Доступність посилання

ТОП новини

Росія грає долею Надії Савченко – адвокат


«Послаблень ніяких не буде, гра продовжується. Мотив переведення до лікарні – бояться, щось трапиться з нею» – Віктор Чевгуз

Гості «Вашої Свободи»: Марія Савченко, мати народного депутата Надії Савченко; Віктор Чевгуз, адвокат.

Олександр Лащенко: 28 квітня – день переведення до цивільної лікарні у Москві народного депутата України, ув’язненої Росією льотчиці, Надії Савченко. Про це напередодні повідомляв її російський адвокат Марк Фейгін.

Ваша Свобода
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:20:00 0:00

Надію Савченко переводять до цивільної лікарні. Що далі може очікувати ув’язнену Росією українську льотчицю?

«Надію госпіталізують до 20-ї міської лікарні у Москві у зв’язку з низькими показниками цукру в крові. Вона дійсно раніше відновила голодування, бо не може їсти і вважає, що їй має бути надана допомога в умовах цивільного медичного закладу». Таким чином російський адвокат Марк Фейгін пояснював причини переведення Надії Савченко до міської лікарні у столиці Росії.

Пан Фейгін також оприлюднив фотокопію листа Надії. «У мене почалася алергія. На що – ніхто сказати не може і вилікувати теж не можуть, тільки заліковують». Так ідеться у листі Надії Савченко.

«Я намагалася... Але не лізе!

Не лізе їжа, коли ти за з’їдених в день нещасних 100 грамів сиру, 20 грамів масла і 30 грамів цукру пишеш заяву, що ти це з’їла. Так, наче вони збирають заяви, як чеки, щоб потім Україні рахунок виставити за те, як «дорого» вони утримували їхнього народного депутата!

Кісткою поперек горла встає їжа, коли над тобою стоять троє охоронців-тюремників і лікар, дивляться, як ти їси. І ще три камери тебе пише!

А потім ваги приносять і важать тебе після кожного прийому їжі. Наче, з’ївши 100 грамів, набереш кілограм!

Не пишіть мені, будь-ласка, листів жалю з проханням жити і їсти. Голод – це моя єдина зброя у боротьбі з безчинством російської влади! Тож не просіть мене її скласти! Вільні птахи у в’язниці не живуть! А на чужині можна померти вже тільки від туги за Україною.

Поки живу! Завжди борюся!

Надія Савченко».

Марія Савченко
Марія Савченко

Марія Савченко: Ой, Боже, Боже!

– Пане Чевгуз, справді, це якийсь крок, можливо, компромісний з боку російських тюремників, чи все ж таки все рівно триває ця гра з тим, що Надію звинувачують все у нових і нових статтях російського Кримінального кодексу, ніяких послаблень їй очікувати від Москви не варто?

Віктор Чевгуз
Віктор Чевгуз
Послаблень ніяких не буде, гра продовжується. Мотив переведення до лікарні – бояться, щось трапиться з нею
Віктор Чевгуз

Віктор Чевгуз: Ви праві, що послаблень ніяких не буде і що ця гра продовжується. На мій погляд, мотив переведення її до лікарні – вони просто бояться (не дай, Боже!), що щось трапиться з нею, оскільки вона голодувала більше восьми діб, потім перерва і знову. Це на межі життя. І, звичайно (не дай, Боже!) трапиться щось таке, то, звичайно, Росія – вона вже й так геть ніякий імідж, а якщо (не дай, Боже!) щось з нею трапиться, то, звичайно, вони цього не хотіли б, оскільки це буде великий мінус. Тому вони переживають.

Кожного дня лікарі (от вона сама говорить) за нею стежать, обстежують і роблять все, щоб у неї не погіршився стан. Якщо тільки щось вона перестане, її примусово будуть лікувати. На жаль.

– Щодо стану, за даними на вчора, та ж сама алергія (я наводив цитату Надії), тиск у неї впав, знову ж таки рівень цукру в крові.

Нічого хорошого немає. Стан її тяжкий
Віктор Чевгуз

Віктор Чевгуз: Стан важкий. Нічого хорошого немає. Стан її тяжкий, звичайно.

– Відновлення голодування. На Ваш огляд, що це може означати з боку Наді?

Віктор Чевгуз: Ми от з мамою були в неї неодноразово у СІЗО і коли була психіатрична експертиза. Ми їй говорили: Надія, ти потрібна і для себе, і для мами жива і здорова. Потім: єдиний шлях у тебе – це захистити себе у суді шляхом представлення доказів твоєї невинуватості, якщо ти не будеш спроможною у суд з’явитися… Ви ж розумієте, що це? Навіть та відеоконференція, коли ти будеш чи в лікарні, чи в СІЗО, то це зовсім інше, ніж коли ти в суд прийдеш.

– А можливо, за російським законодавством, проведення саме судового засідання у справі Наді, і щоб вона була в лікарні та брала участь у цьому засіданні за допомого відеоконференції?

Віктор Чевгуз: Можливо. У них все можливо. Зараз і в українському законодавстві передбачена відеоконференція. І окремі суди, якщо не заперечує відсутній обвинувачений, підсудний, він також перебуває в СІЗО, а судове засідання проходить.

Надія, звичайно, буде заперечувати проти цього. Але якщо вона фізично не зможе з’явитися, то їм легше буде провести таке засідання судове. Дадуть лікарі довідку з СІЗО, що вона не може бути доставлена, оскільки вона фізично не зможе приїхати, і суд прийме рішення проводити відеоконференцію.

– Маріє Іванівно, яким чином, якщо це можливо взагалі технічно, Вам вдалося останнім разом так чи інакше сконтактувати з дочкою? Що вдалося дізнатися про її стан, про її думки, можливо?

Марія Савченко: Я коли з нею говорила 10 лютого, то я її просила: Надійко, перестань голодувати, тому що ти тільки підриваєш своє здоров’я і ти цим нічого не докажеш, заради мене перестань голодувати, ти ж пожалій мене хоч в 77 років. А вона каже: мамо, ні тебе не пожалію, ні себе, а буду голодувати, тому що тут мене катують безневинно, я ні в чому невинувата, а мені все пришивають, що придумають, російські бандити.

– Пане Чевгуз, Надію звинувачують у тому, що вона нібито причетна до вбивства двох російських тележурналістів на території Луганщини влітку минулого року. Вже їй «шиють» (якщо вжити це слово) і те, що вона ніби перетинала кордон між Росією і Україною. Вже офіційно і це звинувачення.

Віктор Чевгуз: Їй остаточне пред’явили обвинувачення, де оці дві статті. Це співучасть у вбивстві журналістів, і незаконний перетин кордону. Чому події були на українській території, а вона опинилася у Воронежі, то їм треба якимось чином це пояснити. Придумали версії, що вона нібито спочатку приймала участь у вбивстві, а потім пішла добровільно у формі з посвідченням на російську територію серед біженців. Навіщо? Що вони й самі пояснити не можуть.

– А коли буде наступне судове засідання у цій справі у Москві?

Знову призначено п’ять криміналістичних експертиз. До 13 травня не будуть закінчені
Віктор Чевгуз

Віктор Чевгуз: Якщо говорити, що просто судове засідання… Продовження строку арешту буде, якась скарга російських адвокатів може бути, але розгляд судової справи по суті, то треба, щоб було закінчене слідство. А тиждень тому об’явили, що знову призначено було десь п’ять криміналістичних експертиз. Кожна експертиза тягнеться від 20 днів до місяця-двох. Ви розумієте, що до 13 травня вони не будуть закінчені. Тобто теоретично будуть продовжуватися строки. Але ці судові рішення нічого не вирішують. Це такі проміжні.

– Пане Новіков, які найсвіжіші новини на сьогодні, на 28 квітня? Надію перевели в лікарню?

Ілля Новіков (переклад): Саме зараз мої співробітники намагаються це з’ясувати. Марк Фейгін уже поїхав у двадцяту лікарню довідатися, чи вже перевели її, чи ні. Вчора був упевнений, що це питання вже вирішене остаточно. Як тільки ми отримаємо підтвердження, що Марк побачився з нею у цій лікарні, то ми зможемо Вам це також остаточно підтвердити.

– Як буде це переведення? Це, звісно, під конвоєм її доставлять. Це ж звичайна московська лікарня, наскільки я розумію. Буде окрема палата у Надії? Чи як?

В міську лікарню з СІЗО. Людей приковували кайданками до ліжка
Ілля Новіков

Ілля Новіков: Передбачається, що це буде окрема палата. Я не знаю, як насправді це буде організовано, облаштовано. Там обов’язково буде охорона. Це завжди створює складнощі для лікарів і для співробітників ФСВП, коли людина переміщається в міську лікарню з СІЗО. Включно з тим, що там людей приковували кайданками до ліжка, що, звісно, заборонено законом, але такі випадки траплялися.

Як тільки нам стане зрозуміло, в яких умовах це все відбувається, ми, звісно, про це відразу повідомимо. Ми дуже уважно до цього всього ставимося. Я вас запевняю.

– А у Вас, у пана Фейгіна, у пана Полозова буде доступ у палату до Надії і можливість з нею поспілкуватися та отримати інформацію про те, як її утримують у цій палаті?

Завели правило в останні місяці відвідувати її щоденно
Ілля Новіков

Ілля Новіков: Я не впевнений, що це буде саме та палата. Справа в тому, що адвокатські побачення зазвичай відбуваються в інших приміщеннях спеціальних. Але, безумовно, нам мають надати у тому числі і так часто, як ми того вимагаємо. А ми завели правило в останні місяці відвідувати її щоденно. Обов’язково хтось з нас кожного робочого дня її провідує. У вихідні не дозволяється. Якщо якісь обмеження матимуть місце, ми, звісно, відразу повідомимо. Тому що те, що людину перевели до лікарні, ніяк не впливає на її статус.

– А відомі строки, на скільки Надію помістили в цю палату? Чи про це не йдеться?

Тюремні лікарі, вважають, стан здоров’я такий, що можуть не втримати її в своїх умовах
Ілля Новіков

Ілля Новіков: Ні. Поки що нічого невідомо. Це у будь-якому випадку вирішується на основі показів. От те, що нам було пред’явлено вчора, у понеділок, те, що лікарі ФСВП, тюремні лікарі, вважають, що стан здоров’я її такий, що вони можуть не втримати її в своїх умовах. Що відносно цього скажуть лікарі міської лікарні, куди її мають перевести, також поки що невідомо.

– Пане Новіков, за Вашими даними, Ви зараз у Москві перебуваєте, який стан здоров’я на сьогодні Надії Савченко?

Просила останній тиждень не повідомляти як змінюється її здоров’я
Ілля Новіков

Деякі люди спекулюють на цій темі, вага наразі 50 кілограм, цукор – 2,8. Це дуже низький показник
Ілля Новіков

Ілля Новіков: Вона була дуже ослаблена. Вона просила нас останній тиждень не повідомляти про те, як змінюється її здоров’я, тому що вона знову посилила режим свого голодування. Їй не подобалося те, що деякі люди спекулюють на цій темі, говорять про те, що вона неправильно голодує чи удає. Всього цього немає. Тому вона просто перестала вживати їжу останнього тижня, зробила суворішими свої умови і втратила більше восьми кілограм. Її вага наразі біля 50 кілограм, а цукор – 2,8. Це дуже низький показник. Тому її стан, звісно, важкий.

– Пане Новіков, глюкозу вводять Надії? Як все ж таки підтримують у ній життя?

Ілля Новіков: Ні. Я поки що не знаю, що це буде у міській лікарні. Я поки що не можу про це повідомити. Станом на вчорашній день, на понеділок, глюкоза була 2,8. Це критичний рівень.

Надія Савченко під час засідання суду у Москві. 17 квітня 2015 року
Надія Савченко під час засідання суду у Москві. 17 квітня 2015 року

– Пані Маріє, Ви хотіли щось додати щодо нових звинувачень з боку російського правосуддя на адресу Вашої дочки?

Марія Савченко: Нам Надя писала і передала адвокатами такий лист, що коли вона перебинтовувала поранених солдат, то її один сепаратист вдарив прикладом автомата по голові, по суглобах плеча і по колінах. Вона говорила, що вона могла це все зробити, так як вона різні прийоми знає, але вона говорить: я дала українську народу і Україні, що я буду захищати український народ і свою державу, я могла б його теж…

– Це відбувалося коли? Під час затримання сепаратистами Надії?

Надю перевозили шістьма машинами, від пункту до пункту міняли машини. З мішком на голові і в кайданках, поверх мішка запечатали скотчем очі
Марія Савченко

Марія Савченко: Так, під час затримання. Сепаратисти її утримували тиждень там, і вони вимагали своїх чотирьох людей за Надю. Але чогось вони не зробили. Рубан виступав і говорив: ми вже домовилися, прийшли вранці, а Наді вже немає. Надю вже викрали. А викрадення організували Меншин Дмитро Сергійович, майор, і Медведєв, підполковник ФСБ Росії. І коли Надю перевозили шістьма машинами, то від пункту до пункту міняли машини. І коли її запитали (з мішком на голові і в кайданках її везли), що ти бачиш, яка машина, вона сказала: бачу, синя машина, «Жигулі», «дев’ятка», то вони ще поверх мішка запечатали скотчем очі.

– Тобто, за Вашою версією, перевезення Надії Савченко з території України на територію Росії через кордон здійснювали не самі сепаратисти, а співробітники ФСБ Росії?

Марія Савченко: Так. Вони організовували це, і вони зустрічали її, мабуть, на кордоні. Вона писала, що коли привезли вже до кордону, вона зрозуміла – вказівник назви якогось міста стояв на стороні України. І я зрозуміла, що це вже кордон. І на кордоні її зустрічали (вона написала) у чорному одягу. Мабуть, що це ця ж служба безпеки Росії. Чи як вона там зветься? Меншин і Медведєв. І вони її завезли у Воронеж, поселили у готелі «Євро». Вони її там утримували тиждень. За тиждень вони її відправили у СІЗО №3 у Воронежі.

А тепер вони говорять, що вона перебігла сама. Але коли мені подзвонив, представився їхній адвокат: я, Шульженко Микола Іванович, є державним адвокатом вашої дочки у СІЗО...

– Це у Воронежі відбувалося все?

У Москву у СІЗО №6, люди, як варвари
Марія Савченко

Марія Савченко: Так. А я кажу: чому це вона у Воронежі, вона ж була у Луганську? А він говорить: а тут від Луганська до Воронежа дуже близько. Я кажу: нічого собі близько, 467 км – це ви вважаєте, що близько? І потім її поселили це СІЗО. Вона говорила, що у Воронежі ще люди добріші. Вона там вела щоденник. А коли її перевели у Москву у СІЗО №6, то тут вже люди, як варвари.

– Вперше представник офіційної російської влади допустив можливість звільнення Надії Савченко за амністією. Це був глава МЗС Росії Сергій Лавров. Він висловив таку думку під час інтерв’ю трьом російським радіостанціям.

Сергій Лавров (переклад): І стосовно обміну «всіх на всіх» – вона не заручник, вона заарештована за підозрою у злочинах. Тут може йти мова про використання іншої частини Мінських домовленостей, де йдеться про амністію всі, причетних до події на південному сході. Але, щоб амністувати людину, необхідно спочатку довести до суду, і суд має ухвалити рішення. Якщо суд виносить вирок, що вона не винна, тоді взагалі питань не виникає. Якщо суд виносить вирок, що вона винна, тоді вона, напевне, потраплятиме під амністію.

– Пане Чевгуз, як Ви вважаєте, це не блеф з боку пана Лаврова?

Злочини, які інкримінують Савченко, ніколи не підпадали і не підпадуть під амністію. Там міра покарання – до 20 років, для чоловіків – довічне ув’язнення
Віктор Чевгуз

Віктор Чевгуз: Це нісенітниця. Справа в тому, що ті злочини, які інкримінують Савченко, ніколи не підпадали і не підпадуть під амністію. Це особливо важкий злочин. Там міра покарання – до 20 років, а для чоловіків – довічне ув’язнення.

– За російським законодавством?

Віктор Чевгуз: Так. І за українським також. Жодна з цих статей не підпадає під амністію. Тобто його просто професійно не проконсультували.

– Тобто наївно сподіватися, що до цього розрекламованого 70-річчя відзначення перемоги буде амністія?

Віктор Чевгуз: Студент третього курсу юрфаку знає про те, що воно не підпадає під амністію.

Щодо її перебування у лікарні, то у кожному місті, і в Києві у лікарні швидкої допомоги є відділення спеціальне для заарештованих (це Новіков – вони є молодими хлопцями, вони просто не знають), яке під охороною.

– Можна провести паралелі з тим, як утримували в Києві тоді заарештовану Юлію Тимошенко?

Віктор Чевгуз: Її зразу у СІЗО помістили. А у нас є в лікарні швидкої допомоги спеціальні відділення, де, якщо хворий, заарештований перебуває там під вартою. Там відділення, там є можливості для побачення у тому числі.

Основним мотивом переправлення в Росію – слабка і жінка, дасть покази, що Аваков і Коломойський користуються незаконними методами ведення війни. «Зламали свої зуби». Сьогодні не знають, що з нею робити
Віктор Чевгуз

Щодо мотивів викрадення, то спочатку була порушена кримінальна справа відносно Авакова і Коломойського. І Надю, коли вони захопили і дізналися, що вона є офіцером, то основним мотивом її переправлення в Росію є те, що вони думали, що вона – слабка і жінка, і вона дасть покази на те, що Аваков і Коломойський користуються тими незаконними методами ведення війни, що проти них. Але вони «зламали свої зуби». Вони не очікували, що Надя буде для них таким міцним горішком, з яким вони не зможуть нічого зробити. І сьогодні вони не знають, що з нею робити.

Слідчі СБУ зібрали дуже багато доказів невинуватості Надії. Їх треба грамотно пред’явити
Віктор Чевгуз

Тому тут основне з неї… Це добре, тобто міжнародний напрямок, що українці підтримують, але треба всередині кримінальної справи розвалювати це обвинувачення. У нас СБУ, слідчі СБУ зібрали дуже багато доказів невинуватості Надії. Вони є. Просто їх треба, коли почнеться судовий розгляд по суті, грамотно пред’явити.

– Російським адвокатам Надії?

Віктор Чевгуз: Російським адвокатам чи ні, це треба в суд пред’явити. Російським адвокатам пред’являли вже. Вони у «Фейсбук» про це розголошують. А доказом воно не існує.

– А що ж робити? Який механізм пред’явлення?

Віктор Чевгуз: Тільки в судовому засідання це треба пред’являти, коли почнеться судове засідання. Там є процедура. Відповідно до російського законодавства, захисниками можуть бути допущені близькі родичі Надії, за її заявою, тобто мама чи Віра, і інші особи. Під «інші особи» підпадають українські адвокати. Надія пише заяву: прошу допустити як мого захисника, наприклад, Іванова, Петрова, Сидорова, мою маму. І тоді вже і мама, і ця особа, яка буде адвокатом, будуть офіційно процесуально пред’являти докази. Тоді воно нікуди не дінеться. А сьогодні воно у «Фейсбук» «гуляє», в інтернеті.

Роботою російських адвокатів абсолютно не задоволена
Марія Савченко

Марія Савченко: Роботою російських адвокатів я абсолютно не задоволена. Тому що десять місяців уже все, а нічого не зроблено. Що роблять адвокати? Гроші ж їм платять.

  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG