Хадіджа Ісмаїлова, кореспондентка Радіо Азадлиґ (Азербайджанської редакції Радіо Свобода), відома своїми журналістськими розслідуваннями, перебуває у в’язниці вже понад місяць. Незважаючи на гнівні протести міжнародної спільноти, розв’язання її справи наразі не передбачається. Це підтверджує, зокрема, те, як Азербайджан займався придушенням журналістів і громадських активістів протягом 2014 року.
Більше місяця тому назад Хадіджу Ісмаїлову заарештували у Баку за звинуваченням у намаганні довести людину до самогубства.
Її взяли під досудовий арешт на два місяці, термін, який може бути продовжений, допоки азербайджанські прокурори розслідуватимуть справу.
У листі до прихильників, опублікованому 8 січня, Ісмаїлова наголосила на своїй рішучості не піддаватися залякуванням.
«Коли мене запитують, я кажу, що боротьба між добром і злом триває. Що стосується режиму [президента Ільгама] Алієва, боротьба проти його зла є частиною більшої війни. Наразі переможцями є ми», – написала вона.
38-річна журналіст додала, що, за іронією долі, вона почувається більш вільною, ніж ті, хто веде проти неї справу.
«Чого я можу очікувати від цього суду? Коли я дивлюся на безпорадний стан суддів і прокурорів, мені їх шкода. Не дивно, що я почуваюся впевненіше, коли бачу їх у такому стані. Я відчуваюся абсолютно вільною, у порівнянні з такими чиновниками», – написала вона.
Влада Баку опечатала азербайджанське бюро Радіо Свобода, відоме як Радіо Азадлиґ, 26 грудня. Журналістів радіо відтоді допитують та обшукують, хоча ніяких звинувачень висунуто не було.
(Обшук і вилучення документації з офісу азербайджанського бюро Радіо Свобода)
Місцевий телеканал Meydan TV 8 січня показав інтерв’ю із 72-річною матір’ю Ісмаїлової Ельмірою Ісмаїловою, де вона розповідає, що спілкується з донькою раз на тиждень, і що Хадіджа має гарний настрій.
«Коли Радіо Азадлиґ опечатали, вона сумувала через те, що не могла бути зі своїми колегами. Вона попросила мене розказати команді, як сильно вона б хотіла там бути», – сказала Ельміра Ісмаїлова.
Заклики міжнародної спільноти звільнити Ісмаїлову продовжують надходити. Рада Європи, Європейський союз, помічник держсекретаря США Том Маліновскі й Організація з безпеки та співробітництва в Європі, а також численні правозахисні організації закликають звільнити Ісмаїлову.
Відомий письменник Халед Хоссейні долучився до цього списку 5 січня.
«Численні спроби азербайджанського уряду змусити замовкнути Хадіджу та позбавити її свободи слова говорять багато про її мужність і вплив», – написав Хоссейні.
Уряд Алієва, однак, залишається непримиренним. В інтерв’ю, опублікованому 8 січня, начальник відділу адміністрації президента Алі Гасанов звинуватив «деякі міжнародні сили» у втручанні у «внутрішні справи незалежних держав» під «прикриттям сприяння демократії».
«Таке втручання призвело до соціальної і політичної нестабільності, громадських заворушень, економічного спаду та соціальних катаклізмів у багатьох країнах. Деякі факти дають підстави думати про розвиток конкретних планів реалізації подібного сценарію і в Азербайджані також», – сказав він.
Ісмаїлова зазначає, що звинувачення, висунуті проти неї, є фальшивими, і що її переслідують за журналістські розслідування корупції у найвищих ешелонах влади, у тому числі Алієва та його родини.
Протягом місяців до її арешту журналістці погрожували та переслідували. На проурядовому сайті навіть було опубліковане відверте відео, нелегально зняте в її квартирі. Адреса її матері була надрукована проурядовою газетою.
Її мати, однак, незмінно пишається та підтримує журналістську роботу доньки.
«Хадіджа завжди така щаслива, коли закінчує одне зі своїх розслідувань. Вона така людина, що, якщо помітить відсутній факт у статті, вона ніколи її не опублікує. Завжди, до найменших деталей, вона має довести все фактами», – сказала Ельміра Ісмаїлова.
2014-й – рік переслідування в Азербайджані
Ісмаїлова є однією з останніх, хто у 2014 році постраждав від переслідувань місцевих ЗМІ та громадських активістів азербайджанською владою. Ось лише деякі з цих історій.
Січень
13 січня – Опозиційного радника засудили до шести років за «хуліганство». «Ветеран війни» поскаржився, що Ядіґар Садиґов побив його у чайній у червні 2013 року. Садиґов, який наполягає на своїй невинуватості, називає звинувачення «політичним фарсом».
Березень
17 березня – 18 активістів засуджено у справі «масових заворушень». Двох провідних опозиціонерів засудили до 5 та 7 років ув’язнення. Ще вісім підсудних отримали від 2,5 до 8 років. Вісім інших отримали умовні терміни. Звинувачення пов’язані з заворушеннями після протестів у місті Ісмаїлли у січні 2013 року. Протестувальники вимагали відставки губернатора та підпалили його резиденцію, автомобілі та місцевий мотель, який начебто йому належить.
Квітень
22 квітня – Генпрокуратура Азербайджану звинуватила Рауфа Міркадирова, журналіста російськомовної газети «Зеркало», у роботі на спецслужби Вірменії. Він залишається у досудовому ув’язненні. Коли опозиційну активістку Лейлу Юнус звинуватчували у зраді через три місяці по тому, прокуратура запитає її про зв’язки з Міркадировим.
Травень
15 травня – Парвіза Хашімлі, редактора сайту новин Moderator і репортера опозиційної газети Bizim Yol, визнали винним у незаконному зберіганні зброї. Правоохоронці заявили, що під час обшуку у вересні 2013 року в домі Хашімлі знайшли пістолет і 30 ручних гранат.
Липень
4 липня – 19-річний Омар Маммадов був активним блогером, який часто повідомляв про порушення прав людини в Азербайджані. Його засудили до 5 років. Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» назвала його «жертвою політично маніпульованого суду».
Серпень
21 серпня – Невідомі жорстоко побили журналіста й активіста Ільґара Насібова. Він зазнав травм голови, переломів носа, ребер і мав серйозну втрату крові.
Листопад
28 листопада – Правоохоронці зупинили Турхана Карімова, кореспондента Радіо Свобода, біля його дому та допитували його декілька годин. За словами Карімова, його попередили, щоб «не критикував уряд».