Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 13:09

Пропозиція депутата Хомутинніка створює потенційно корупційну схему – експерт


Українські аграрії блокують автодорогу, 28 грудня 2015 року

Два реєстри відшкодування ПДВ аграріям можуть зруйнувати антикорупційні ініціативи «Реанімаційного пакету реформ» – Ілля Несходовський

28 грудня представники аграрного бізнесу перекрили траси у 8 областях України і протестували проти скасування спеціального режиму відшкодування ПДВ. Акція тривала до вечора і, за словами організаторів з Аграрної партії України, продовжиться також в наступні дні. Економісти говорять, що нова компромісна модель відшкодування ПДВ враховує специфіку галузі, але звинувачують у створенні потенційно корупційної схеми народного депутата Віталія Хомутинніка.

29 грудня аграрії обіцяють продовжити перекриття автомобільних доріг по всій країні. Організаторами акції виступають Аграрна партія України, Всеукраїнська аграрна рада й інші організації. У змінах до податкового кодексу фермерів обурює не стільки часткове скасування спецрежиму справляння ПДВ, коли цей податок залишався підприємцям, скільки створення двох реєстрів відшкодування податку експортерам. В першу чергу, говорять вони, його повертатимуть великим підприємствам, середні ж і малі фермерські господарства не зможуть отримувати відшкодування при експорті всієї своєї продукції, а не тільки зернових і технічних культур. Тому від президента вимагають накласти вето на закон.

Закон призведе до банкрутства багатьох сільськогосподарських підприємств
Андрій Дикун

«Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (№ 3688) призведе до банкрутства багатьох сільськогосподарських підприємств. Аграрна галузь дає роботу мільйонам людей, а експорт сільськогосподарської продукції забезпечує 30% валютних надходжень до країни», – заявляв голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун під час протестів.

Згідно з новими поправками, аграріям залишається лише частина внутрішнього ПДВ – раніше вони утримували його на своїх спецрахунках і могли використовувати для розвитку бізнесу. Тепер частка розподіляється залежно від виду бізнесу: ті, хто займається рослинництвом (крім овочів і фруктів), в бюджет направляють 85% ПДВ, 15% залишається підприємцю; у тваринництві співвідношення становить 80% на 20% на користь бюджету; у птахівництві, а також вирощуванні овочів і фруктів ПДВ розподіляється між бюджетом і підприємцем порівну.

Як заявив в ефірі Радіо Свобода експерт громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» Ілля Несходовський, експерти розробили прозору схему відшкодування ПДВ – в порядку черги із відкритим списком підприємств. Але ця схема була змінена в залі парламенту.

З голосу внесли поправку про створення двох списків: для експортерів і решти компаній. Ось тут і виникає корупція. Це означає, що в першу чергу відшкодують великим підприємствам. Ми пов’язуємо цю поправку із народним депутатом Віталієм Хомутинніком
Ілля Несходовський

«З голосу внесли поправку до нашої норми про створення двох списків: для експортерів, тобто для тих, в кого частка експорту становить більше як 40%, і для решти компаній. Ось тут і виникає корупція – в бюджеті не зазначена сума на відшкодування, вона не гарантується. Це означає, що в першу чергу відшкодують великим підприємствам. Ми пов’язуємо цю поправку із народним депутатом Віталієм Хомутинніком – він давно опікується корупцією у фіскальній сфері. Саме депутати від «Опозиційного блоку», «Відродження» і «Волі народу» дали 52 голоси, яких не вистачало для голосування змін до Податкового кодексу», – заявив Несходовський. На його думку, існуюча раніше корупція з відшкодуванням ПДВ у ручному режимі перенеслася в іншу сферу – включать підприємство в перший список на відшкодування або не включать.

Аграрний сектор залишається найбільшим експортером в Україні – країна посіла 2-е місце в світі за обсягами експортованої зернової продукції. На першому місті – США, на третьому – весь Євросоюз. Але якщо українські дрібні і середні аграрії не отримають відшкодування, це зробить їхню продукцію нерентабельною, адже ціна зросте на 20%, вважає Несходовський.

За протестами можуть стояти і великі агрохолдинги – економіст

Втім, економіст Борис Кушнірук в інтерв’ю Радіо Свобода припустив, що за протестами можуть стояти великі агрохолдинги – вони будуть найбільше потерпати від переходу на загальну систему оподаткування в 2017 році.

Від системи спецрахунків ПДВ вигравали не селяни, а агрохолдинги
Борис Кушнірук

«Потрібно усвідомлювати, що від системи спецрахунків ПДВ вигравали не селяни, а агрохолдинги. Вони мали можливість за рахунок вертикально інтегрованих структур формувати собі податкові кредити і отримувати не дуже чесно зароблені кошти від держави. Зараз це компроміс на 2016 рік, виходячи з того, що з 2017 року всі мають перейти на загальну систему. Я дуже розраховую, що ми зможемо провести грамотну податкову реформу. Зараз аграрії, які займаються рослинництвом, отримають можливість відшкодування ПДВ, чого не було раніше – це позитив», – наголосив Кушнірук. На його думку, спецрежим ПДВ сприяв не розвитку аграрного сектору, а збагаченню аграрних олігархів.

Президент Української аграрної конфедерації і член профільного комітету Верховної Ради Леонід Козаченко повідомив Радіо Свобода, що заради збереження пільг щодо внутрішнього ПДВ аграрії погодилися на підвищення фіксованого податку – зі 100 до 220 гривень на гектар. Втім, аграрії досі вважають, що отримали недостатньо.

Україна застосовує найбільш дискримінаційні норми для підтримки фермерів. У порівнянні з Європою на один гектар землі у 27 разів менше субсидується
Леонід Козаченко

«Україна застосовує найбільш дискримінаційні норми для підтримки фермерів. У порівнянні з Європою на один гектар землі у 27 разів менше субсидується. Практично ніде в світі не діють обставини, за яких фермер повинен утримувати соціальні питання: дитячі садки, школи, дороги», – наголосив Козаченко.

Також народний депутат припускає в наступному році скорочення поголів’я великої рогатої худоби – при тому, що кількість корів вже скоротилася на 12% протягом цього року. На відновлення кількості тварин потрібно близько 5 років, говорить парламентарій.

«В першу чергу ці негаразди, які залишилися в бюджетному кодексі, найбільш шкодять виробникам молока. І втрати йдуть не тільки від того, що в них забрали 80% внутрішнього ПДВ, вони також отримують збільшення вартості кормів. У рослинництві буде все гаразд, тому що ціни на зерно на внутрішньому ринку піднімуться. Але ж це саме зерно купують ті, хто займається тваринництвом, і для них воно подорожчає на 15%. Крім того, через відкриття ринку з Європою приблизно на 16% буде зменшено імпортне мито на продукти молочної групи», – заявив Козаченко.

Парламентарій, який належить до фракції «Блоку Петра Порошенка», вважає, що президент все ж таки підпише закон – без бюджету починати наступний рік неможливо, а без скасування хоча б частини пільг МВФ може змінити своє ставлення до української економіки. Але потім треба буде домовлятися із аграріями і вносити певні поправки, говорить Козаченко.

В Україні на землі працює набагато більше людей, ніж в Європі – підприємець

Підприємець, директор агрофірми «Колос» Леонід Центило переконаний, що система без дотацій і пільг, яку нав’язує Україні МВФ, можлива, якщо на великій ділянці працює мало людей. В Україні це не так, заявив він Радіо Свобода.

Через що виходить високорентабельне виробництво? Виростив врожай, відправив його до порту, він пішов за межі країни і, відповідно, отримав надприбутки
Леонід Центило

«Через що виходить високорентабельне виробництво? Виростив врожай, відправив його до порту, він пішов за межі країни і, відповідно, отримав надприбутки. При такому масштабному інтегрованому виробництві, як в Україні, такого не може бути – є багато працівників, які заслуговують на увагу і заробітну плату», – заявив він. За підрахунками підприємця, до 40% населення сільської місцевості залучені до роботи в аграрному секторі – в Європі цей показник набагато менший. При цьому велика кількість робітників є власниками ділянок землі, але працюють на якийсь агрохолдинг, який забезпечує їх зарплатою.

Державна допомога, говорить підприємець, дозволяла ремонтувати транспорт і розвивати бізнес. Без цього країна рухатиметься в напрямку сировинного придатку, впевнений Центило.

Як заявив в ефірі Радіо Свобода перший заступник міністра фінансів Ігор Уманський, політично компромісна модель відшкодування ПДВ виглядає прийнятнішою, але адміністрування податків буде ускладнене – як для бізнесу, так і для фіскальної служби.

На цю ж тему:

29.12.2015
Аграрії: будемо перекривати дороги, допоки влада не почує

Введення в дію нового податкового законодавства призведе до зростання цін на сільгосппродукцію у декілька разів – фермери далі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG