Доступність посилання

ТОП новини

У зону АТО за перепустками – із 21 січня. Мишоловка закривається?


Блокпост українських військових біля Дебальцевого, грудень 2014 року
Блокпост українських військових біля Дебальцевого, грудень 2014 року

Силовики намагаються посилити контроль перетину лінії зіткнення, проте брак інформації вже викликав паніку у населення

Від початку 2015 року влада взяла курс на значне обмеження пересування населення в зоні АТО. Секретар РНБО Олександр Турчинов заявив про створення семи коридорів через лінію, що розділяє Донбас на контрольовані і неконтрольовані українськими військовими зони. Це майже не зменшило людський трафік скрізь блокпости, однак мешканці Донбасу морально готуються до ще одного нововведення – мова йде про необхідність отримувати спеціальні перепустки, без яких перетинати лінію зіткнення буде заборонено.

10 днів на перевірку

За інформацією Радіо Свобода, новий порядок в’їзду-виїзду на території, підконтрольні сепаратистам, що передбачає пересування тільки за спеціальними перепустками, введено з 11 січня.

Речник штабу АТО Роман Туровець пояснив, що спеціальні перепустки потрібні всім, хто в’їжджає і, відповідно, виїжджає із територій, наразі підконтрольних проросійським бойовикам. Таких транспортних коридорів із пунктами пропуску нині сім.

Крім того, у чотирьох населених пунктах – Старобільську, Дебальцевому, Новій Веселівці і Маріуполі – при райвідділах МВС діють так звані координаційні групи, куди можна звернутися за оформленням перепустки. Подати документи на перепустку можна особисто на пунктах перетину або надіслати поштою в контрольні групи.

Прес-центр АТО також повідомив, як саме буде функціонувати нова система контролю перетину лінії зіткнення.

Перепустка видається за умови згоди прохача на обробку й збереження його персональних даних в інформаційно-телекомунікаційній системі, а також за однієї з умов:

 • проживання на непідконтрольній території родичів, їх смерть або розміщення там місць їх поховання, що підтверджується виданими вповноваженими органами України документами;
 • необхідність в участі в мирному врегулюванні конфлікту або з гуманітарних переконань, виконання дипломатичних і консульських функцій, у тому числі в рамках діяльності міжнародних організацій, у які входить Україна (виключно за клопотанням або угодою з Міністерством закордонних справ);
 • наявність власності на нерухомість на непідконтрольній території (тільки для громадян України);
 • здійснення регулярних поїздок на контрольовану й непідконтрольну територію, пов’язаних із трудовою діяльністю працівників залізниці (тільки для громадян України).

Для отримання перепустки, необхідно подати заяву з маршрутом переміщення й строком перебування в зоні АТО, паспорт (після пред’явлення повертається) і документи, що підтверджують мету поїздки.

Для іноземців і осіб без громадянства також необхідно надати документи, що підтверджують перебування в країні на законних підставах й наявність достатнього фінансового забезпечення на період перебування в Україні, а також копію сторінки паспорта або документа, що підтверджує статус особи без громадянства, з особистими даними й перекладом на українську мову.

При цьому рішення про відмову в оформленні повістки приймається у разі надання підроблених або неповного пакета документів, при наявності обґрунтованих підстав уважати, що особа має іншу мету, ніж описані в заяві, а також, якщо особа загрожує або може створити загрозу для нацбезпеки.

Перепустка видається особам від 18 років (дані про неповнолітніх вносяться в перепустки їхніх батьків або законних представників) через координаційні групи протягом 10 днів.

Паніка та обурення

Речник штабу АТО Роман Туровець каже, що за умови надзвичайної ситуації передбачений і прискорений режим видачі перепустки. Проте переважній більшості бажаючих проїхати через лінію перетину потрібно буде заздалегідь закласти 10 днів на отримання цього документа.

Це нововведення викликало паніку й обурення в багатьох українців Сходу.

Для вимушеної переселенки Людмили, що на різдвяні свята тимчасово поїхала до Луганська провідати батьків, як і для інших мешканців територій, що зараз перебуває під контролем сепаратистів, ця ситуація нагадує мишоловку, що закрилася.

«Як я буду пересилати власний паспорт й інші документи із Луганська до цієї контрольної групи в Старобільську? – запитує вона. – Пошта в Луганську не працює, а передавати документи через перевізників небезпечно через вірогідність їх втратити. Спеціально їхати за 10 днів крізь блокпости терористів, щоб передати пакет документів, також дуже небезпечно. До того ж, пункти перетину періодично перекривають через обстріли і фактичне закінчення «перемир’я». Здається, нас залишили в мишоловці».

Проте, час вибратися з «пастки» ще є – зараз на блокпостах ніяких перепусток не вимагають. Але людям залишився лише тиждень, щоб вільно виїхати з територій так званих «ДНР» і «ЛНР».

Олексій Лисюк
Олексій Лисюк

«Вже з 21 січня переміщення в зоні АТО буде неможливим», – каже заступник керівника в секторі «А» командування АТО підполковник Олексій Лисюк, представник контрольної групи в Старобільську, що буде відповідати за оформлення перепусток для мешканців Луганської області. І радить всім бажаючим вже зараз готувати документи на отримання перепусток. Він каже, що вся необхідна інформація є на сайті Міноборони.

Силовики заспокоюють мешканців Донецька, Луганська й інших міст зони АТО: кажуть, висилати оригінали паспортів нема потреби, достатньо буде ксерокопій.

Втім, це мало тішить людей, які повинні вже зараз з’ясовувати механізми отримання бажаних перепусток. Кажуть, побоювання залишитися «невиїзним» змусить писати заяви на отримання перепусток навіть тим, хто до того зовсім не збирався виїжджати з зони АТО. І контрольні групи захлинуться від валу «папірців».

Отже, говорять мешканці Донбасу, попит буде занадто великим. Тому неминуче з’являться так звані «посередники», що за гроші будуть «вирішувати питання» й навіть скорочувати процедуру видачі перепусток.

У приватних розмовах про недосконалість запропонованої системи говорять і співробітники СБУ і МВС, що будуть займатися перевірками заяв громадян. Так положення про перепустки передбачає наявність поштових телеграм, які б свідчили про необхідність видачі термінових перепусток – але, як відомо, «Укрпошта» в зоні АТО не працює. Не кажучи вже про безпеку подачі заяв на пункті пропуску. Скажімо, в «коридорі», що в Станиці Луганської, де останні дні не вщухає стрілянина, силовики навіть просять громадян надавати власні пропозиції в РНБО.

Схоже, вдосконалювати цю систему доведеться «в процесі» – і є загроза, що таке наведення ладу на лінії зіткнення може призвести до зростання хаосу.

 • Зображення 16x9

  Андрій Діхтяренко

  Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
  Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
  Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG