Доступність посилання

ТОП новини
12 серпня 2020, Київ 02:07

Під час війни в Києві русифікують українські школи?


Дитина почувається «не в своїй тарілці» в українській школі в центрі столиці України через те, що у неї рідна мова українська – батьки

Мовний скандал спалахнув довкола київської школи №78. В інтернеті з’явилося анонімне звернення батьків із проханням про допомогу: в українській школі дитина почувається іноземцем через утиски мови. У спілкуванні із дітьми та на позакласних заняттях вчителі використовують російську, йдеться в повідомленні. В школі поки що не коментують ситуації і забороняють дітям спілкуватися з журналістами.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

«Найкраща школа столиці» – так вітає відвідувачів офіційний сайт київської 78-ї школи. Офіційно – школа з навчанням українською мовою. Проте, не під запис, батьки розповідають, що дітям дозволяють на україномовних уроках відповідати російською.

Керівництво школи відмовилося коментувати ситуацію, посилаючись на необхідність для цього дозволу від Міністерства освіти.

«Україномовна дитина почувається «не в своїй тарілці» в українській школі в центрі столиці»

У проханні батьків по допомогу, яке поширив журналіст Олександр Івахнюк, йдеться про те, що дітей водять на російськомовні вистави, заняття не за програмою та свята у школі також ведуться російською, як і спілкування вчителів і дітей. Дитина, яка виросла в україномовному середовищі, часто не розуміє багатьох слів, передає журналіст повідомлення батька.

«Закон про мову і про шкільну освіту читали. Його важко підвести під всі ці «прояви толерантності». Але просто дивитись, що дитина почувається «не в своїй тарілці» в українській школі в центрі столиці України через те, що у неї рідна мова українська – ще важче. Як вплинути на ситуацію?! Що робити?» – йдеться у повідомленні від імені батьків.

Надавайте нам докази, цим має займатися СБУ – парламентар

У парламентському комітеті з питань науки та освіти про цей випадок не знають, проте закликають передавати всі докази подібних випадків до депутатів. Цією справою має займатися СБУ, наголошує в коментарі для Радіо Свобода народний депутат Лілія Гриневич, голова комітету.

Якщо є вчителі, які ведуть антидержавницьку політику, будь ласка, надайте нам конкретні матеріали
Лілія Гриневич


«Наша країна пережила дуже драматичні часи, і зараз ще воюють люди і гинуть за незалежність України. Для системи освіти зараз одне з провідних завдань – це формування української ідентичності, виховання патріотизму до своєї країни і ми не можемо допустити знову жодних розколів всередині країни, які інспіровані ззовні російським агресором. Якщо є вчителі, які ведуть антидержавницьку політику, будь ласка, надайте нам конкретні матеріали», – наголосила Лілія Гриневич, депутат Верховної Ради.

Батьки бояться порушувати це питання, бо їх відразу назвуть «нациками», «бандерами» – журналіст

Олександр Івахнюк – журналіст, який оприлюднив звернення батьків, зазначає, що це не поодинокий випадок. До нього почали звертатися з такими ж наріканнями і щодо інших шкіл столиці. Проте жодного офіційного звернення до Департаменту освіти кияни не пишуть, бо ж бояться тиску на дітей в учбових закладах.

В мене тепер штук 50 звернень різних батьків дітей зі всіх куточків Києва. Йдеться не про конкретний випадок у 78-й школі, а про систему
Олександр Івахнюк

«В мене тепер штук 50 звернень різних батьків дітей зі всіх куточків Києва, але жодної скарги в департаменті освіти немає. Вони всі перелякані, безпідставно перелякані. Бачите, наскільки потужним може бути освітянський тиск. Йдеться не про конкретний випадок у 78-й школі, а про систему. Але батьки навіть бояться порушувати це питання, бо їх відразу назвуть «нациками», «бандерами» і так далі», – зазначає журналіст Олександр Івахнюк.

Не на мікрофон батьки розповідають: дітям у 78-й школі заборонили спілкуватись із журналістами, пояснюючи це тим, що нібито відбувається брудна кампанія проти школи.

Радіо Свобода надіслало запит до Департаменту освіти київської адміністрації з проханням прокоментувати ситуацію. На відповідь ми очікуємо в понеділок.

На цю ж тему:

17.12.2015
Помилка Порошенка і небезпека для російськомовних патріотів України

Відкрита агресія Росії проти України позбавила багатьох українців впровадженого імперією в їхню свідомість переконання, що російський народ є «братнім» далі
20.12.2015
Росія не може віддати націоналістам росіян і російськомовних в Україні – Путін

Про це президент Росії заявив у фільмі «Світоустрій» («Миропорядок») далі
07.12.2015
Зараз або ніколи! Першочергові завдання мовного планування

Перед Україною постало дуже багато викликів, боротьба з якими допомагає нам змінюватися – з новою силою усвідомлювати себе як націю далі
08.12.2015
Розмовляти українською – один із запобіжників від агресії Росії – волонтер

«У момент, коли Москва зникне із системи координат українців, тоді з’явиться шанс нарешті стати дорослою нацією» – Шевчук далі
  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

Дивитись коментарі (129)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG