Доступність посилання

ТОП новини

У скільки обійшовся ліс під Києвом керівництву апарату Верховної Ради – розслідування


Журналісти програми «Схеми» вирішили з'ясувати, хто отримав ліс у Бучі під забудову, і чиї інтереси відстоює місцева влада

До містечка Буча від центру Києва – трохи більше півгодини на авто. Місцевість тут мальовнича, а земля – недешева. Ще декілька років тому ліс у Бучі був доступний для будь-кого. Зараз він огороджений парканом. Сталось це після того, як тут отримало ділянки керівництво апарату Верховної Ради та члени їхніх родин.

Історія бере початок у 2002 році, коли Бучанська селищна рада на чолі з Анатолієм Федоруком змінила цільове призначення земельних ділянок лісового фонду загальною площею 890 гектарів. Їх почали квалівікувати якземлі житлової та громадської забудови. Це стало підставою для реалізації тіньових схем і «дерибану» лісів, стверджує колишній депутат Ірпінської міської ради, громадський активіст Віктор Бархоленко.

«Після того, як було прийнято дане рішення, Бучанська селищна рада масово почала реалізовувати свої тіньові схеми в межах земель лісового фонду. Тобто земельні ділянки безконтрольно, масово – по півгектара, по гектару – надавалися в одні руки. Як наслідок – масово вирубувалися ліси», – каже Бархоленко.

На його думку, ухвалюючи це рішення, Бучанська селищна рада та її голова Анатолій Федорук перевищили надані їм повноваження. Адже відповідно до частини 9 статті 149 Земельного кодексу, вилучення лісів першої групи площею понад 10 гектарів належить до повноважень Кабінету міністрів.

Після повалення режиму Віктора Януковича під тиском активістів прокуратура Київської області звернулася з позовом до суду.

Оскільки до Бучанської селищної ради такі земельні ділянки не могли бути належні. Вона розпорядилась не своїм майном
Ільяс Рамазанов

«Оскільки до Бучанської селищної ради такі земельні ділянки не могли бути належні. Вона розпорядилась не своїм майном», – пояснює заступник прокурора Ірпіня Ільяс Рамазанов.

Ірпінський міський суд Київської області визнав рішення про відведення лісу під забудову недійсним. Однак Бучанська міська рада на чолі з усе тим же Анатолієм Федоруком оскаржила це рішення в Апеляційному суді Київської області. Наразі триває судовий процес. Ставки дуже високі, бо землю вже роздали впливовим людям.

Журналісти програми «Схеми» вирішили з'ясувати, хто ж отримав ліс під забудову, і чиї інтереси відстоює місцева влада.

Валентин Зайчук
Валентин Зайчук

В 2008 році свої проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в місті Буча отримало теперішнє керівництво апарату Верховної ради, свідчить реєстр санітарно-епідеміологічних висновків Міністерства охорони здоров’я. А саме керівник апарату Верховної ради Валентин Зайчук, його заступник Володимир Яловий, а також члени їхніх родин.

Ось ці земельні ділянки на кадастровій карті України. Чотири – в Зайчука, одна – в його заступника Ялового.


Віктор Бархоленко стверджує, що родини Зайчука і Ялового стали власниками цієї землі після того, як активісти Бучі звернулися до парламенту зі скаргами на «дерибан» лісу місцевою бучанською владою. Темою у Верховній Раді зацікавилися, проблему вивчали на засіданні Комітету з питань запобігання і протидії корупції.

Мабуть, зустрічалися, маніпулювали, що могли дати хід тим матеріалам, а могли і не давати. І якщо Федорук буде поступливим, піде на зустріч, то можуть ці матеріали в якійсь спосіб «зам’яти» і не дати їм ходу
Віктор Бархоленко

Активіст Бархоленко припускає: «Вони, мабуть, зустрічалися, маніпулювали, що могли дати хід тим матеріалам, а могли і не давати. І якщо Федорук буде поступливим, піде на зустріч, то можуть ці матеріали в якійсь спосіб «зам’яти» і не дати їм ходу».

Після звернень активіста до керівництва Верховної Ради, саме Валентин Зайчук звернувся з листом до мера Бучі про надання 3,5 гектарів в межах Бучанського лісового фонду для начебто працівників апарату Верховної Ради. І зрештою таки отримав землю – безкоштовно.


Журналісти програми «Схеми» звернулися до голови міста Анатолія Федорука за коментарем. До слова, під міськрадою якраз стояв Mercedes-Benz GL-500, на якому їздить мер. Вартість авто – понад 2 мільйони гривень.


«Просто йде політична боротьба, використовуючи ту чи іншу ситуацію», – прокоментував земельне питання Анатолій Федорук.

Анатолій Федорук
Анатолій Федорук

За його словами, 890 гектарів, цільове призначення яких змінила Бучанська селищна рада свого часу, – це територія населеного пункту Буча. «Якщо це був ліс першої категорії, як стверджують автори звернень, то як в лісі першої категорії з 1901 року міг виникнути і розвиватися населений пункт? У лісі першої категорії, населеного пункту не може бути!» – наголосив Бучанський міський голова Федорук.

При цьому він не зміг пояснити чому після того, як активісти звернулися до Верховної Ради, керівництво апарату парламенту раптом стало власниками ділянок землі в Бучі.

Я не берусь навіть коментувати думки, фантазії, припущення, хворобливе уявлення тих чи інших громадян
Анатолій Федорук

«Я не берусь навіть коментувати думки, фантазії, припущення, хворобливе уявлення тих чи інших громадян», – заявив Федорук.

Про те, що в місті дійсно ведеться жорстка боротьба і не тільки політична, журналісти «Схем» змогли переконатися вже наступного дня після інтерв’ю, коли дізналися, що вночі невідомі побили вікна в будинку Віктора Бархоленка, активіста, який дав інтерв’ю та допомагав під час розслідування.

«Трапилося те, що в мене сьогодні вночі побили вікна. Скоріш за все, це пов’язане з моєю громадсько-політичною діяльністю», – розповів Бархоленко.


Це вже не перший випадок, коли життю і здоров’ю активіста Бархоленка загрожує небезпека. «Перший випадок був у 2008 році після моїх чергових звернень щодо «дерибану» в нашому регіоні на мене був здійснений замах саме під домом. Дивом я залишився живий», – каже він.

Як же використали незмінні керівники апарату Верховної Ради землю, що дісталась їм безкоштовно?

З цих п’яти ділянок, чотири належать Зайчуку, одна – його заступнику Яловому. Усі вони тепер обнесені одним парканом.


Всі ці земельні ділянки тепер переоформлені на Ушеніну Ларису Володимирівну, зазначено у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Це дає підставу припустити, що землю продали.

Хто ця жінка? Ушеніна Лариса Володимирівна – це мати Скарбовійчук Ірини Сергіївни, дружини Руслана Скарбовійчука – донедавна народного депутата України від Комуністичної партії, і друга колишнього віце-спікера Ігоря Калєтніка, який оголошений в розшук через підозру у розкраданні грошей в особливо великих розмірах та фальсифікації підрахунку голосів під час пленарного засідання Верховної Ради 16 січня 2014 році.


Таким чином, шматок лісу, безкоштовно отриманий керівництвом апарату парламенту, тепер перейшов у власність родини нардепа-комуніста Скарбовійчука. Зараз паркан огородив понад півтора гектари ліса, який ще декілька років тому належав громаді міста Буча.


Не виключено, що нарешті у Зайчука і Ялового, прямо в парламенті, знайшовся покупець на земельні ділянки, які їм дісталися безкоштовно.

Скільки ж могли на цьому заробити? «Не потрібно бути ріелтором і безпосередньо займатися цими аферами, тому що я слідкую за цим тіньовим ринком і можу впевнено сказати, що ціна за землю тут понад 5 тисяч доларів США за сотку», – каже Віктор Бархоленко.

Виходячи з ціни і площі, якою володіли родини Зайчука і Ялового, ймовірний заробіток з перепродажу землі міг сягнути понад 250 тисяч доларів.

Отримати коментар від самого Валентина Зайчука журналістам «Схем» не вдалося. Офіційний запит в апарат Ради про зустріч з паном Зайчуком теж залишився без відповіді.

  • Зображення 16x9

    Олександр Чорновалов

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2015 року. Журналіст-розслідувач телевізійної програми «Схеми. Корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та Першого суспільного). Маю економічну освіту. З 2005 по 2014 рік працював в щотижневій газеті «Комерсант-Україна», пройшов шлях від журналіста до редактора відділу. Призер і номінант багаточисленних журналістських конкурсів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG