Доступність посилання

ТОП новини

Єдину Помісну церкву мають створювати віряни і священики-патріоти – експерти


Ілюстраційне фото
Ілюстраційне фото

Керівництво і спецслужби України мають взяти курс на «демонтаж» Московського патріархату – Самохвалова

Київ – Після подій на Майдані, з початком агресії Росії проти України і священики, і вірні православної церкви різних конфесій активно обговорюють створення – чи то формування – єдиної Помісної православної української церкви. Це ж питання Київ пропонує винести на розгляд міжнародної релігійної та експертної спільноти. Українські ж фахівці зазначають, що створення єдиної Помісної церкви – це складний процес, який може тривати роками.

Одні православні священики благословляють українських бійців на оборону Батьківщини, інші – закликають до сепаратизму й «освячують» російську військову техніку, яка забирає життя українських військових і добровольців на Донбасі, де тривають бойові дії. Одні священики відспівують загиблих українських бійців, а їхні вчорашні колеги по семінарії проводжають в останню путь тих, хто їх вбивав, і кого вони перед цим вбивством благословляли.

Наразі експерти зазначають, що ці реалії православного життя України спонукають багатьох патріотів – священнослужителів, інтелектуалів, політиків шукати шляхи очищення православ’я від прихильників «русского мира» і можливості єднання здорових сил Української православної церкви різних конфесій в єдину Помісну православну церкву.

«За що би ти не воював – лишайся людиною» – священик (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00


Важливу, бодай консультативну роль у цьому має зіграти Вселенський патріархат у Константинополі, зазначають фахівці. Такої ж думки дотримуються і в команді президента України – весною під час візиту до Туреччини Петро Порошенко обговорив із вселенським патріархом, архієпископом Константинополя Варфоломієм І можливість створення єдиної Помісної української православної церкви в Україні.

«Я дуже вдячний патріарху за постійну турботу, постійну молитву про Україну, її процвітання, про мир на українській землі, за постійну допомогу, яку Мати-Церква надає Україні», – сказав Порошенко.

Після зустрічі з Варфоломієм він повідомив журналістам, що розмова точилась, серед іншого, і про можливість створення єдиної Помісної православної церкви, «якої прагне і чекає український народ». Це ж питання президент України обговорив із членами Всеукраїнської ради церков та релігійних організацій, наголосивши на важливості створення єдиної Помісної православної церкви.

За умов гібридної війни, коли Україна протистоїть збройній агресії Росії, супротивники України використовують релігійний фактор у своїх інтересах задля того, щоб розхитати країну зсередини, вважає Порошенко. На його думку, лише єдність українців може протистояти цьому. Одним із перших кроків на цьому шляху має стати, серед іншого, інститут капеланства, який уже об’єднує священників різних християнських конфесій довкола служіння Богові та Україні, каже президент.

Для мене дуже важливо, щоб представники кожної з церков були серед капеланів
Петро Порошенко

«Я дам доручення для прискорення розроблення положення про капеланів. Для мене дуже важливо, щоб представники кожної з церков були серед капеланів. У кожного своя дорога до Бога, і я дуже хочу, щоб кожен мав можливість знайти Слово Боже, помолитись – бо це рятує душі», – додав Петро Порошенко.

УПЦ (МП) втрачає прихильників – науковці

Соціологічні опитування, у свою чергу, демонструють, що більшість українців є вірними православних конфесій.

Наявне і бажання все більшої кількості православних мати єдину Помісну православну церкву, яка повинна бути «молитовно поєднаною» й «адміністративно незалежною від інших держав», зазначають фахівці. Але багато хто з вірян та релігієзнавців вважають, що створити таку церкву нереально, доки на території України функціонує Українська православна церква (Московського патріархату), якою фактично управляє керівництво Російської православної церкви, а через неї – Кремль.

Миколай Данилевич
Миколай Данилевич

Це визнають і проукраїнськи налаштовані священики цієї конфесії. Так, як підтвердив в ефірі Радіо Свобода речник відділу зовнішніх церковних зв’язків Української православної церкви (Московського патріархату) Миколай Данилевич, на Донбасі зафіксували випадок, коли священик виступав із сепаратистськими, антиукраїнськими закликами. Щодо інших численних закидів на адресу його церкви, то отець Данилевич говорить, що на окуповану частину Донбасу приїхало багато священиків із Росії, не виключено, що саме вони порушують закон, натомість священики Української православної церкви (Московського патріархату) мають настанови не втручатися в політику. У цілому ж, Українська православна церква (МП) виступила за персональну, а не колективну відповідальність священнослужителів, коли мова іде про сепаратистські погляди, каже Данилевич.

Об’єднання православних конфесій мають починати «низи» – експерти

Олександр Саган
Олександр Саган

Релігієзнавець Олександр Саган радить священикам і вірянам єднатись довкола православних патріотів України, які готові «знизу» почати процес єднання конфесій. Тим більше, що наразі присутній суспільний і гуманітарний запит для цього, вважає експерт.

Якщо «знизу» не буде ініціатив, ніколи «зверху» самостійно, своєю волею, священнослужителі не підуть на таке об’єднання
Олександр Саган

«25 років ми декларуємо, що Помісна церква має бути, тому що, згідно з православними канонами, політично незалежна держава повинна мати канонічно незалежну церкву. Тож ці заклики «висять у повітрі», і тут ініціатива «знизу» – єдиний можливий шлях: через широку інформацію пересічних віруючих, через широку роботу з кліриками. Якщо «знизу» не буде ініціатив, ніколи «зверху» самостійно, своєю волею, священнослужителі не підуть на таке об’єднання», – пояснює фахівець у розмові з Радіо Свобода.

Андрій Юраш
Андрій Юраш

За його словами, священики, науковці та віруючі – прихильники майбутньої української Помісної православної церкви – проаналізували можливості створення єдиної церкви. Для цього треба або створити ще одну юрисдикцію Константинопольської патріархії, куди перейде клір і паства Української православної церкви (Московського патріархату), або паства і клірики Московського та Київського патріархатів просять Константинополь визнати канонічність Київського патріархату, на базі якого формується єдина церква. На сьогодні другий варіант виглядає більш прийнятним, зауважує голова департаменту у справах релігій Міністерства культури Андрій Юраш.

Порядок денний – це упорядкування стосунків між юрисдикціями
Андрій Юраш
І тут роль Константинопольського патріархату винятково важлива!
Андрій Юраш

«Порядок денний, очевидно, – це упорядкування стосунків між юрисдикціями, вихід (прикінцевий або ж остаточний) з цієї кризи суперечливих відносин, які утворились у православному середовищі країни кілька десятирічь тому. І абсолютно зрозуміло, що ми нині маємо абсолютно унікальний момент – момент, який створює небачені до цього можливості і перспективи, що знайти порозуміння, щоб знайти усвідомлену концепцію розвитку внутрішньо-православних взаємин. І тут роль Константинопольського патріархату винятково важлива!» – наголошує фахівець.

Просвіта кліриків та вірних УПЦ (МП) сприятиме її «демонтажу» – Самохвалова

На сьогодні, як вважають проукраїнськи налаштовані віряни Української православної церкви (Московського патріархату), ця частина православ’я «насичена кремлівськими шпигунами», про що пише публіцист, активна вірянка Лана Самохвалова.

За її словами, активні віряни в Українській православній церкві (Московського патріархату), хоч і перебувають наразі у меншості, але проводять інформаційну і просвітницьку роботу у середовищі віруючих і з священиками «нижньої ланки» щодо можливості єднання. Не менш важливо знаходити порозуміння і працювати з верхівкою УПЦ (МП), пояснила Самохвалова Радіо Свобода.

«У нас у соціальних мережах є закриті спільноти (publics) вірних і священиків. Один із наших отців, дуже активних священиків УПЦ (МП), запропонував флешмоб: він сфотографувався зі своїм другом-священиком із Київського патріархату, і тоді каже: «Ми разом. Ми завжди одне одного любили, як брати», – розповіла Самохвалова.

Вона також вважає, що керівництво і спецслужби України мають взяти курс на «демонтаж» Московського патріархату «як політизованої, неукраїнської конфесії, яка слугує інтересам держави-агресора». Але при цьому проукраїнські священики УПЦ (МП) не повинні постраждати від дій влади.

На цю ж тему:

11.01.2016
«Війна закінчиться і Крим повернеться» – Філарет

«Зараз Київський патріархат – панівна церква в Україні. Київський патріархат підтримують 40% населення України, а Московський – 20%» далі

24.12.2015
«Майданівські» християнські конфесії єднаються – релігієзнавець

«Ми, українці, повинні єднатись у духовному напрямку, робити все можливе і неможливе, що нас об’єднує» далі

27.07.2015
РПЦ хоче подати війну в Україні як внутрішній конфлікт – УГКЦ

Московський патріарх Кирило назвав українців «нещасними, затьмареними націоналізмом людьми» далі

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG