Доступність посилання

ТОП новини

Інвестиції можна залучати попри конфлікт – експерт


©Shutterstock

Київ – В Україні зменшується кількість інвестицій – через конфлікт на сході держави, девальвацію гривні та інші кризові явища в економіці, свідчать і офіційна статистика, і заяви посадовців. Експерти й представники міжнародних фінансових установ закликають уряд вдатися до реформ, які би поліпшили інвестиційний клімат. Частина фахівців каже, що військовий конфлікт на частині Донбасу не є перешкодою для інвестицій та відновлення економічного зростання.

Україна має якнайшвидше зупинити падіння економіки, і лише після цього можна буде говорити про притік інвестицій та стабільне зростання, таку думку висловив під час п’ятого Українського інвестиційного форуму директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Чимяо Фан.

Три першочергових напрямки, які потребують підтримки: це фінансовий сектор, інвестиції в соціальні служби та підтримка приватного сектору економіки
Чимяо Фан

«Українську економіку рухають українці та український уряд, ми лише допомагаємо у цьому. Я бачу три першочергових напрямки, які потребують підтримки: це фінансовий сектор, інвестиції в соціальні служби та підтримка приватного сектору економіки (бізнесу, не пов’язаного з державою – ред.). Структурні реформи для економічного відновлення – критично важливі», – наголошує Чимяо Фан.

Він вважає найімовірнішим зростання інвестицій в аграрному секторі, а найбільш проблемною галуззю – енергетику, дотації для якої є більшими за загальний дефіцит бюджету.

У своєму останньому прогнозі Світовий банк очікує, що цього року український ВВП впаде на 8%, а мінімальне економічне зростання почнеться не раніше другої половини наступного року.

Тим часом Держстат констатує, що прямі іноземні інвестиції в Україну з початку року скоротилися майже на 10% і нині становлять 48,5 мільярдів доларів. У відомстві пояснюють таке падіння не так бажанням інвесторів вивести кошти з України, як здешевленням гривні. Однак у цей же період Україна отримала близько мільярда доларів нових інвестицій, підрахували у Держстаті.

Інвестиції подешевшали разом з «гривнею»?

І економічні експерти, й посадовці стверджують, що зменшення обсягів інвестицій пов’язане як з конфліктом на сході України та зменшенням товарообігу з Росією, так і з кризою фінансового сектору.

Так, голова правління Нацбанку України Валерія Гонтарєва визнала, що девальвація гривні відносно долара удвічі, яка відбулася за останній рік, стала стримувальним фактором для розвитку бізнесу в Україні, і погіршила роботу банків, частина з яких потребує до капіталізації.

Очільниця НБУ прогнозує, що наступного року падіння ВВП в Україні складе 4,5%, тоді як прогнози міжнародних фінансових інститутів та українських урядовців є більш оптимістичними.

Зі свого боку, аналітик Інституту міжнародних фінансів Любомир Мітов наголошував у інтерв’ю Радіо Свобода, що великою мірою перешкоджають відновленню економічного зростання та довіри інвесторів відтік депозитів з банків, викликаний панічними настроями, і пов’язане з ним згортання кредитних програм. Між тим, представники банків з іноземним капіталом оцінюють ситуацію більш оптимістично, і говорять про передумови для збереження довіри інвесторів. Такі оцінки навела, зокрема, голова правління «Креді Агріколь Банку» Євгенія Чемерис під час цьогорічного Українського інвестиційного форуму

Який би уряд та керівник Нацбанку не був, банки з західним капіталом продовжували працювати, і цим демонстрували іншим державам, що вони є чесними
Євгенія Чемерис

«Іноді мені здається, що ми (банки з іноземним капіталом – ред.) працюємо краще за українських дипломатів. Який би уряд та керівник Нацбанку не був, банки з західним капіталом продовжували працювати, і цим демонстрували іншим державам, що вони є чесними, не корумпованими, конкурентоздатним і компетентними», – вважає банкір.

Голова комітету економістів України Андрій Новак у коментарі Радіо Свобода наголошує, що Україна, маючи фактичну війну на східних теренах, є водночас і ризикованою, і привабливою для інвестора.

З одного боку, інвестори не розглядають Україну як безпечну для інвестицій. З іншого боку, великі світові інвестори розуміють, що в таку країну дуже вигідно вкладати гроші
Андрій Новак

«В умовах, коли в Україні відбуваються воєнні дії, для всього світу вона є державою підвищеного ризику. З одного боку, інвестори не розглядають Україну як безпечну для інвестицій. З іншого боку, великі світові інвестори розуміють, що в таку країну дуже вигідно вкладати гроші, оскільки виробництва і нерухомість під час конфлікту можна купити за мінімальною ціною, а після завершення розвивати бізнес і отримувати прибутки», – пояснює Новак.

Економіст наголошує, що державна статистика про відтік інвестицій упродовж року не уповні відповідає дійсності. За його словами,капітал частково виводять за кордон українські бізнесмени, намагаючись зменшити свої ризики, тоді як ключові іноземні інвестори не втрачають до України інтересу.

Водночас, Андрій Новак наголошує, що уряд має подбати про інвестиційний клімат: спростити оподаткування та адміністрування бізнесу, і змінити саме ставлення посадовців до бізнесменів, охочих вкладати кошти в Україну.

Ідею спрощення податкової системи для заохочення інвестицій неодноразово озвучували українські урядовці. Так, нещодавно міністр фінансів Олександр Шлапак заявив у інтерв’ю Радіо Свобода, що має намір скоротити кількість податків в Україні з 22 до восьми. Тим часом у всесвітньому рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business Україна піднялася вгору на 16 пунктів, передовсім за рахунок спрощення оподаткування та оформлення права власності.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG