Доступність посилання

ТОП новини

Як уряд викручується зі скандального формування антикорупційного агентства


Чотирьох членів комісії антикорупційного агентства з восьми обиратимуть повторно

Боротися з корупцією в Україні повинні три структури: Національне антикорупційне бюро, Спеціальна антикорупційна прокуратура і Національне агентство із запобігання корупції. Втім, якщо бюро вже створене і до нього набирають детективів, то прокуратура та агентство лише на етапі формування. І все було б добре, якби цей процес проходив гладко. Натомість формування конкурсної комісії антикорупційного агентства вже назвали скандальним. Його результати організація «Transparency International Україна» досі оскаржує в судах двома позовами проти Кабміну. Разом з тим, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк у середу на засіданні уряду оголосив, що раніше обрані чотири кандидати конкурсної комісії від громадських організацій добровільно склали повноваження, а вже наприкінці серпня відбудеться відбір нових.

ЗАВАНТАЖИТИ

Національне агентство із запобігання корупції повинно виявляти невідповідність даних декларацій чиновників їхньому реальному життю. Його конкурсна комісія повинна складатися з 8 членів: 4 від громадських організацій і по одному від президента, Верховної Ради, Кабміну та Нацагентства з питань держслужби. У подальшому саме вони повинні обрати 5 членів Нацагентства із запобігання корупції.

Хто може бути членом НАЗК
Хто може бути членом НАЗК

Та якщо з представниками від влади все більш-менш зрозуміло, то обрання членів комісії від громадських організацій викликало великий резонанс у суспільстві. З вимогою визнати конкурс недійсним, а дії Кабміну (відповідальний за створення НАЗК – ред.) неправомірними, до окружного адміністративного суду звернулась організація «Transparency International Україна». Один її позов стосувався фактів фальшування, адже більшість громадських організацій, які обирали частину конкурсної комісії НАЗК, не надали документів, що підтверджують їхній досвід роботи щодо запобігання корупції протягом року, як це передбачено у законодавстві, крім того, кількість недійсних бюлетенів для голосування виявилася більшою, ніж це зазначено у протоколі ініціативних зборів.

«І так і вийшло, що організації, які зареєстровані в одному офісі, з одного комп’ютера друкували документи, одне одному понадавали папери із печатками, і взагалі не мають ніякого досвіду антикорупційної роботи – прийшли, в темну, дуже швидко за півгодинки обрали собі чотирьох достойників, яких потім уряд благословив на відбір найкращих борців із корупцією», – зазначав виконавчий директор Transparency International Україна Олексій Хмара.

Що ж до другого позову, то він стосувався завчасного затвердження Кабміном конкурсної комісії в кількості 7 членів, а не 8, як би це мало бути. (Представник президента в Кабміні Олександр Данилюк офіційно зупинив свою роботу в комісії до моменту вирішення всіх суперечностей зі складом та способом її формування).

Уряд пропонує провести новий прозорий конкурс на обрання членів конкурсної комісії Національного антикорупційного агентства
Арсеній Яценюк

Та вже 12 серпня організація звернулась до суду з проханням відтермінувати розгляд клопотання, оскільки на засіданні уряду прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив: «Для того, щоб Національне антикорупційне агентство запрацювало, ми разом із громадськими організаціями і разом з членами конкурсної комісії прийняли абсолютно правильне рішення змінити положення про порядок обрання членів конкурсної комісії. Уряд вітає рішення членів комісії щодо складання повноважень і пропонує провести новий прозорий конкурс на обрання членів конкурсної комісії Національного антикорупційного агентства».

Серед нововведень – суворіший контроль за громадськими організаціями

Павло Петренко
Павло Петренко

Після такої заяви, з роз’ясненням нової процедури конкурсу до громадськості вийшов міністр юстиції Павло Петренко. Він пояснив, що відтепер відбір членів конкурсної комісії від громадських організацій відбуватиметься за результатами повторних ініціативних зборів. Крім того, усі громадські організації перевірятимуться набагато ретельніше.

Протягом доби інформація про громадські організації, які будуть заявлятись на повторні ініціативні збори, буде з’являтись на сайті Міністерства юстиції
Павло Петренко

«Зі свого боку, ми, як уряд, як Міністерство юстиції, передбачили всі додаткові гарантії прозорості цього процесу. Перше і найголовніше: протягом доби інформація про всі громадські організації, які будуть заявлятись на повторні ініціативні збори, буде з’являтись на сайті Міністерства юстиції. Наші колеги з міжнародних організацій будуть дублювати також це в себе на сайті. Друге: будуть прописані додаткові критерії перевірки того, що в тих чи інших громадських організацій є досвід боротьби з корупцією. Третє – це необхідність презентації організації під час ініціативних зборів. І четверте: ми виставили запобіжники, щоб не було пов’язаних організацій», – конкретизував міністр.

Павло Петренко про запуск антикорупційного агентства
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:38 0:00


Керувати допуском громадських організацій до участі в ініціативних зборах замість заступника міністра Кабінету міністрів України Романа Греби Павло Петренко призначив свого першого заступника – Наталю Севостьянову, а самі ініціативні збори призначив на кінець серпня.

«Я маю надію, що 28 серпня відбудуться ці ініціативні збори і вже протягом вересня відбуватиметься процес відбору членів до антикорупційного агентства», – сказав він.

Завдяки ЄС і ООН

Такий різкий поворот подій з оголошення повторного конкурсу зумовлений не лише розголосом і судовим позовом, але й тиском з боку міжнародної спільноти, пояснює голова правління «Transparency International Україна» Андрій Марусов. Адже створення відомств із боротьби з корупцією є однією з основних умов лібералізації візового режиму з ЄС та кредиту від МВФ.

Андрій Марусов
Андрій Марусов

«Як на мене, тут декілька факторів. З одного боку, громадський тиск, адже крім нас є багато організацій, які підписували відкриті звернення. Крім того, народні депутати з антикорупційного комітету, які свого часу спрямували звернення до Генеральної прокуратури, щоб та перевірила ознаки фальсифікацій, змови неурядових організацій. Крім того, це підтримка міжнародних партнерів з ЄС і структур ООН, адже всі розуміють: якщо національне агентство з попередження корупції будується від самого початку на недовірі, то нічого не вийде»,перелічує Марусов.

Чи не приховають у Камбіні у повторному конкурсі нових перепон для створення НАЗК, громадські активісти обіцяють перевірити, коли буде оприлюднена відповідна постанова. Але якщо щось знову піде не так, обіцяють новий розголос і скандал.

Національне агентство з питань запобігання корупції уряд створив у березні цього року. Очікується, що воно запрацює до кінця цього року.

План запуску роботи Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК)
План запуску роботи Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК)
  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG