Доступність посилання

ТОП новини

У Чечні хочуть узаконити практику переслідування родичів бойовиків


Відповідний законопроект внесений до Державної думи Росії

Мар’яна Торочешникова

Парламент Чеченської Республіки пропонує посилити відповідальність за злочини проти громадської безпеки, аж до запровадження смертної кари. Причому карати пропонується не тільки терористів і їхніх пособників, а й членів сімей осіб, помічених у терористичній діяльності. Відповідний законопроект внесений до Державної думи Росії, однак він не є унікальним. Рік тому з подібними пропозиціями виступив один із депутатів від фракції ЛДПР.

Про намір депутатів чеченського парламенту домагатися посилення покарань за злочини проти громадської безпеки стало відомо наприкінці минулого року. Після атаки бойовиків на Грозний 4 грудня 2014 року глава республіки Рамзан Кадиров заявив, що карати слід не тільки бандитів, але і їхніх родичів. Місцеві депутати цю ініціативу підтримали, пообіцявши відразу після новорічних канікул внести до Держдуми відповідний законопроект, що й зробили.

Будинок друку після атаки бойовиків. Грозний, 4 грудня 2014 року
Будинок друку після атаки бойовиків. Грозний, 4 грудня 2014 року

Законопроект «Про внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації в частині посилення відповідальності за вчинення злочину проти громадської безпеки» зареєстрований 12 січня.

Автори документа, по-перше, пропонують розширити перелік осіб, які підлягають кримінальній відповідальності за рахунок включення в нього батьків і (або) інших повнолітніх близьких родичів терористів, а по-друге, збільшити терміни для засуджених за відповідними статтями.

«Як додаткові види покарань до позбавлення волі на певний строк, довічного ув’язнення або смертної кари» пропонується конфіскувати майно і заарештовувати з подальшим вилученням грошових коштів банківські рахунки злочинців та членів їх сімей, окрім того, позбавляти винних усіх почесних звань, чинів і державних нагород.

Спікер парламенту Чеченської Республіки Дукуваха Абдурахманов, коментуючи законодавчу ініціативу заявив, що «виховання майбутнього громадянина починається в сім’ї, де батьки і члени сім’ї закладають в дитину такі цінності, як повага до старших, почуття взаємної відповідальності, патріотизму, гуманізму і взаємодопомоги», тому і слід посилити заходи відповідальності особи «не тільки за себе, але, насамперед, за своїх батьків і близьких родичів».

Тетяна Окушко
Тетяна Окушко

Незважаючи на те, що депутати чеченського парламенту говорять лише про терористів і їхніх пособників, насправді 24-та глава Кримінального кодексу Росії, що передбачає відповідальність за злочини проти громадської безпеки, набагато ширша. Вона включає в себе і такі статті, як «Хуліганство», «Вандалізм», «Масові заворушення», «Неодноразове порушення правил проведення зборів і мітингів», «Порушення вимог пожежної безпеки».

За логікою законопроекту, запропонованого чеченським парламентом, посилену відповідальність і за ці злочини повинні нести не тільки винуватці, а й їхні родичі.

На думку адвоката Тетяни Окушко, подібний підхід суперечить не тільки Конституції, а й здоровому глузду: «Що, і за хуліганство родичі будуть відповідати, якщо вони були інформовані про те, що їхній родич скоїв хуліганство? Їх що, теж покарають? Зрозуміло, що вони хочуть посилити покарання в зв’язку з терористичною діяльністю. Але ось цей їхній проект абсолютно не конкретизований. Я вважаю, що родичі, друзі, знайомі в принципі не можуть і не повинні відповідати за дії особи, яка вчиняє злочин. Покарання має бути індивідуальним. Я вважаю, що це посягання на конституційні права і свободи, яке до того ж розширює свавілля правоохоронних органів, а тим більше правоохоронних органів в окремо взятому суб’єкті».

Роман Худяков
Роман Худяков

Депутат Державної думи від фракції ЛДПР Роман Худяков думки Тетяни Окушко не поділяє. Він ще рік тому вніс до Думи законопроект, що пропонує посилити покарання за терористичну діяльність і нарівні з терористами судити їхніх родичів. Власне, законопроект парламенту Чечні якщо не калька, то дуже близька копія проекту депутата Худякова. Він переконаний, що більшість терористів зважується на злочин виключно заради грошей, які дістануться їхній сім’ї.

«Вони знають, що після їхньої смерті родина отримає велику фінансову винагороду за цей теракт, і потім все життя буде, як кажуть, розкошуючи жити і згадувати свого батька чи свою матір за те, яка фінансова підтримка була надана родині. У законопроекті прописаний найголовніший і найважливіший факт, що відповідальність за терористичні діяння буде нести сім’я. І найголовніше, що після смерті терориста ця сім’я не зможе скористатися цими брудними, кривавими грошима. Повірте, кожен терорист, перш ніж іти на цей крок, він добре подумає: «Я загину, а куди підуть мої гроші? А як скористається цими грошима моя сім’я?». Ніяк. У підсумку терорист гине, а ці гроші будуть заморожені. Сім’я, згідно з моїм законопроектом, буде невиїзна з території Росії. Плюс буде накладено арешт на все рухоме і нерухоме майно членів сімей цих терористів», – каже депутат Держдуми Росії від фракції ЛДПР .

На думку Романа Худякова, такий метод боротьби з тероризмом цілком виправданий, ефективний і не посягає на конституційні права родичів осіб, викритих у тероризмі: «Якщо слідчі органи доведуть, що протягом року сім’я спілкувалася з терористом і не повідомила правоохоронним органам про свої підозри, що їх син, чоловік, батько, дочка, дружина беруть участь у змові або в розробці якихось своїх особистих планів, які пов’язані з терористичною діяльністю, якщо ця родина не повідомила правоохоронним органам, то слідство буде мати право повністю застосувати ці поправки в закон».

Адвокат Тетяна Окушко впевнена: законопроект, що пропонує притягувати до відповідальності родичів терористів, не попередить терористичну загрозу, натомість відкриє нові можливості для свавілля недобросовісних представників правоохоронних органів.

«Коли в Чечні були спалені або знесені будинки родичів ймовірних терористів, коли жінки, діти і люди похилого віку були залишені на вулиці, на мою думку, це було порушенням всіх прав, – зазначає вона. – Як це допомогло зупинити терористів? Я думаю, що таким чином їх можна тільки розлютити. І ось ці маленькі діти, які залишилися на вулиці, ким вони виростуть? Що залишиться в їх пам’яті? Де у нас в Конституції написано, що якщо ви є родичами, то можна підірвати будинки і залишати на вулиці дітей, жінок, старих? Зрозуміло, в Чечні хочуть якось боротися з тероризмом, але не такими ж способами. Ось вони зараз ухвалять цей закон, і почнеться свавілля. Будуть заходити в будинки, говорити «ти знав» і виганяти людей на вулицю без засобів до існування».

У Росії чергове посилення антитерористичного законодавства відбулося навесні минулого року. Правозахисники та адвокати-практики критикували ці зміни, зокрема, за формулювання, що допускають більш широке тлумачення, і заявляли, що важливішим є не посилення репресій і покарань, а ефективне використання існуючих правових засобів та вирішення соціальних проблем, що слугують підґрунтям для терористичної діяльності.

Оригінал матеріалу на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG