Доступність посилання

ТОП новини

Сміттєві «люстраційні» баки скоро можуть перетворитися на щось агресивніше – депутат Сотник


«Голосувати за Авакова було б зрадою Небесній сотні» ­– депутат Сотник​
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:23:54 0:00

«Голосувати за Авакова було б зрадою Небесній сотні» ­– депутат Сотник​

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков лише створює ілюзію реформування правоохоронних органів в Україні, а голосування за його посаду в уряді було б зрадою Небесної сотні. Про це в ефірі програми «Молодь плюс» заявила депутат від об’єднання «Самопоміч» Олена Сотник. Вона каже, що має мрію про закон, в якому був би прописаний обов’язок держорганів регулярно звітувати суспільству.

Плану йти в політику ніколи не було. В мене була професійна кар’єра. Я юрист вже 12 років, адвокат. Для свого віку я досить багато в цій сфері досягла.

В мене є невелика благодійна організація, яка займається освітою дітей-сиріт. Також я член правління Асоціації правників України.

Принцип пакетності не зовсім відповідає демократичним принципам рівності. Як може створюватися міністерство, коли ще немає положення про нього, ми не розуміємо його повноважень. Це був трошки нецивілізований нонсенс

Я утрималася від голосування за уряд. Принцип пакетності не зовсім відповідає демократичним принципам рівності. Плюс пункт про Міністерство інформації. «Самопоміч» про нього не знала. Ми дізналися про те, що воно йде в пакеті вже вранці під час засідання Верховної Ради. За умов коаліції, всі сторони мали б знати про таке рішення, всі мали б його погодити. Це був дійсно шок. Більше того, в мене як у юриста викликає протест: як може створюватися міністерство, коли ще немає положення про нього (ми не розуміємо його повноважень), і тут ми ухвалюємо рішення про його створення. Без обговорення з громадськістю, експертним середовищем. Це був трошки нецивілізований нонсенс.

І ще в мене була інша причина. Вже майже рік, як триває розслідування справи Небесної сотні. Жодних результатів немає. Я добре знаю зсередини, що реально могли щось зробити в розслідуванні не лише Генпрокуратура, але й органи внутрішніх справ. Коли до нас у фракцію прийшов пан Аваков, я задала йому запитання: чому не виконується ціла низка доручень Генеральної прокуратури щодо розслідування. Мені сказали, що вони не мають їх виконувати, бо ніби всі функції забрала Генпрокуратура. А я знала, що це неправда. Я не могла голосувати, за цю людину, бо для мене це була б зрада і сім’ям, і тим хлопцям, які загинули.

Аваков робить косметичний ремонт правоохоронних органів, а не реформу

Загалом же Аваков створює ілюзію реформ. Він робить косметичний ремонт правоохоронних органів, а не реформу. Адже лишаються ті ж 150 тисяч людей на своїх же посадах. Повноваження лишаються на національному, а не на муніципальному рівні. Також МВС створює контролюючі органи в областях, які, як і раніше, будуть все контролювати.

Я відповідаю в нашій фракції за юридичний департамент. Юридичну експертизу.

Зараз ми маємо феномен активності громадських організацій. Це вже рівень партнерства з державними органами. Особливо, якщо говорити про такі експертні організації, які з’явилися під час і після революції. Це «РПР». Бачимо, скільки законопроектів їхніх було ухвалено. Вони долучаються до розробки нових. Це «Нова країна», правові профільні організації.

Може, це просто ілюзія і видимість, що державні органи розуміють, що вони мають дослухатися. Але прийде момент, коли держані органи зрозуміють, що вони є лише виконавцем, а замовником є громада.

Що таке громадський контроль?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

Деякі наші державні органи типу Міністерства юстиції умудряються контролювати створення, призначення обрання людей в громадські ради і повністю їхню діяльність

Один з основних інструментів громадського контролю у нас (хоч в нього ніхто не вірить) – це громадські ради. Зараз вони неефективні, бо їхня діяльність регулюється дуже приблизно. Деякі наші державні органи типу Міністерства юстиції умудряються контролювати створення, призначення обрання людей в громадські ради і повністю їхню діяльність. Це фікція.

У Європі є так зване громадське розслідування. Створюється спеціальна слідча комісія при органі, і розслідується якась резонансна справа чи витрачання коштів. І в цьому випадку цій групі держаний орган зобов’язаний надати документи навіть із закритого доступу. У нас такого нема. Правда, тут є й питання, наскільки ми до цього готові.

Головне – це публічність. В мене мрія, щоб у законі було прописано, що держоргани мають звітувати. І цей звіт має бути публічний і регулярний

Головне – це публічність. В мене мрія, щоб у законі було прописано, що держоргани мають звітувати. І цей звіт має бути відкритий, публічний і регулярний. Як на мене, така публічність буде чи не найкращою формою контролю.

Прозорість має бути закріплена в законодавчому акті

Коли ти знаєш, що маєш щомісяця прозвітувати з цифрами – що куди витрачалося і показати під це документи, буде важко маніпулювати. Але ця прозорість має бути закріплена в законодавчому акті.

Суспільство в Україні сьогодні радикулізувалося. Ми бачили сміттєві («люстраційні») баки і можливо вони перетворяться на щось більш агресивне. Все можливо.

Люди дуже агресивні і часто не можуть бути конструктивними, вони втомилися, їм вже важко чекати.

Громадський контроль ефективний, коли люди готові до довгострокової системної праці, і вони готові контролювати владу в цивілізованому форматі.

Зараз найкраще – вимагати публічності від кожного державного органу влади.

На сьогодні жодної реакції на жодну нашу заяву по суддям, які ухвалювали рішення проти майданівців, нема, і ці судді працюють. Ніхто не збирається порушувати навіть дисциплінарні провадження!

Багато хто каже: треба змінити людей, і все запрацює. Цього недостатньо. Треба змінити процеси. Має бути чіткий баланс між відповідальністю і повноваженнями суддів.

Невідворотність покарання в Україні – це найбільша проблема. Якби люди, які ухвалюють незаконні рішення або вчиняють незаконні дії, точно несли покарання, не було би жодних шансів, щоб вони таке робили.

  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG