ЄС. Господарю Кремля потрібне саме «Придністров’я-2» і ці псевдовибори його закріплюють.

Донецьк і Луганськ, маючи кордон із Росією, та населення більше, ніж кожна із республік Балтії, є більш осмисленим проектом, ніж Придністров'я
Денис Казанський

«Думаю, що все абсолютно йде за «придністровським сценарієм». Тамтешній заморожений конфлікт призвів до того, що всі звикли до існування Придністров'я. Але там – зовсім малий ринок, лише приблизно півмільйонна мешканців та зовсім маленький клаптик землі. А Донецьк і Луганськ, маючи кордон із Росією, та населення більше, ніж кожна із республік Балтії, є більш осмисленим проектом, ніж Придністров'я. Тобто, з Донбасу дуже довго можна видоювати певні кошти. Маю на увазі, якщо вивозити вугілля, метал і займатися утилізацією підприємств, які наразі залишилися. Думаю, що в принципі ще достатньо довго можна контролювати цю територію, сполучену з Росією», – зазначив Денис Казанський.

Схожу із Денисом Казанським думку висловлює російський політолог Станіслав Бєлковський. На його погляд, Володимир Путін грає білими цьому вже багатомісячному протистоянні із Україною зокрема та Заходом загалом. І президентові Росії видається, що він домігся де-факто незалежності «ДНР» і «ЛНР». І ці так звані республіки будуть постійним джерелом розгойдування становища в Україні, якщо київська влада (хто б нею не був) ігноруватиме вимоги Кремля.

Території самі по собі Володимира Путіна не дуже цікавлять. Йому важливий не Донбас, за який він не хоче нести економічну відповідальність, а постійна можливість дестабілізації ситуації в Україні
Станіслав Бєлковський

«Території самі по собі Володимира Путіна не дуже цікавлять. Йому важливий не Донбас, за який він не хоче нести економічну відповідальність, а постійна можливість дестабілізації ситуації в Україні. Себто, придністровський варіант. І з точки зору Путіна, він перемагає, бо він зміг нав’язати Україні свій порядок денний», – стверджує Станіслав Бєлковський.

«Виграв новий український проект і виграла система міжнародної безпеки»

Натомість інший російський політолог Андрій Окара вважає, що перемогу Путіну святкувати стосовно «ДНР» і «ЛНР» зарано. Якби на Донбасі, й передусім в основних містах краю – Донецьку та Луганську – обирали лише до Верховної Ради, в українському парламенті восьмого скликання було б доволі потужне проросійське лобі. По-друге, відвертим нехтуванням, зауважує експерт, «мінських домовленостей», Москва зайвий показала, що Захід може розмовляти з нею лише передусім мовою санкцій.

Можна сказати, що Путін переграв ситуативно і тактично, але стратегічно виграла Україна. Виграв новий український проект і виграла система міжнародної безпеки
Андрій Окара

«Можна сказати, що Путін переграв ситуативно і тактично, але стратегічно виграла Україна. Виграв новий український проект і виграла система міжнародної безпеки», – констатує Андрій Окара.

Тим часом держсекретар США Джон Керрі наголосив в інтерв’ю телеканалу Bloomberg, що заяви Росії про підтримку сепаратистських «виборів» 2 листопада виходять за межі досягнутих у вересні в Мінську угод. При цьому Джон Керрі зауважив – запроваджені країнами Заходу санкції «мають глибокий вплив на російський бюджет та економіку», і Росія переживає «серйозні проблеми». А президент Путін справді повинен вирішити – що він хоче поважати суверенні права народу України і працювати з нами в конструктивному руслі».

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG