Доступність посилання

ТОП новини

«Призначити довічно» – судді часів Януковича проходять переатестацію (спецрепортаж)


В Україні розпочалася глобальна переатестація суддів. Чи є надія на очищення судової системи?

В Україні розпочалася глобальна переатестація суддів – перевірка, тести та співбесіди – її мають пройти усі, хто носить мантію. Першими почали перевіряти суддів, призначених за часів Януковича. Після першого строку служби вони мають бути призначені довічно або – звільнені. Чи є надія на очищення – у спецрепортажі програми «Схеми», спільного проекту Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший».

Київ, Вища кваліфікаційна комісія суддів. Триває співбесіда з тими суддями, які були призначені на 5 років указом президента Януковича і які хочуть тепер обійняти цю посаду безстроково. Судді, які претендують на безстрокові терміни, пишуть тести і йдуть на співбесіди – така нова вимога закону про судоустрій і статус суддів. І вища кваліфікаційна комісія – єдиний орган, який уповноважений оцінювати всіх суддів.

Знімальна група програми «Схеми» упродовж 4 днів відвідала близько 40 співбесід і виявила, що комісія часто заплющує очі на некваліфікованість суддів або ж на тих, хто має корупційні ризики. Новостворене Антикорупційне бюро інформувало комісію про корупційні ризики у низки суддів, що, утім, для частини з них не стало завадою успішно скласти співбесіду.

За законом, члени Вищої кваліфікаційної комісії визначають, кого рекомендувати на призначення, а кого ні.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України
Вища кваліфікаційна комісія суддів України

Знімальна група «Схем» зафільмувала, як відбуваються співбесіди, про що запитують суддів та що вони розповідають про свої статки, а також зафіксувала рішення, які ухвалювала комісія по кожному з кандидатів на довічне суддівство.

Поліщук Ганна Сергіївна, суддя господарського суду Кіровоградської області, кандидат на безстрокове призначення суддею.

Поліщук Ганна, суддя господарського суду Кіровоградської області
Поліщук Ганна, суддя господарського суду Кіровоградської області

Співбесіда: На посаді судді продала «Мазду 3» та у 2012 році придбала автомобіль «Лексус» 2007 року. Пояснити джерела походження коштів, за які придбала авто, не змогла.

Антикорупційне бюро повідомило Комісію, що «у власності батька судді перебуває дві квартири, шість земельних ділянок та два автомобілі. У власності матері – 11 земельних ділянок та 11 авто. У власності колишньої свекрухи – 14 земельних ділянок, а у власності судді Поліщук – автомобіль престижної марки».

Рішення комісії: рекомендувати Ганну Поліщук на призначення суддею довічно.

Вікторія Пасинок, суддя Голосіївського райсуду, кандидат на безстрокове призначення суддею

Вікторія Пасинок, суддя Голосіївського райсуду
Вікторія Пасинок, суддя Голосіївського райсуду

Співбесіда: Судді Голосіївського районного суду Києва Вікторії Пасинок перерахували 40 тисяч доларів із Великобританії. На комісії з’ясувалося – від її безробітної сестри.

На запитання походження коштів суддя пояснила, що її безробітна сестра має «якісь збереження та частку в компанії, з якої отримує дохід». А гроші судді – позичила.

Рішення комісії: рекомендувати Вікторію Пасинок на призначення суддею довічно.

У перший день співбесід подивитися, як проходить оцінювання колег прийшла суддя з господарського суду Києва Ганна Бондаренко. Вона вважає, що ідеальних суддів – немає, але із побаченого нею тільки половина повністю відповідає критеріям. «Усі ми не ідеальні, є якісь помилки. Є запитання, які в мене залишилися як у спостерігача, суб’єктивні сумніви».

Того дня з 9 суддів, що проходили співбесіду, сімох було рекомендовано до призначення на довічне суддівство.

Олеся Кисіль, суддя Яготинського райсуду Київської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

Олеся Кисіль, суддя Яготинського райсуду Київської області
Олеся Кисіль, суддя Яготинського райсуду Київської області

Співбесіда: Олеся Кисіль у 2013 році, коли працювала суддею, отримала в подарунок від батька будинок на 98 квадратних метрів,

Рішення комісії: рекомендувати Олесю Кисіль на призначення суддею довічно.

Вікторія Вихрова, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду, кандидат на безстрокове призначення суддею

Вікторія Вихрова, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду
Вікторія Вихрова, суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду

Співбесіда: Вікторія Вихрова не не пригадала ані прізвища свого наукового керівника, ані значення наукового терміну «айті комюніке», що фігурувало в назві її дисертації

Рішення комісії: Комісія оголосила перерву щодо результатів оцінювання через необхідність додаткової перевірки даних суддівського досьє

Олена Рябчук, суддя Дніпропетровського окружного суду, кандидат на безстрокове призначення суддею

Олена Рябчук, суддя Дніпропетровського окружного суду
Олена Рябчук, суддя Дніпропетровського окружного суду

Співбесіда: Родина судді Олени Рябчук під час її суддівства стала власником половини нежитлового приміщення у 242 квадратних метри в Дніпропетровську.

Суддя Рябчук переконувала комісію, що їй та її безробітному чоловіку не введений в експлуатацію будинок у Дніпропетровську обійшовся у 120 тисяч гривень.

Рішення комісії: рекомендувати Олену Рябчук на призначення суддею довічно.

А судді хто?

Знімальна група «Схем» зафіксувала елітні авто 4 із 7 членів членів Вищої кваліфікаційної комісії і вирішили запитати про статки тих, хто вирішуватиме долю довічного призначення суддів.

Одного дня перед співбесідою «Схем» знімальна група помітила білий «Мерседес».

Водієм виявився помічник одного із членів Вищої кваліфікаційної комісії. Чоловік намагався непомітно для знімальної групи припаркуватися, а коли натрапив на камеру журналістів – взагалі заговорив англійською.

Ввечері того ж дня «Схеми» поспілкувалися із дивакуватим помічником, уже – українською:

– Як ваше прізвище?

– Я ж не суддя...

– Звідки у вас машина?

– Це мого товариша, взяв для вирішення побутових проблем.

Голова вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков теж приїхав на роботу на недешевому авто. Запевняє, що придбав автомобіль ще у 2008 році: «Я вже до цього був 20 років адвокатом».

Голова вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, побачивши камеру «Схем», навіть помахав у відповідь
Голова вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков, побачивши камеру «Схем», навіть помахав у відповідь

Також «Схеми» поцікавилися у ​члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслава Щотки походженням коштів, на яке він придбав автівку. «Пішов у відставку у 2010 році. Отримав вихідну допомогу – як суддя у відставці», – відповів він, зазначивши, що придбав машину зокрема і на ці кошти теж.

На перевиховання?

Ігор Кльопов, суддя господарського суду Полтавської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

Ігор Кльопов, суддя господарського суду Полтавської області
Ігор Кльопов, суддя господарського суду Полтавської області

Співбесіда: На перенавчання направили і суддю Ігоря Кльопова з господарського суду Полтавської області. Він не склав письмові тести. На співбесіді комісія дізналася, що судді пощастило – взяв кредит на машину під 0 відсотків у одному з банків.

Сам Ігор Кльопов повідомив, що серед інших розглядає справи, пов’язані з комерційними банками.

Рішення комісії: Суддю Кльопова направили на перенавчання.

Наступні півроку він буде навчатися у Національній школі суддів, а потім повторно проходитиме оцінювання. Увесь цей час суддя отримуватиме зарплату з державного бюджету.

Щодо низки суддів, стосовно яких в Антикорупційного бюро існували корупційні ризики, комісія робила перерву чи паузу – для перевірки фактів. Шанси, що такі судді знову матимуть можливість повернутися на чергову співбесіду, залишаються.

Ольга Біднина, суддя Суворовського районного суду Херсона, кандидат на безстрокове призначення суддею

Ольга Біднина, суддя Суворовського райсуду Херсона
Ольга Біднина, суддя Суворовського райсуду Херсона

Співбесіда: Не пройшла співбесіду суддя Ольга Біднина. Вона не склала тест на знання законодавства та здатність ухвалювати судові рішення. А ще вона не змогла чітко пояснити, де її родина взяла кошти на придбання авто «Тойота Венза» уже під час суддівства. Вартість нового автомобіля – понад 40 тисяч доларів. Суддя переконує, що автомобіль належить чоловікові.

Комісія: У 2012 році Ви отримували невеликий дохід. У 2014-му взагалі тільки допомогу. Чоловік, згідно з анкетою, не працює, а батько чоловіка – пенсіонер.

Біднина: Я не можу пояснити. Можливо, збереження у нього якісь були. Якось, може, батьки допомогли.

Комісія: Де він працював?

Біднина: Не працює.

Комісія: Що, в житті не працював?

Біднина: Ні, не працює.

Рішення комісії: Суддя Ольга Біднина була направлена комісією на перепідготовку – перенавчання. За півроку в неї буде ще одна спроба.

Олена Скарлат, суддя Вишгородського районного суду Київської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

Олена Скарлат, суддя Вишгородського райсуду Київської області
Олена Скарлат, суддя Вишгородського райсуду Київської області

Співбесіда: Суддя вишгородського суду Олена Скарлат прикметна тим, що ухвалювала рішення щодо відбирання водійських прав у майданівців – загалом таких справ на рахунку судді шість.

Рішення комісії: Комісія оголосила перерву щодо результатів оцінювання через необхідність додаткової перевірки даних суддівського досьє

Олександра Суходольський, суддя Черкаського районного суду Черкаської області, кандидат на безстрокове призначення суддею

Олександра Суходольський, суддя Черкаського райсуду Черкаської області
Олександра Суходольський, суддя Черкаського райсуду Черкаської області

Співбесіда: Суддя Олександра Суходольський два роки поспіль не надає фінансову декларацію про доходи своєї дружини

Суходольський: Я офіційно заявляю, що в неї не було і немає ніякого майна, автомобілів, нерухомості, земельних ділянок. Не було і не буде. Їй нема що приховувати

Комісія: я бачу, що на дружині дивіденди, проценти і сума там непогана як для депозитного рахунку. Це звідки?

Суходольський: У неї був якийсь там депозит. Це батьки їй допомагали. Мама на пенсії, агрономом працювала, а тато – не пам’ятаю, яка в ньго посада.

Рішення комісії: Рішення не ухвалене, оголошена перерва

Досьє на суддів, складене різними держорганами і яке є у членів комісії, не викладається широкому загалу. Обговорення кандидатів проходить за зачиненими дверима. Такий порядок розроблений комісією та затверджений радою суддів. Навіть, якщо припустити, що може відбуватися просування якогось недобросовісного судді, – ніхто цього не бачить.

Так само, як і процес голосування. Не зрозуміло точно, який член комісії за кого з суддів проголосував, а за кого – ні.

Списки суддів, які пройшли ці співбесіди, будуть надіслані для голосування до Верховної Ради.

Уже згодом ця комісія візьметься до масштабного оцінювання решти 8000 українських суддів.

Однак перше враження від таких оцінювань – не найкраще. Це не схоже на очищення від нефахових суддів та тих, хто має корупційні ризики, а більше – на виконання бюрократичної процедури, яка вимагає від членів комісії провести таке оцінювання.

 • Зображення 16x9

  Сергій Андрушко

  Сергій Андрушко – журналіст проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми» з 2014 року. Журналіст, документаліст, один із засновників інтернет-телебачення в Україні Hromadske.TV 

  Автор фільму-розслідування «Віра», присвяченого пам’яті продюсерки та журналістки Віри Гирич, яка загинула 28 квітня 2022 року в Києві внаслідок влучання російської ракети у багатоквартирний будинок, у якому вона мешкала ( у 2023 році матеріал став одним із фіналістів у категорії «Документальне розслідування» конкурсу Асоціації міжнародного мовлення (AIB). 

  За участю Сергія Андрушка зняті документальний альманах «Відкритий доступ» та документальний фільм «Пост Майдан»

  Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну робив розслідування щодо воєнних злочинів, зокрема, встановлення усіх загиблих під російською окупацією на прикладі одного села – Андріївки Бучанського району, що на Київщині.   

  Висвітлював процес переатестації суддів, прокурорів, проведення конкурсів на високі державні посади.

  Спікер Форуму «Право на доступ до публічної інформації. 10 років свободи та викликів» щодо кращих практик застосування журналістами Закону України «Про доступ до публічної інформації».

  Нагороди:

  «Найкраще подання резонансного матеріалу» конкурсу «Честь професії-2017»;
  «Найкраще ТБ-розслідування» конкурсу розслідувань імені Героя Небесної сотні Василя Сергієнка (2019);
  Переможець польсько-українського конкурсу Асоціації польських журналістів SDP (2015); 
  Лауреат премії «Телетріумф» у номінації «Репортер» (2010).

  Закінчив з відзнакою магістратуру Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 

  Працював журналістом на Українському Радіо та радіо «Континент» 

  Кар'єру на телебаченні розпочав у 2000 році на посаді журналіста телеканалу «СТБ». 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG