Доступність посилання

ТОП новини

Боротися з хабарництвом в Україні будуть корупціонери?


©Shutterstock

Не всі кандидати на посаду директора Антикорупційного бюро відповідають вимогам закону – міжнародні правозахисники

Яна Борщ

Не всі претенденти на посаду директора Антикорупційного бюро України відповідають вимогам закону. Про це свідчить аналіз майнових декларацій кандидатів, проведений правозахисниками Transparency International Україна. Дослідження провели в рамках проекту «Декларації без декорацій», щоб донести ці дані до конкурсної комісії. Голова комісії Рефат Чубаров, зі свого боку, заявляє – він не керуватиметься лише такою інформацією.

Серед кандидатів на посаду голови Антикорупційного бюро є особи з подвійним громадянством, держслужбовці, які применшують свої доходи та переписують майно на членів родини, розповідає голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов. За його словами, деякі кандидати взагалі не вміють правильно заповнювати декларацію.

«На жаль, щонайменше половина кандидатів або не вміють, або помилково заповняють декларацію. Якби йшлося про якихось держслужбовців, то це можна було б ще якось толерувати, але оскільки мова йде про обрання директора Національного антикорупційного бюро, яке має бути головним розслідувачем елітної корупції, то тут вже будь-яка помилка сприймається зовсім по-іншому. Це означає, що ця людина, яка подається навіть не спромоглася вивчити нормально вимоги, які стосуються заповнення майнової декларації», – зауважив Марусов.

Сьогодні громадяни України не мають вільного доступу до декларацій

Головним завданням дослідження було показати, кому саме служать держслужбовці, говорить Анатолій Стоян, координатор проекту «Декларації без декорацій». Протягом двох минулих років у рамках цього проекту зібрали та порівняли з реальністю понад 400 декларацій держслужбовців і виклали результати моніторингу у вільний доступ. Адже, на думку Анатолія Стояна, громадянам дуже важко знайти ці дані – в Україні на сьогодні немає електронної бази декларацій.

«Сьогодні громадяни України не мають вільного доступу до декларацій. Навіть ті повідомлення органів влади про те, що вони оприлюднені на сайті… туди важко зайти. Яскравий приклад, це коли є 176 кандидатів на директора Національного антикорупційного бюро. І ті, хто намагався зайти туди, щоб подивитись декларації чи автобіографію, знають – це було дуже непросто», – сказав Стоян.

Усі питання, що виникли під час аналізу декларацій, активісти організації збираються надіслати до конкурсної комісії.

Зі свого боку, голова конкурсної комісії Рефат Чубаров зазначає, що майнова декларація – важливий документ, але визначати лише за результатами її аналізу свою позицію він не буде.

«Я знаю деякі дискусії, які ведуться в пресі крайньою мірою щодо одного претендента. Прізвище я вам не назву. Але те, що з боку цього претендента в декларації вказані достатньо великі суми прибутку за минулий рік, я вважаю це говорить про те, що він готовий звітувати по кожній копійці, яку він у цій декларації показав. Особисто я, як один з дев’яти членів конкурсної комісії, не буду, скажімо так, свою позицію визначати через аналіз декларації. Хоча цей документ має для мене додаткове значення», – наголосив Чубаров.

23 лютого конкурсна комісія розпочала співбесіди з кандидатами на посаду керівника Антикорупційного бюро. Конкурсна комісія має визначитися із щонайменше двома претендентами для подання на затвердження президентові України Петрові Порошенку. Строки визначення претендентів у законі не зазначені.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG