Доступність посилання

ТОП новини

Європейці від цивільної місії ЄС в Україні чекають небагато


Провести оцінку та підготувати прихід цивільно-військової місії – таким вбачає завдання місії ЄС євродепутат Саріуш-Вольські

Брюссель – Як оцінюють у Брюсселі чи інших європейських столицях так звану ціночну місію ЄС, запропоновану минулого тижня на саміті Україна-ЄС? Країни заходу, що не мали «радянсько-російського» досвіду чи підтримують з Москвою тісні бізнесові зв’язки вважають її чимось несуттєвим та малоефективним. Власне, не покладають великих сподівань на допомогу такої місії в досягненні миру і в державах, що особисто відчувають загрозу з боку Росії, чи обурені її агресією щодо сусідів.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Чергове свідчення розбіжностей у підходах до українського конфлікту між окремими країнами ЄС, – те, як там наразі трактують обіцяну минулого тижня президентом Європейської ради Дональдом Туском, європейську цивільну місію для України.

Ось що кажуть, скажімо у Франції. Європейці, збираючись надіслати до України не миротворчу, саме цивільну оціночну місію, хочуть сказати чітко: ситуацію вирішить не зброя, а стриманість, ба навіть переговори Києва із сепаратистами. Про це Радіо Свобода заявляють представники одразу двох французьких аналітичних центрів: Інституту Томаса Мора та Фундації стратегічних досліджень.

«Тобто, ця місія швидше, сигнал до заспокоєння пристрастей, – зокрема каже Ів Буає, голова «Фундації». – Ця місія буде чимось на кшталт розслідувальної комісії, що створюється, коли неможливо владнати проблему. Вона нічого істотного не принесе. Тим часом, владі України варто було б бути стриманішою».

Треба, хоч і з труднощами та перешкодами, але переходити до політичного рішення, включно із переговорами з представниками сепаратистських кіл
Ів Буає

Французький експерт, посилаючись на своїх вітчизняних дипломатів, зауважує, що на Заході складається враження, що на владу в Києві необхідно тиснути, аби вона перейшла до помірнішого підходу до кризи на Донбасі. «Треба, хоч і з труднощами та перешкодами, але переходити до політичного рішення, включно із переговорами з представниками сепаратистських кіл», – заявляє він.

ЄС місією допомагатиме і Мінським угодам

Тим часом, Європейська служба зовнішніх дій вказує на те, що подібна місія може бути одним з елементів забезпечення виконання мінських домовленостей, чого прагне європейська співдружність.

«Оціночна місія проаналізує ефективність та подальшу підтримку, яку ЄС надає Україні, – говорить речниця голови європейської дипломатичної служби Майя Коціянчич. Це стосується і реформування цивільної безпеки і нашої підтримки моніторингової місії ОБСЄ. Так як ми дуже хочемо успішного втілення Мінських угод, то готові далі робити нашу частину роботи і надавати всю підтримку, яка б допомогла реалізувати ці угоди».

Представники ЄС наголосили, що вони зараз не розглядають військового компоненту такої місії, але цивільний компонент вони готові надіслати
Дмитро Кулеба

Українське розуміння європейської місії пояснив посол з особливих доручень МЗС України Дмитро Кулеба, який каже, що «оціночна місія прибуває для того, щоб оцінити потреби України у контексті української ініціативи щодо введення миротворців. Представники ЄС наголосили, що вони зараз не розглядають військового компоненту такої місії, але цивільний компонент вони готові надіслати. І це є кроком вперед у питанні розгляду нашого прохання про направлення сюди миротворців», – вважає український дипломат.

Зникнуть надії на Мінськ-2 – посилять санкції – євродепутат Галер

Водночас, для євродепутата від Польщі Яцека Саріуша-Вольські, конкретним завданням європейської цивільної оціночної місії має бути саме вивчення умов та підготовка підґрунтя для подальшого прибуття цивільно-військової місії створеної в рамках спільної європейської політики безпеки та оборони.

«Ми знаємо, що у цьому є потреба, що миротворча місія ООН через російське вето неможлива. Також ми знаємо про недоліки моніторингової прикордонної місії ОБСЄ. Питання у тому, чи буде згода (щодо європейської місії) між країнами-членами, адже для цього потрібна одностайність», – каже польський парламентар.

Я особисто віддав би перевагу посиленню тиску в рамках ОБСЄ, де Росія є членом
Мікаель Ґалер

Депутат від Немеччини Мікаель Ґалер зі свого боку додає, що успіх і європейської військово-цивільної місії у будь-якому разі також залежатиме від волі Москви. «Якщо вона бажатиме, аби її ставленики-сепаратисти далі були такими ж неохочими до співпраці, різниці не буде жодної, – вважає він. – Тому, я особисто віддав би перевагу посиленню тиску в рамках ОБСЄ, де Росія є членом».

Інакше, каже євродепутат, якщо бої не припинятимуться, а ми чуємо, що вони навіть стають інтенсивнішими, якщо не буде більше жодних сподівань на втілення Мінська-2 чи якщо сепаратисти спробують просунутися далі на Маріуполь, залишиться одне: посилити режим санкцій проти Росії.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG