Депутати підтримали закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів)» і направили його до Конституційного суду. За це у четвер проголосували 365 депутатів. Законопроект був внесений до парламенту президентом Петром Порошенком 16 січня – в річницю ухвалення сумнозвісних «диктаторських законів» – як невідкладний. Втім, юристи сумніваються, що вдруге документ отримає таку ж кількість голосів.
У четвер від самого ранку під Верховною Радою проходив обіцяний, хоч і малочисельний, мітинг членів ВО «Свобода». Мітингарі вимагали скасувати недоторканність, пояснюючи, що це стовп, через падіння якого може завалитися вся система.
Згідно з пояснювальною запискою, зі статті 80-ї Конституції України мають бути виключені ті частини, якими передбачено гарантії депутатської недоторканності. Разом з тим, залишається частина друга, що каже: «Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».
Цирк і комедія?
Спікер Верховної Ради Володимир Гройсман зазначив, що законопроект може бути проголосований в цілому Верховною Радою вже у вересні після схвалення його Конституційним судом та відкриття наступної сесії. Але йому голосно опонував депутат із «Опозиційного блоку» Вадим Рабінович, який назвав ініціативу президента «цирком і комедією».
«Якби ви хотіли зняти недоторканність, то зробили би це одразу після обрання. А зараз вже друга сесія. Кажіть правду, що до 2016 року недоторканність не знімемо. Я за те, щоб зняти недоторканність з депутатів і президента. Я знімаю з себе депутатську недоторканність. Але давайте займатися людьми, тому що ви не доживете до 2016 року, люди вас кинуть», – емоційно виступав він.
Багато депутатів і самі розуміють, що зняття недоторканності мало чого варте без реформ, зокрема правоохоронної та судової. Хоч і голосують «за».
Cядемо усі, якщо ми з вами не почнемо творити справжні правоохоронні органи і правосуддяЄгор Соболєв
«Як говорили в одному радянському фільмі: сядемо усі. Якщо ми з вами не почнемо творити справжні правоохоронні органи і правосуддя. З моменту, коли ми знімемо з себе недоторканність, ми станемо такими ж безправними перед замовними слідчими, перед замовними прокурорами і суддями, якими є зараз громадяни», – сказав з трибуни депутат від «Самопомочі» Єгор Соболєв.
Окрім Конституційного суду, Верховна Рада направить законопроект про скасування недоторканності народних депутатів і суддів на перевірку і до Венеціанської комісії. Втім, це не більше, ніж гарний жест, адже її висновок повпливати на законопроект не зможе, каже голова парламентського Комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич.
«Ви повинні розуміти, що якщо ми вже направили законопроект до Конституційного суду, то будь-які зміни до нього вносити не можна. Навіть якщо у нас буде негативний висновок Венеціанської комісії. Це вже не впливає на долю цього законопроекту»,– пояснив Князевич.
У свою чергу юрист Олександр Ружицький сумнівається, що під час повторного голосування необхідні 300 голосів знайдуться у парламенті.
«Цілком імовірно, що Конституційний суд дасть позитивний висновок, проте народні депутати не домовляться щодо його ухвалення або захочуть внести певні правки і приймуть в іншій редакції», – припускає він.
Депутати ж, «годують» українців обіцянками зняти чи повністю, чи частково депутатську недоторканність, починаючи з кінця 1990-х. 16 квітня 2000 року це питання навіть виносили на референдум.
На цю ж тему:
![]() Депутатська недоторканність в Україні – анахронізм феодального суспільства – парламентар Дуже спірна норма про скасування депутатської недоторканності, але давали обіцянку – виконуйте – Карл Волох далі |