Доступність посилання

ТОП новини

Черненко: до старту кампанії уряд і ЦВК мають назвати райони Сходу, де місцеві вибори організувати складно


25 жовтня 2015 року вибори до місцевих органів влади, найімовірніше, відбудуться чи то за чинним законодавством, чи за зміненим

Київ – Тривалі травневі свята, які позначились для українців у підсумку тижнем повноцінних вихідних, використали не лише для відпочинку і привітань, але й для передвиборчої агітації, яка вже, по суті, тихо стартувала в окремих регіонах України. На бігбордах до Дня Перемоги ненав’язливо показувались обличчя й імена тих, хто нагадував про своє політичне існування потенційним виборцям. І хоча в парламенті досі триває дискусія щодо реформування законодавства про місцеві вибори, політичні сили в регіонах не гають часу, розуміючи, що так чи інакше дата проведення виборів до місцевих органів влади чинним законом прописана – 25 жовтня. Попри численні розмови про недоцільність волевиявлення в умовах бойових дій на Сході, місцеві вибори, найімовірніше, відбудуться, навіть якщо процедура і сама виборча система не будуть змінені. Про це заявив в інтерв’ю Радіо Свобода голова робочої групи при експертній раді з реформування законодавства про місцеві вибори, депутат від «Блоку Петра Порошенка» Олександр Черненко.

– Раніше йшлося про те, що зміни до законодавства про місцеві вибори мають бути готові до 12 травня. На якому етапі ця робота?

Цими днями експерти громадських організацій, Комітет виборців, «Опора» і кілька депутатів якраз займались тим, що писали законопроект, який передбачатиме перехід до відкритих списків на місцевих виборах на рівні міських рад великих міст і обласних рад

– Дата 12 травня не була твердим дедлайном. Коли було доручення підготувати закон, то малося на увазі, щоб цей законопроект був готовий разом зі змінами до Конституції в питанні децентралізації. Засідання Конституційної комісії буде в п’ятницю, де розглядатимуться ці питання, і приблизно до кінця цього тижня – початку наступного наша група запропонує свій варіант законопроекту. Концептуально вже узгоджені спірні питання. Цими днями експерти громадських організацій, Комітет виборців, «Опора» і кілька депутатів якраз займались тим, що писали законопроект, який передбачатиме перехід до відкритих списків на місцевих виборах на рівні міських рад великих міст і обласних рад з тим, що це багатомандатна мажоритарка. І нам потрібно ще тиждень, щоб удосконалити цей законопроект і запропонувати його експертній раді.

Нам треба бути готовими, що якщо доведеться залишити, на жаль, стару виборчу систему, сама процедура проведення виборів має бути бездоганна

Паралельно ми пропрацювали покращення процедурної частини чинного закону, тому ми не знаємо, як поведе себе Верховна Рада і чи готова вона приймати новий революційний законопроект зі змінами. Я сподіваюсь, що так. Але, якщо навіть цього не станеться, нам треба бути готовими, що якщо доведеться залишити, на жаль, стару виборчу систему, сама процедура проведення виборів має бути бездоганна, і над цим ми теж працюємо.

– Чи є ймовірність, що через невнесення змін до закону про місцеві вибори, тривалу процедуру узгодження ці вибори 25 жовтня можуть бути перенесені?

Є чинний закон, і навіть якщо нового не буде, вибори є як проводити. Єдиною причиною перенесення виборів може бути воєнний стан

– Ні. Тут є конституція, яка дуже чітко і твердо говорить, коли відбудуться чергові вибори. Є чинний закон, і навіть якщо нового не буде (я сподіваюся, що буде), вибори є як проводити. Єдиною причиною перенесення виборів може бути воєнний стан. В разі такого негативного сценарію під час воєнного стану вибори не проводяться. Але сподіваюся, що до цього не дійде.

Олександр Черненко
Олександр Черненко

– Чи в змінах до закону передбачена якась частина, що стосується виборців, які опинилися на територіях, де фактично тривають бойові дії?

У тих містах, де є сьогодні українська влада, наприклад Слов’янськ, Маріуполь, в принципі вибори проводити можна, ніщо не заважає. Але є такі прифронтові райони, села, де нібито українська влада є, але дуже важко організувати вибори

– Безперечно, це одна з ключових тем, довкола якої тривають дискусії. По-перше, на тих територіях, які сьогодні окуповані, вибори не проводяться, і це вже згідно з чинним законодавством. Інше питання – як бути з тими територіями, які сьогодні контролюються Україною, але ситуація там непроста. Той варіант, який ми пропонуємо, передбачає, що вибори обласних – Донецької і Луганської рад – не проводяться, тому що не може обласна рада обиратися на частині території області, сьогодні там діють військово-цивільні адміністрації, і вони діють до закінчення антитерористичної операції. У тих містах, де є сьогодні українська влада, наприклад Слов’янськ, Маріуполь, в принципі вибори проводити можна, ніщо не заважає. Але є такі прифронтові райони, села, де нібито українська влада є, але дуже важко організувати вибори. І якраз там ми пропонуємо відкласти вибори, але ЦВК разом з Кабінетом міністрів на момент старту кампанії має точно визначити вичерпний перелік тих населених пунктів, де вибори організувати проблематично, тому що там щодня стріляють. В принципі усе це в перехідних положеннях закону ми пропишемо до вирішення ситуації.

– Помітно, що поки триває процес реформування закону, в регіонах політичні сили вже почали готуватися до місцевих виборів. Як гадаєте, на чому робитимуть акцент під час кампанії?

Виборці мають розібратися – що все-таки вибори є місцеві, і ті, хто на них обіцяють вирішення загальнонаціональних питань, банально виборців обманюють

– Думаю, що ця кампанія на місцевих виборах мало чим відрізнятиметься від минулої парламентської кампанії. Якраз у жовтні мине рік, але теми все ті ж актуальні – це мир, війна, соціальне становище, економічна ситуація, боротьба з корупцією тощо. Хтось, звісно, робитиме на цьому рекламу, хтось буде спекулювати. Але треба розуміти, що це передусім вибори місцеві, і в нас завжди є проблема, що політики місцеві під час виборчої кампанії замість того, щоб пропонувати вирішення якихось локальних, місцевих проблем, переводять кампанію в такий загальнонаціональний контекст і обіцяють виборцям якісь речі, які в принципі не є компетенцією місцевих рад, як-от – питання мови, НАТО, що не вирішують ні місцеві ради, ні тим паче мери міст, але саме в цю площину переводять свою кампанію. І тут виборці мають розібратися – що все-таки вибори є місцеві, і ті, хто на них обіцяють вирішення загальнонаціональних питань, банально виборців обманюють.

  • Зображення 16x9

    Ірина Гнатишин

    На Радіо Свобода – з 2013-го, на радіо взагалі – понад 10 років. Починала з ФМ-радіостанцій у Львові, продовжила – в Києві. Сім років працювала ведучою інформаційних програм на радіо «Ера». Люблю новини, особливо, якщо вони добрі!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG