Доступність посилання

ТОП новини

Антикорупційне бюро: із 21 претендента комісія обере 5-7 для спецперевірки


Не всі претенденти вільно володіють українською, але всі добре розуміють

Сьогодні конкурсна комісія розпочинає співбесіди із претендентами на посаду директора Національного антикорупційного бюро України. Про процедуру та засади відбору фіналістів конкурсу Радіо Свобода розповів один із членів комісії правозахисник Євген Захаров. На його думку, серед претендентів є люди, які зможуть боротися з корупцією на вищих щаблях влади, але ліквідувати першопричини великої корупції – поєднання влади і бізнесу – керівникові новоствореного відомства буде не під силу.

– У нас був 181 кандидат. Із них ми, вивчаючи документи, залишили 106, бо в решти документи не відповідали формальним вимогам закону. З ними усіма минулого тижня ми провели інтерв’ю – і залишився 21 кандидат для другого туру. Якщо минулого тижня інтерв’ю були по 15-20 хвилин, то тепер будуть більш структуровані інтерв’ю по 45 хвилин із кожним. Це буде у вівторок 10 кандидатів і 11 – у четвер.
Як це буде виглядати? У першій частині всі кандидати відповідатимуть на більш-менш одні запитання, які зараз виставленні на сайті президента – там вісім питань є. На це хвилин 25-30, а ще 15-20 хвилин питання додаткові.

– Наскільки ці питання від членів комісії можуть бути несподіваними?

Це стосується здатності цих людей розуміти феномен корупції, організовувати й керувати великими колективами, це їхні моральні якості, здатність бути незалежним

– Вони можуть бути несподіваними, але в межах тих критеріїв. Це стосується здатності цих людей розуміти феномен корупції, організовувати й керувати великими колективами, це їхні моральні якості, здатність бути незалежним…І це загальне розуміння місця цього Національного антикорупційного бюро в системі державних органів, які мають із корупцією боротися.

– Днями оприлюднена заява Центру протидії корупції, що призначення директора Антикорупційного бюро зможе бути оскаржене в суді, оскільки під час відбору кандидатів конкурсна комісія розглядає документи учасників, які не можуть претендувати на посаду, зокрема, колишнього грузинськогопосадовця Давіда Сакварелідзе, який не володіє українською мовою…

– Так, це теперішній заступник генерального прокурора. Він зовсім нещодавно призначений, але ще до того він подав нам документи на участь у конкурсі. І поки що залишився. Але ми отримали такого листа, що якщо Сакварелідзе буде брати участь у конкурсі, то це буде порушення, на підставі якого можна буде оскаржити весь конкурс, оскільки він не володіє державною мовою.

– І наскільки це серйозний закид на Вашу думку?

Є поняття вимог зворотних і незворотних. Скажімо, в 65 років людина має бути звільнена з посади. І тому розглядати кандидата, якому більше років – неможливо. І ця вимога незворотна. А що стосується мови – то людина, в принципі, може її вивчити

– Формальна вимога володіти державною мовою існує, і на цій підставі ми маємо їй відмовити. Але я підтримав точку зору, що треба його в другий тур запросити, оскільки є поняття вимог зворотних і незворотних. Скажімо, в 65 років людина має бути звільнена з посади. І тому розглядати кандидата, якому більше років – неможливо. І ця вимога незворотна – жодним чином зменшити вік неможливо. Так само, якщо немає десяти років стажу у галузі права на цей момент – то його вже й не буде. А що стосується мови – то людина, в принципі, може її вивчити. Ми переконалися, що цей хлопець розуміє українську мову: ми йому питання ставили українською мовою – він все розумів, але відповідав російською. Зрештою, у нас є й інші кандидати, які українську розуміють, але спілкувалися із нами російською.

– А все-таки, через суд можна заблокувати керівника Антикорупційного бюро?

– Можна відтягнути призначення. Але наша комісія працює дуже сумлінно і ми намагаємося мінімізувати всі ризики такого ґатунку.

– Коли має бути обраний керівник Антикорупційного бюро?

З тих, хто пройде перевірку, ми оберемо 2-3 кандидатів і передамо президенту

– Це залежить від того, як швидко проведуть перевірки: спеціальну і перевірку на відповідність закону про очищення влади. З цих 21 ми маємо виділити 5-7 осіб і передати список для проведення перевірок. І це буде в п’ятницю, 6 березня. Після того з тих, хто пройде перевірку, ми оберемо 2-3 кандидатів і передамо президенту. Це мало би бути в кінці наступного тижня, 12-13 березня.

– Як на Вашу думку, Антикорупційне бюро не стане мертвонародженим органом?

Засади великої корупції у нас залишаються – це поєднання влади і бізнесу. Натомість Антикорупційне бюро – це орган розслідування корупційних злочинів чиновників на вищих щаблях влади – і не більше

– Отут багато сумнівів, бо засади великої корупції у нас залишаються – це поєднання влади і бізнесу. Натомість Антикорупційне бюро – це орган розслідування корупційних злочинів чиновників на вищих щаблях влади – і не більше.

– Все ж таки, наскільки для ефективної Антикорупційного бюро важливою є персона керівника?

– Вона є, як мінімум, суттєвою. Якщо це буде сильна фігура, то це безперечно матиме наслідки.

– Ви серед кандидатів бачите таку фігуру?

– Я бачу, але говорити вам не можу.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG