Доступність посилання

ТОП новини

Українці звикають вирішувати конфлікти силою, а не за законом – дослідження


(©Shutterstock) Ілюстраційне фото

Путін – головний екстреміст проти України, констатує політолог

Ірина Вівчар

Київ – 1980 проявів екстремізму в Україні за 2014 рік нарахував український Інститут дослідження екстремізму, очолюваний колишнім депутатом Верховної Ради від Партії регіонів. Більшість цих проявів – на Донеччині та Луганщині. Найспокійніші регіони – Чернігівська, Волинська, Закарпатська, Кіровоградська та Чернівецька області. Дослідження втім не враховує бойові сутички між силами АТО та сепаратистами на Донбасі. За прогнозом інституту, цьогоріч проявів екстремізму буде ще більше. Водночас дехто констатує: проводити такі дослідження, коли проти України ведуть війну – некоректно.

Силові протистояння у Києві на початку 2014 року, анексія Росією Криму, війна на Донбасі – торік в Україні спостерігалася чітка тенденція до збільшення кількості проявів екстремізму. Серед основних причин цього явища в українському Інституті дослідження екстремізму виділяють геополітичну зацікавленість Росії у створенні конфліктної зони на Донбасі, втрату легітимності влади під час подій Євромайдану та особливості виборчих процесів. Якщо на початку 2014 року прояви екстремізму спостерігалися у столиці, переважно в межах урядового кварталу, майдану Незалежності, то з кінця січня вони розповсюджуються по всіх регіонах України – починаючи від силового захоплення адмінбудівель у регіонах, і закінчуючи зростанням регіонального сепаратизму.

Спад випадків екстремізму спостерігався лише у жовтні, коли відбулися вибори до Верховної Ради, а на Сході було введено режим припинення вогню.

Директор інституту Олег Зарубінський вважає, що розхитування ситуації відобразилося на всіх сферах суспільного життя: українці частіше почали вирішувати проблеми силою, а не у правовому полі.

Коли я бачу, що мій сусід може реалізувати свій протест не шляхом звернення до суду, не шляхом мирних пікетів, а насиллям, бачу, що така модель поведінки є більш ефективна, ніж легальна… Це дуже серйозне і небезпечне явище
Олег Зарубінський

«Сформувалася у головах багатьох людей модель силового вирішення і реалізації своїх інтересів: майнових, політичних, релігійних. Коли я бачу, що мій сусід може реалізувати свій протест не шляхом звернення до суду, не шляхом мирних пікетів, а насиллям, бачу, що така модель поведінки є більш ефективна, ніж легальна… Це дуже серйозне і небезпечне явище», – стверджує Олег Зарубінський.

«Треба, щоб у нас все заспокоїлось, щоб ми жили в мирі, тоді можна вимірювання проводити»

На думку депутата, члена партії «Народний фронт» Сергія Висоцького, проводити подібні дослідження, коли в країні війна – некоректно.

Неможливо вимірювати щодо нормального року зростання рівня екстремізму у країні, де йде війна
Сергій Висоцький

«Що означає «прояви екстремізму»? У нас війна йде, вона є фактично наривом, з якого виривається зброя, бандформування. Люди, які втратили роботу чи пов’язані із бандитським бізнесом, переїжджають у Київ, створюють тут якісь банди і так далі. Я не знаю, що це за дослідження, але неможливо вимірювати щодо нормального року зростання рівня екстремізму у країні, де йде війна. Треба, щоб у нас все заспокоїлось, щоб ми жили в мирі, тоді можна вимірювання проводити. Сама постановка питання у дослідженні – некоректна», – наголошує Сергій Висоцький.

Політолог Олексій Голобуцький вважає: Майдан – не правовий інструмент, однак найбільшу персональну відповідальність за ситуацію в Україні несе президент Росії Володимир Путін.

Більшу частину відповідальності несе, якщо персонально, – Путін. За розв’язання війни
Олексій Голобуцький

«Хто винний? Та ситуація політична, яка склалася. Це в тому числі й Майдан, і наслідки Майдану, трагедія, яка сталася на Майдані, потім Крим, потім війна… Більшу частину відповідальності несе, якщо персонально, – Путін. За розв’язання війни», – констатує Олексій Голобуцький.

Український Інститут дослідження екстремізму провів дослідження проявів екстремізму на всій території Україні упродовж січня-грудня 2014 року. Дослідження не враховує бойові сутички між силами АТО та сепаратистами. При оцінці використовувався метод підрахунку повідомлень про випадки екстремізму у стрічках інформагентств.

Дивитись коментарі (3)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG