Доступність посилання

ТОП новини

Помста за блокаду. Меджліс у Криму прирівнюють до «Правого сектору»


Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

Від того, що ти щось або когось так не називаєш, воно не перестає існувати – перший заступник голови Меджлісу

Віктор Воробйов

Громадська блокада Криму, організована на території материкової України лідерами Меджлісу, може обернутись припиненням діяльності представницького органу кримських татар на півострові. Російська влада пригрозила заборонити Меджліс на території Росії. Тим часом російська прокуратура Криму спільно з місцевим «міністерством інформації» вже рекомендувала регіональним ЗМІ не вживати слово «Меджліс» у своїх публікаціях. У самому Меджлісі не здивовані реакцією нинішньої влади півострова й кажуть, що до подібного розвитку подій були готові.

У відповідь на громадську блокаду Криму, організовану Меджлісом кримськотатарського народу, влада Криму не виключила заборони діяльності представницького органу на території Росії, а також у Криму. У коментарі ТАСС самопроголошений «віце-прем'єр» Криму Руслан Бальбек порівняв Меджліс із забороненою в Росії організацією «Правий сектор».

Руслан Бальбек
Руслан Бальбек

«Організація «Правий сектор» заборонена в Російській Федерації як екстремістська. Треба замислитись про те, що організація Джемілєва і Чубарова веде таку ж антинародну руйнівну діяльність. Це паразити, які під патріотичними гаслами руйнують власну країну і несуть загрозу оточенню, – сказав Бальбек. – Якщо ці діячі й далі займатимуться екстремістською діяльністю і так само будуть спільно із забороненими в Росії організаціями проводити спільні акції, вони доб'ються заборони на діяльність».

«Ні для кого не секрет, що Джемілєв і Чубаров, «Правий сектор» фінансуються західними фондами. У них гаманці різні, а касир один. Ми отримали картину, коли дві націоналістичні організації в єдиному пориві раптом виступають з одними і тими ж цілями. Ми можемо говорити про спільність їхніх інтересів», – сказав він.

Полонський: не в дусі нинішнього часу

Тим часом, російський «прокурор» Криму Наталія Поклонська і «міністерство інформації» Криму вже рекомендували журналістам не використовувати в публікаціях назву «Меджліс кримськотатарського народу». Відповідний лист отримали редакції кримських і севастопольських ЗМІ.

За інформацією видання «КоммерсантЪ», лист від Поклонської в «міністерстві інформації» Криму отримали 21 вересня. У ньому з посиланням на управління мін'юсту Росії у Криму і Севастополі йдеться про те, що на півострові немає офіційно зареєстрованих організацій зі словами «Меджліс», «Меджліс кримськотатарського народу» в назві. На території Росії є два громадські об'єднання, що використовують у своєму найменуванні вказані слова і словосполучення: «Регіональна громадська організація «Меджліс татарських мурз Республіки Татарстан» і «Регіональний благодійний громадський фонд допомоги народам мусульманської культури та іншим етнічним меншинам «Меджліс» (Збори) м. Москви».

«У зв'язку з вищевикладеним міністерство настійливо рекомендує припинити використання в новинних сюжетах, статтях та інтерв'ю засобами масової інформації Республіки Крим, зокрема й у мережі інтернет, найменування або частин найменування неіснуючих організацій», – йдеться в листі відомства редакціям ЗМІ.

Дмитро Полонський
Дмитро Полонський

«Віце-прем'єр» і «міністр інформації» Криму Дмитро Полонський підтвердив, що «міністерство» донесло до редакторів ЗМІ лист Поклонської. Чиновник наголосив, що йдеться не про заборону, а про рекомендацію не використовувати термін «Меджліс кримськотатарського народу».

«Тому що такої організації немає, і це некоректно. Тим більше, це не в дусі нинішнього часу, коли деякі українські політики, які асоціюють себе з цією організацією, влаштовують нам харчові блокади», – сказав Полонський.

«Це схоже на фільм про «Гаррі Поттера»

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял до позиції нинішньої влади Криму поставився спокійно, оскільки, за його словами, ймовірність подібного розвитку подій очікував давно. Реакцію керівництва півострова перший заступник голови Меджлісу пов'язує з громадянської блокадою Криму.

Наріман Джелял
Наріман Джелял

«Ми вважаємо, що фактично це заборона, хоча це називають рекомендацією – не вживати назву «Меджліс» у ЗМІ – і заява представників керівництва Криму про те, що Меджліс може бути визнаний екстремістською організацією, – це все події з одного ряду, пов'язані з громадянською блокадою Криму, ініціаторами якої виступили голова Меджлісу (Рефат Чубаров – ред.), лідер кримськотатарського народу (Мустафа Джемілєв – ред.) і бізнесмен Ленур Іслямов, який не є ні делегатом Курултаю, ні членом Меджлісу, але є людиною, яка поділяє принципи діяльності системи національного самоврядування – якоюсь мірою основні ідеї національного руху», – зазначив Джелял.

Оскільки, на думку першого заступника голови Меджлісу, дістатися справжніх організаторів громадянської блокади можливості у кримської влади немає, вони «відіграватимуться на тих, хто сьогодні перебуває в Криму».

«З формальної точки зору, члени Меджлісу, які за фактом перебувають у Криму, не брали участь ні в підготовці, ні в організації, ні в проведенні громадянської блокади Криму. Жодних формальних, протокольних рішень про проведення блокади в Меджлісі не обговорювалось і не ухвалювалось. Усю відповідальність взяли на себе наші колеги на материковій Україні», – наголосив Джелял.

Він нагадав про слова Поклонської річної давнини на адресу Чубарова про те, що Меджліс може бути визнаний екстремістською організацією і ліквідований.

Від того, що ти щось або когось так не називаєш, воно не перестає існувати
Наріман Джелял

Рекомендацію кримським ЗМІ не згадувати Меджліс Джелял назвав «кумедною». «Від того, що ти щось або когось так не називаєш, воно не перестає існувати. Це схоже на фільм про «Гаррі Поттера», де позитивні герої боялися назвати вголос ім'я головного лиходія. Меджліс, звичайно, не злодій, але саме таким його намагається сьогодні представити кримська і російська пропаганда», – зазначив Джелял.

«Не справа прокуратури втручатися в роботу медіа»

Заступник голови Незалежної медіа-профспілки України Андрій Яницький вважає, що рекомендація російської прокуратури Криму не використовувати в ЗМІ слово «Меджліс», по суті, означає заборону, за якою приховується цензура.

Андрій Яницький
Андрій Яницький

«Аргумент – організація не зареєстрована за російськими законами. По-перше, Меджліс визнаний в Україні і в світі, його лідери виступають з найвищих трибун, наприклад, в ООН, зустрічаються зі світовими лідерами. По-друге, не справа прокуратури – втручатись у роботу медіа. Це називається цензурою, а цензура, наскільки мені відомо, заборонена і в Україні, і в Росії», – наголосив Яницький.

По-третє, за словами заступника голови НМПУ, сам статус кримської «прокуратури» «сумнівний». «Однак ті ж українські ЗМІ пишуть про неї, лише додаючи слова «так звана» або лапки, щоб розуміти, що йдеться не про справжню прокуратуру Криму, яка зараз затримує кримських депутатів одного за одним за підозрою у зраді батьківщині», – пояснив він.

Відзначимо, що зараз ЗМІ Криму, що підтримують окупаційну владу й існують за рахунок бюджетних коштів, у своїх публікаціях використовують формулювання «не легалізований у Росії та Україні кримськотатарський Меджліс», «незареєстрована організація «Меджліс кримськотатарського народу» або «так званий Меджліс». Тоді як кримські видання, власниками яких є приватні особи або АТ, ТОВ, як і колись, вживають лише назву представницького органу кримськотатарського народу без лапок і якихось визначень.

Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG