Сполучені Штати підтримали свого посла в Чехії, який в інтерв’ю місцевому телебаченню сказав, що рішення президента Мілоша Земана поїхати до Москви на святкування Дня перемоги в нинішніх обставинах виглядає «дещо сумнівно». У відповідь Земан заявив, що двері його канцелярії для цього посла будуть закриті. А чеський прем’єр вважає, що Земан надмірно різко відреагував на критику, яку чеському президентові у зв’язку з його політикою щодо Росії доводиться чути дуже часто, як з вуст місцевих, так і закордонних політиків.
Сполучені Штати вважають, що зараз не час «мати стосунки, як завжди з Росією», заявила речниця Державного департаменту США Марі Гарп, коментуючи дипломатичний скандал, що розгорівся у чеській столиці.
«Як сказав посол, Сполучені Штати, звичайно ж, підтримують бажання віддати шану тим, хто поклав своє життя у Другій світовій війні, і кожна країна вільна робити це у тій формі, яку сама вибере, – ми ще не обрали своєї поки що. Але ми вважаємо, що, загально кажучи, зараз не є час, щоб мати «справи, як завжди» з Росією, – заявила Марі Гарп.
Вашингтон таким чином став на сторону свого посла у Празі Ендрю Шапіра, який в інтерв’ю чеському телебаченню заявив, що президент Чехії Мілош Земан може виявитися єдиним представником країн Європейського союзу 9 травня на Параді перемоги в Москві поруч із президентом Росії Володимиром Путіним, і що виглядатиме «дещо дивно».
Про недоречність цього візиту та участі у військовому параді в момент, коли Росія продовжує воєнне втручання в Україні, чеському президентові неодноразово говорили і місцеві політики. Однак слова американського посла заділи президента Земана «за живе», і він заявив, що віднині двері Празького граду, де міститься канцелярія президента, для Ендрю Шапіро є зачиненими.
Дещо розрядити атмосферу були покликані слова прем’єр-міністра Чехії Богуслава Соботки, який заявив, що президент Земан дещо погарячкував, і його реакція на висловлювання посла була надмірною. Він додав, що вважає, що візит президента пов’язаний лише з бажанням вшанувати пам’ять солдат, які звільнили Чехословаччину, але хотів би, щоб підхід президента Чехії до закордонної політики країни був «більш професійним».
Інші чеські офіційні особи поквапилися запевнити посла у тому, що він може вільно продовжувати виконувати свої функції та мати доступ до всіх державних установ.
Петицію в інтернеті, написану на підтримку позиції американського посла та західних лідерів за добу підписало вже понад 1100 осіб.
Жоден інший лідер країн Європейського союзу не буде присутній у Москві на Параді перемоги, яке керівництво у Кремлі використовує в цілях пропаганди. Західні країни протестують проти воєнного втручання Росії в Україні, в результаті якого загинуло вже понад 6 тисяч осіб.