Доступність посилання

ТОП новини

Український уряд приховує реальну економічну ситуацію – економіст


Андрій Новак
Андрій Новак

За даними Держстату, у квітні цього року порівняно з квітнем минулого року падіння промислового виробництва в Україні сягнуло майже 22 відсотки

Київ – У квітні цього року порівняно з квітнем минулого року падіння промислового виробництва в Україні сягнуло майже 22 відсотки. За весь минулий рік промислове виробництво скоротилося на 10 відсотків. Такими є дані Державної служби статистики України. Ці дані, зокрема, свідчать про те, що український уряд приховує реальну економічну ситуацію в Україні, прикриваючись при цьому розмовами про неіснуючі економічні реформи, заявив в ефірі Радіо Свобода голова Комітету економістів України Андрій Новак. За його словами, зараз єдине, що рятує українську економіку – це масштабна зовнішня фінансова допомога.

Промислове виробництво в Україні надалі скорочується
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:44 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– Отже, падіння промислового виробництва в Україні не гальмує, а прискорюється. Водночас курс гривні на міжбанківському валютному ринку знижується… Про що це свідчить для української економіки загалом – це наближення того самого колапсу, який не один місяць прогнозують у Москві? Чи ситуація не є загрозливою?

Український уряд замовчує, приховує реальну економічну ситуацію в Україні, прикриваючись при цьому розмовами про неіснуючі економічні реформи
Андрій Новак

– Такі нові дані Державного комітету статистики України говорять про декілька речей. Перше – ці дані говорять про те, що український уряд замовчує, приховує реальну економічну ситуацію в Україні, прикриваючись при цьому розмовами про неіснуючі економічні реформи.

Друге – наповнення державного бюджету України відбуваються зараз за рахунок двох головних джерел. В основному, це інфляційний ефект, по-перше, а по-друге – це друкарський верстат Національного банку України, який запустив емісію Криму.

Зараз працює урядова стратегія затягування соціальних пасків, де емісія спрямовується на підтримку не громадян України, а українських банків
Андрій Новак

Третє – ця емісія спрямовується не на підтримку соціального становища громадян України, оскільки в нас працює зараз, так звана, урядова стратегія затягування соціальних пасків, де емісія спрямовується на підтримку не громадян України, а українських банків. На відому процедуру рефінансування банків. Тобто фактично підтримуються лічені власників банків, причому окремих банків, які мають, очевидно, особливі відносини з сьогоднішнім урядом і керівництвом НБУ.

Наступний висновок: єдина сфера української економіки, завдяки якій нас щось тримається – це аграрний сектор. Але для аграрного сектору в сезонному факторі зараз уряд нічого не зробив в двох ключових напрямках, які важливі для аграрного сектору. Перше – це ціна на пальне, зокрема, на дизельне пальне, яке росте і не знижується.

– Тобто для фермерів мали б зробити спеціальні знижки?

– Треба хоча б якось працювати, зокрема Антимонопольному комітету, який мав би все-таки поцікавитись про рівні принципи становлення цін на паливному ринку. І другий, найважливіший напрямок для аграрного сектору – це власність кредитних ресурсів, яка на сьогодні є фактично недоступною для аграрних господарств малого, середнього і вище середнього розміру.

– Тож є ситуація загрозливою для української економіки чи ні?

Зараз єдине, що нашу українську економіку рятує – це масштабна зовнішня фінансова допомога
Андрій Новак

– Я думаю, що зараз єдине, що нашу українську економіку рятує – це масштабна зовнішня фінансова допомога, яку Україна отримує з різних джерел, зокрема, Міжнародний валютний фонд, Світовий банк, Європейський банк, а також уряди дуже багатьох країн регулярно дають фінансову підтримку Україні. Але також вникає дуже велике запитання до уряду і НБУ: «Куди ці кошти, які до нас надходять ззовні, витрачаються? Джерела, напрямки?» Тому що, яку сферу в економіці не візьмеш – жодне, навіть найдрібніше економічне питання, якесь зовнішнє з досить великим коштом не було вирішено і не вирішується.

– Ви сказали, що не бачите здійснення економічних реформ в Україні. З чого Ви робите такі висновки? В чому це проявляється? Адже українські урядовці постійно декларують здійснення економічних реформ в Україні, особливо у цьому вони запевняють західних донорів.

Відбувся дуже великий податковий обман на темі «зниження кількості податків»
Андрій Новак

– Наприклад, беремо тему, так звану, «зниження кількості податків з 22 до 9». На цю тему відбувся просто величезний економічний обман. Тому що ніякого зниження кількості податків немає. Просто перегрупували ту саму кількість податків, яка була, з 22 груп податків у 9 груп, але кількість податків залишилась та сама. Навпаки, з’явились нові податки, наприклад, податок на нерухомість. А також зросли ставки існуючих податків, зокрема, щодо мита і акцизу. Тобто, відбувся дуже великий податковий обман на темі «зниження кількості податків».

– Чи є ще якийсь приклад нездійснення економічних реформ?

– Другий приклад – тема децентралізації. В нас на темі децентралізації закинули нас зараз у що? Що ми повинні змінювати межі районів, областей, сільських, селищних рад. А також ми повинні змінювати вивіски на органах влади. Не «мерія», а «виконком». Насправді, децентралізація повинна зводитись до одного – децентралізація податків. Навпаки, бюджет 2015 року ще більш централізований з точки зору сплати податків, ніж навіть бюджети 2014, 2013 і навіть 2012 років. На словах одне, а на діях протилежне.

– А взагалі в умовах війни держава здатна проводити бодай якісь реформи? Є у світовій історії позитивні приклади таких перетворень?

– Не те що приклади, а, як правило, якщо подивитись на хронологію подій, то кожне «економічне диво» виникало в період дуже важкої кризи, або, як правило, військових чи навколо військових дій. Якраз країни, керівництво яких зуміло в цей момент дійсно швидко й глибоко реформувати, перш за все, економічну сферу, після війни – ці країни почали стрімко розвиватись.

Візьмемо навіть за приклад абсолютно розвалену після Другої світової війни Німеччину, Західну Німеччину. Кризова ситуація була набагато гірша , ніж те, що є у нас зараз. Візьмемо ту ж Японію, яка була також відома трагічними подіями ядерного бомбардування і не тільки ядерного, а знищена після Другої світової війни.

Також на цю тему:

02.10.2014
Уряд скоротить кількість податків із 22 до 9 – міністр фінансів Шлапак

«Об’єднуємо 4 податки в один акцизний, 3 податки в один екологічний, три податки в одну рентну плату» далі
25.12.2014
Рада ухвалила за основу законопроект про скорочення податків з 22 до 9
далі

29.12.2014
Бюджет-2015: економія і оборона

Податків менше, пільг – теж: бюджет і супровідні закони Верховна Рада ухвалила, пропрацювавши добу далі

09.01.2015
Майже 2 мільярди євро від Єврокомісії Україні: на латання дірок чи реформи?

Європа дає гроші саме на системні зміни в Україні – економіст далі

12.03.2015
Без реформ зовнішні позики приречені на латання «дірок» – експерт

Жаліло: кошти від МВФ не матимуть помітного впливу на внутрішні перетворення, тому уряду важливо мінімізувати впливи від позик, призначених для цільових реформ далі

20.04.2015
Економіка України пройшла через чотири катастрофи – Яресько

«Наші реформи допоможуть економіці України вийти з тіні» далі

15.05.2015
Яценюк: «Ми зменшили держборг із 72 до 68 мільярдів доларів»

Прем’єр у парламенті розповів, як Україна може заощадити державні кошти та наповнити бюджет далі
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG