Доступність посилання

ТОП новини

Президент і прем’єр ініціюють велику приватизацію


Прем’єр України Арсеній Яценюк (ліворуч) і президент Петро Порошенко. Архівне фото

У парламенті кажуть, що кон’юнктура не найкраща і говорять із Коломойським про можливу ревізію

Президент Петро Порошенко заявляє про доцільність повернення до приватизації й закликає урядовців підготуватися до нового етапу реалізації державного майна. Між тим, експерти та депутати вважають, що найближчим часом проведення великої приватизації малоймовірне, а натомість більш вірогідно виглядає ревізія підсумків приватизації в попередні роки.

Закликаючи міністра економіки ініціювати в парламенті обговорення нової хвилі приватизації, президент Петро Порошенко зазначив, що Україна має продемонструвати всьому світові здатність на забезпечити «прозору і ефективну приватизацію».

Натомість у парламенті навіть не всі соратники глави держави з фракції «Блоку Петра Порошенка» поділяють оптимізм щодо нового етапу приватизації. Зокрема, за словами заступника голови парламентської комісії з питань приватизації Павла Різаненка, зараз не найкращий час для реалізації державного майна. За його словами, з огляду на війну і кризу, «вартість активів усіх дуже впала і кон’юнктура зараз для продажу не найкраща».

Коментуючи заяву президента, Павло Різаненко припустив, що наразі лише йдеться про підготовку до приватизації.

Олігархи на заваді прозорої приватизації

Ще влітку та восени минулого року із заявами про намір провести наймасштабнішу за 20 років приватизацію виступав і голова уряду Арсеній Яценюк. А в грудні Кабінет міністрів підготував законопроект про скорочення переліку об’єктів держвласності, що не підлягають приватизації, з 1500 до 300. Однак процес досі не зрушив із місця.

«Жодного об’єкту за весь цей період влад навіть не спробувала продати», – зазначає колишній очільник Фонду держмайна Олександр Бондар.

Велика приватизація в Україні зупинилася після парламентських виборів 2012 року. Це пояснювали непорозуміннями між трьома основними групами впливу в оточенні тодішнього президента Віктора Януковича. Зараз фактор впливу фінансово-промислових груп на приватизацію також залишається вагомим.

«Криворіжсталь»
«Криворіжсталь»

Краще б один об’єкт продали відкрито-прозоро – як повторний продаж «Криворіжсталі» на відкритому конкурсі. Це б набагато краще було, ніж ці заяви
Олександр Бондар

«Краще б один об’єкт продали відкрито-прозоро – як повторний продаж «Криворіжсталі» на відкритому конкурсі. Це б набагато краще було, ніж ці заяви. Але олігархи, які оточують зараз владу, не допустять цього – бо вони за безцінь хочуть купити! Ніхто з них у відкритому конкурсі не хоче брати участь», – вважає Олександр Бондар.

Чечетов і Семенюк знали забагато секретів – Коломойський

Днями в парламенті відбулося засідання комісії з питань приватизації на яке завітав голова дніпропетровської облдержадміністрації Ігор Коломойський. Йшлося здебільшого про порушення при проведенні великої приватизації, а також порушувалося питання й про можливість перегляду результатів приватизації з огляду на порушення.

Коментуючи цю розмову, Павло Різаненко не виключає, що парламентська комісія ініціюватиме перегляд приватизації. За його словами, «комісія не може зробити ревізію – комісія може вивчити й ініціювати відновлення справедливості та повернення в правову сферу».

Між тим, упродовж півроку не стало двох колишніх керівників Фонду держмайна – Михайла Чечетова та Валентини Семенюк, які, за даними правоохоронців, наклали на себе руки. Вони очолювали Фонд держмайна в 2003-2008 роках, коли було приватизовано чимало об’єктів державної власності. За словами Ігоря Коломойського, їхні смерті невипадкові й пов’язані з тим, що вони забагато знали «всі секрети приватизації» в Україні. Олександр Бондар називає такі здогадки безпідставними, а Павло Різаненко зазначає, що такий збіг обставин має зацікавити насамперед правоохоронні органи.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG