Інна Аннітова
Один із «в'язнів Кремля» кримчанин Геннадій Афанасьєв 14 червня прибув до Києва. Про те, що довелося йому пережити в російській неволі, «Крим.Реалії» розповів його адвокат Олександр Попков.
– Що зробило можливим це повернення?
– Ви знаєте, факторів настільки багато, що перераховувати я їх буду хвилин двадцять. Але, в першу чергу, це зусилля української сторони й України як країни, чиновників, керівників і дипломатів, які титанічними зусиллями витягали Гену. Не можу не відзначити зустрічний рух російської влади, який став помітним із початку травня. Ініціативи, спроби переговорів із російської стороною розпочалися, а до цього з жовтня-листопада взагалі все впиралося в бетонну, непробивну стіну. Але передумовами був стан здоров'я Геннадія і Юрія Солошенка. На підставі цього Україна намагалася витягнути, а Росія пішла на зустріч.
Геннадія дуже сильно пресували й кошмарили в цій зоні, де він відбував «покарання».
– Які проблеми зі здоров'ям у Гени?
– Це проблеми з фурункульозом, у нього або стафілокок, або стрептокок, який проник через шкіру, там же були жахливі побутові умови. Його перевозили, цілодобово він не міг помитися, не було води.
– Тобто це наслідки умов ув’язнення?
– Так, серйозні були проблеми, не надавалася медична допомога, лікарі не реагували. Гена сам видушував ці фурункули, а це вкрай небезпечно для здоров'я, все може закінчитися летальним результатом. Якщо інфекція потрапляє в кров, людина може через два, три, чотири дні згоріти від сепсису. Необхідно Гену обстежити і, якщо інфекція залишилась у крові, з цим потрібно боротися.
– Поясніть з юридичного боку, тепер за російським законодавством Геннадію більше нічого не загрожує?
– Так, його помилував президент Російської Федерації, і він фактично чистий.
– А наскільки безпечно відвідувати Росію для Гени?
Я б йому не рекомендував поки з'являтись у Росії, це небажано
– З урахуванням його взаємин із Федеральною службою безпеки я б йому не рекомендував поки з'являтись у Росії, це небажано. Особистій безпеці це може загрожувати, є багато людей, співробітників, які злі на нього за те, що він зробив на суді, і ми це бачили під час ув’язнення, коли йому підкидали леза, сім-карти в нього незрозуміло звідки з'являлися. Я не раджу, і він це має розуміти. Ми з ним ще будемо на цю тему розмовляти. Це вкрай небезпечно.
– Тобто це пов'язано з особистим ставленням?
– Звісно, тут перетинаються інтереси державні й наших правоохоронців, силовиків і особисті інтереси. Коли опер вибиває свідчення з людини, а потім ця людина відмовляється на суді, то, природно, особиста неприязнь простежується. Пам'ятаєте епізод, коли в Ростові Гену вдарив по нозі оперативник? Це ж явно, що ніхто йому цього робити не наказував, явно, що в нього власна злість і ненависть до цієї людини є.
– Як вважаєте, чи зможе Гена повернутися до рідного нині окупованого Росією Криму?
– При фактичній владі Російської Федерації в Криму це небажано.
Оригінал матеріалу – на сайті «Крим.Реалії»