Доступність посилання

ТОП новини

Депутатська недоторканність – слово за Конституційним судом


Спрогнозувати, коли всі будуть рівні перед законом, включно з депутатами і суддями, експерти не беруться

Депутати підтримали закон «Про внесення змін до Конституції України (щодо недоторканності народних депутатів України та суддів)» і направили його до Конституційного суду. За це у четвер проголосували 365 депутатів. Законопроект був внесений до парламенту президентом Петром Порошенком 16 січня – в річницю ухвалення сумнозвісних «диктаторських законів» – як невідкладний. Втім, юристи сумніваються, що вдруге документ отримає таку ж кількість голосів.

У четвер від самого ранку під Верховною Радою проходив обіцяний, хоч і малочисельний, мітинг членів ВО «Свобода». Мітингарі вимагали скасувати недоторканність, пояснюючи, що це стовп, через падіння якого може завалитися вся система.

Біля Ради під снігом вимагали скасування недоторканності і боротьби з корупцією
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

​Згідно з пояснювальною запискою, зі статті 80-ї Конституції України мають бути виключені ті частини, якими передбачено гарантії депутатської недоторканності. Разом з тим, залишається частина друга, що каже: «Народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання у парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп».

Цирк і комедія?

Спікер Верховної Ради Володимир Гройсман зазначив, що законопроект може бути проголосований в цілому Верховною Радою вже у вересні після схвалення його Конституційним судом та відкриття наступної сесії. Але йому голосно опонував депутат із «Опозиційного блоку» Вадим Рабінович, який назвав ініціативу президента «цирком і комедією».

«Якби ви хотіли зняти недоторканність, то зробили би це одразу після обрання. А зараз вже друга сесія. Кажіть правду, що до 2016 року недоторканність не знімемо. Я за те, щоб зняти недоторканність з депутатів і президента. Я знімаю з себе депутатську недоторканність. Але давайте займатися людьми, тому що ви не доживете до 2016 року, люди вас кинуть», – емоційно виступав він.

«Мені не потрібна ваша недоторканність. Це цирк і комедія» – Рабінович
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00


Багато депутатів і самі розуміють, що зняття недоторканності мало чого варте без реформ, зокрема правоохоронної та судової. Хоч і голосують «за».

Cядемо усі, якщо ми з вами не почнемо творити справжні правоохоронні органи і правосуддя
Єгор Соболєв

«Як говорили в одному радянському фільмі: сядемо усі. Якщо ми з вами не почнемо творити справжні правоохоронні органи і правосуддя. З моменту, коли ми знімемо з себе недоторканність, ми станемо такими ж безправними перед замовними слідчими, перед замовними прокурорами і суддями, якими є зараз громадяни», – сказав з трибуни депутат від «Самопомочі» Єгор Соболєв.

Окрім Конституційного суду, Верховна Рада направить законопроект про скасування недоторканності народних депутатів і суддів на перевірку і до Венеціанської комісії. Втім, це не більше, ніж гарний жест, адже її висновок повпливати на законопроект не зможе, каже голова парламентського Комітету з питань правової політики та правосуддя Руслан Князевич.

«Ви повинні розуміти, що якщо ми вже направили законопроект до Конституційного суду, то будь-які зміни до нього вносити не можна. Навіть якщо у нас буде негативний висновок Венеціанської комісії. Це вже не впливає на долю цього законопроекту»,– пояснив Князевич.

У свою чергу юрист Олександр Ружицький сумнівається, що під час повторного голосування необхідні 300 голосів знайдуться у парламенті.

«Цілком імовірно, що Конституційний суд дасть позитивний висновок, проте народні депутати не домовляться щодо його ухвалення або захочуть внести певні правки і приймуть в іншій редакції», – припускає він.

Депутати ж, «годують» українців обіцянками зняти чи повністю, чи частково депутатську недоторканність, починаючи з кінця 1990-х. 16 квітня 2000 року це питання навіть виносили на референдум.


На цю ж тему:

03.02.2015
Депутатська недоторканність в Україні – анахронізм феодального суспільства – парламентар

Дуже спірна норма про скасування депутатської недоторканності, але давали обіцянку – виконуйте – Карл Волох далі
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG