Доступність посилання

ТОП новини

Кого Аваков не пустить із Криму на материк на травневі


Якщо йдеться про громадян України з кримською пропискою, які отримали документи ще й на окупованій території, то їм відмовляти не можуть – юрист

Олексій Скрипник

Київ – Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков повідомив, що на травневі свята в'їхати із Криму на материкову Україну не зможуть громадяни Росії, які отримали документи на анексованому півострові. З його виступу не було зрозуміло, кому саме загрожує заборона на в'їзд: всім кримчанам, які отримали російські паспорти, чи тим, хто спробує в'їхати на континент за російськими документами. У Держприкордонслужбі говорять, що на травневі свята дійсно будуть посилені заходи безпеки, але мирні громадяни з українським паспортом зможуть вільно в'їхати на материкову частину країни.

Як відомо, зараз між анексованим Кримом і континентальною Україною немає офіційного пасажирського сполучення. Його скасували українські силові відомства наприкінці грудня 2014 року.

Уже півроку для того, аби потрапити із Криму на материк, людям доводиться користуватися власним транспортом або послугами таксистів чи нелегальних перевізників. Причому підприємців, які організовують «сірі» перевезення в Крим, стає все більше.

26 квітня пасажирські перевезення на півострів запустила українська компанія «Автолюкс». Керівник відділу інформації цієї фірми Анна Приходченко у коментарі для «Крим.Реалії» повідомила, що вартість поїздки з Києва до Сімферополя становить 800 гривень.

«Виїзд з Києва о 15:30, прибуття на «кордон» о 4:30. Півтори години дається на проходження паспортного контролю, о 6 ранку виїзд з «кордону». Там (на кордоні з боку Криму – ред.) пасажирів зустріне такий же за класом комфортабельності автобус зі стюардесою. Виїзд о 6 ранку, прибуття до Сімферополя о 9 ранку. Вартість квитка від кордону до Криму – 250 гривень», – сказала Приходченко.

Адміністративний кордон з окупованим Кримом, листопад 2014 року
Адміністративний кордон з окупованим Кримом, листопад 2014 року

Українські прикордонники не пропускають рейсові автобуси через адмінкордон. У цьому зв'язку тим, хто в'їжджає на півострів на рейсовому автобусі, необхідно пішки проходити так звану буферну зону.

Прикордонники не чули заяви міністра

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, виступаючи у Верховній Раді України, сказав, що під час травневих свят на державному кордоні та адміністративному кордоні з Кримом посилять заходи контролю. Зокрема, введуть вікові обмеження для громадян Російської Федерації чоловічої статі від 16 до 60 років. Також міністр повідомив про обмеження на в'їзд через адміністративний кордон із Кримом.

«Буде відмовлено у в'їзді громадянам Російської Федерації, які отримали паспортні документи на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим», – сказав Аваков.

При цьому, міністр не уточнив, кого саме він вважає «громадянами Росії, які отримали документи в Криму»: жителів Криму, які оформили російські паспорти, чи росіян, яким були видані документи на анексованому півострові.

Кореспондент «Крим.Реалії» намагався з'ясувати, що мав на увазі міністр, у керівників департаменту комунікації МВС Наталії Статівко та Лариси Волкової, а також у радника голови міністерства Антона Геращенка. Однак ніхто з них не взяв слухавку.

У прес-службі Державної прикордонної служби України взагалі повідомили, що не чули про заяву міністра. Прес-секретар ДПСУ Олег Слободян зазначив, що наразі перетнути адміністративний кордон із материковою Україною кримчани можуть, надавши паспорт України. При цьому паспорти, видані в Криму Росією, українська сторона не визнає, і відповідно, за ними не можна в'їхати на континент.

Для держави Україна вони не є документами, і ми під час проведення прикордонного контролю ці документи не приймаємо до розгляду, тому що вони недійсні
Олег Слободян

«Це стосується не тільки паспортів, а і прав на водіння та інших документів. Для держави Україна вони не є документами, і ми під час проведення прикордонного контролю ці документи не приймаємо до розгляду, тому що вони недійсні», – сказав Слободян.

Він підтвердив, що прикордонники мають намір посилити контроль на адмінкордоні в період травневих свят. За його словами, ці заходи покликані підвищити рівень безпеки як для мирних громадян, що в'їжджають на материк, так і для жителів прилеглих до адмінкордону територій.

«Буде збільшена кількість прикордонних загонів, більш детально будуть оглядатися транспортні засоби. Також збільшиться кількість прикордонних загонів, які здійснюватимуть контроль в прилеглих до адмінкордону районах. Мається на увазі перевірка транспорту, до якої ми, зокрема, будемо залучати і добровільні народні дружини, і активістів громадських організацій», – повідомив прес-секретар Держприкордонслужби.

Українські прикордонники на адмінкордоні з окупованим Кримом, грудень 2014 року
Українські прикордонники на адмінкордоні з окупованим Кримом, грудень 2014 року

При цьому, Слободян запевнив, що всі заходи прикордонники здійснюватимуть так, щоб не викликати дискомфорту у мирних громадян, які перетинають адміністративний кордон з Кримом.

Законних підстав забороняти в'їзд немає

Заява Авакова про недопущення громадян з російськими паспортами набула поширення в ЗМІ. Посилаючись на слова міністра, низка українських медіа розмістили новини, в яких зазначено, що Україна на травневі свята заборонить в'їзд кримчанам, які отримали російські паспорти. Правозахисники зазначили, що заява Авакова є некоректною, оскільки вона нечітко сформульована і вже викликала чутки. Юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Дар'я Свиридова вважає, що багато жителів Криму тепер будуть боятися виїжджати на материк у період травневих свят.

Велика частина кримчан сприйме цю інформацію некоректно і буде думати, що йдеться саме про тих, хто отримав паспорти громадян Російської Федерації. Аваков неясно висловив свою позицію
Дар'я Свиридова

«Велика частина кримчан сприйме цю інформацію некоректно і буде думати, що йдеться саме про тих, хто отримав паспорти громадян Російської Федерації. Це пов'язано із тим, що Аваков неясно висловив свою позицію і ніяк її не аргументував з точки зору закону», – сказала правозахисниця.

Свиридова зазначила, що їй самій не зрозуміло, кого саме Аваков мав на увазі під «громадянами Російської Федерації, які отримали паспорти в Криму».

«Якщо йдеться про громадян України з кримською пропискою, які отримали документи ще й на окупованій території, то їм ні в якому разі відмовляти не можуть. І якщо їм будуть відмовляти у в'їзді тільки у зв'язку з тим, що у них є російський паспорт – це, безумовно, неправомірна відмова. Як вони будуть виявляти, що у них є такий паспорт – велике питання. Чи є така база в українських прикордонників – теж питання», – підкреслила Свиридова.

За словами правозахисниці, якщо Аваков під «громадянами Росії» мав на увазі всіх жителів Криму, які оформили російські паспорти, то це є некоректним ще й тому, що, згідно з українським законодавством, автоматичне набуття кримчанами російського громадянства вважається недійсним.

Свиридова вважає, що, швидше за все, міністр, говорячи про заборону на в'їзд, мав на увазі відмову в перетині кордону тим жителям Криму, які надають документи російського зразка.

«У цьому випадку, це буде абсолютно правомірна відмова. Але вона ніяк не пов'язана з так званим посиленням пропускного режиму на травневі свята. Вона випливає з чинного законодавства України, яке регулює питання перетину пунктів пропуску», – сказала Свиридова.

Пункт пропуску Каланчак
Пункт пропуску Каланчак

Великою проблемою, пов'язаною з перетином адмінкордону, правозахисники вважають те, що уряд досі не розробив чіткий і прозорий порядок в'їзду і виїзду з анексованої території.

Юрист Регіонального центру прав людини Сергій Заєць зазначив, що кримчанам на цей момент складно оскаржити відмову в перетині на в'їзд, оскільки прикордонники не видають жодних документів, в яких фіксується заборона.

Людина переміщається територією України. Будучи громадянином України, вона може бути обмежена у свободі пересування, тільки якщо це передбачено законом. У нас ніяких обмежень немає на в'їзд або виїзд
Сергій Заєць

«Людина переміщається територією України. Будучи громадянином України, вона може бути обмежена у свободі пересування, тільки якщо це передбачено законом. У нас ніяких обмежень немає на в'їзд або виїзд і переміщення у цій частині. Тому законних підстав когось зупинити у прикордонників взагалі немає», – сказав юрист.

Заєць порадив усім кримчанам, яким необґрунтовано відмовили у в'їзді на материк, звертатись до Регіонального центру прав людини. За словами правозахисника, юристи центру безкоштовно спробують оскаржити заборону на перетин адміністративного кордону.

Оригінал матеріалу ​– на сайті «​Крим.Реалії»​

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG