Доступність посилання

ТОП новини

У Запоріжжі нагородили почесним знаком Генштабу звинуваченого у розгоні місцевого Майдану


Віктор Межейко, архівне фото з сайту Запорізької облради

Запоріжжя – Запорізькі активісти вимагають від Генштабу Збройних сил України скасувати рішення про нагородження почесним знаком колишнього очільника облради Віктора Межейка. Він є одним з головних фігурантів справи про розгін запорізького Майдану та засуджений за це до 5 років позбавлення волі з випробувальним терміном. У 2014-2015 роках облрада на чолі з Межейком надавала допомогу підрозділу Військової служби правопорядку «Сармат», що базується у Запоріжжі. Після критичної реакції активістів і волонтерів у соцмережах керівництво Генштабу пообіцяло провести спеціальну перевірку обставин нагородження. Сам Віктор Межейко наразі коментарів не дає.

Створена з нуля восени 2014 року частина «Сармат» була розміщена в «Уральських казармах» Запоріжжя, в одній з колишніх будівель 55-ї окремої артбригади. Ці приміщення понад 10 років не експлуатувалася. Однією з небагатьох організацій, що допомагала військовим відновити занедбані казарми, була облрада на чолі з Віктором Межейком, – каже колишній командир «Сармату» та заступник начальника Східного територіального управління Військової служби правопорядку Вадим Музюкін.

«Вся допомога обласної ради почалася з грудня 2014 року, коли вони перше, що зробили, вставили вікна металопластикові у нашій казармі. Що, мені треба було людей залишити без вікон і дверей? А з лютого обласна рада взяла шефство над військової частиною А2176 і внаслідок цього шефства було виділено 500 тисяч на купівлю автомобіля, купівлю пральних машин», – пояснює військовий.

Вадим Музюкін розповідає: обласна рада на чолі з Віктором Межейком не лише допомогла у налагодженні побуту військових – в автогосподарстві ради ремонтувалась техніка з зони АТО. По закінченню своєї каденції в облраді її очільник як голова обласної федерації футболу продовжив опікуватися бійцями «Сармату».

«Війна-війною. Але спорт не треба забувати, теж треба якось міняти обстановку людям, і наша футбольна команда тренувалась на ФК «Кристал». Купили нам м’ячів для занять, купили нам воротарську форму. Виділили професійного тренера, що займався з нами», – каже Вадим Музюкін.

Реакція соцмереж

Та звістка про нагородження колишнього голови Запорізької облради за допомогу військовим збурила місцевий волонтерський рух. Цьому було присвячено десятки коментарів у мережі Facebook, адже Віктор Межейко – один з головних обвинувачених у розгоні запорізького Майдану 26 січня 2014 року. За це він отримав 5 років тюремного ув’язнення з трьома роками випробувального терміну. А прокуратура вимагає від апеляційного суду більш жорсткого покарання для Віктора Межейка.

Одна з тих, хто обурився нагородженням Віктора Межейка – учасниця запорізького Майдану і волонтер Ольга Браун. Каже, серед місцевих активістів навіть виникла дискусія, чи слід взагалі було військовим брати допомогу від такої людини.

Це справа принципу. Хто такий Межейко? Це дорівнює Янукович на запорізькому рівні. Досі справа слухається
Ольга Браун

«Одні кажуть, що треба брати: якщо дає – то беремо, бо він ці гроші десь використає, добре, що вони пішли сюди, а не кудись наліво. Як щодо мене, то це справа принципу. Хто такий Межейко? Це дорівнює Янукович на запорізькому рівні. Досі справа слухається. Апеляційний суд залишив в силі рішення, яке ще в липні минулого року було винесене», – розповідає активістка.

У дискусії брав участь й учасник Майдану та демобілізований боєць Нацгвардії Сергій Сінченко. Каже: ситуація з нагородженням Віктора Межейка позначиться на підтримці волонтерами військовослужбовців «Сармату». Також зауважує: Віктор Межейко допомагав військовим не власним коштом, а грошима місцевого бюджету.

«Коли ти привіз на «Газелі» борошна, меду, тобі – грамота. Це виходить так? А якщо ти 500 тисяч і 27 вікон поставив, тобі – медалька. Я не знаю, хто з волонтерів допомагає «Сармату», але та копійчина, яку вони віддають «Сармату»! Ось хто мотиваційні ці медалі мав отримати», – пояснює свою думку активіст.

Рішення про нагородження

З бійцями «Сармату не радились щодо нагородження Віктора Межейка, – каже військовослужбовець цього підрозділу та колишній волонтер Олександр Ходос.

Усі проти, особливо місцеві, запорозькі військовослужбовці – вони проти цього нагородження. Багато, хто був на Майдані, знають, хто такий Межейко – усі розуміють, що це за людина
Олександр Ходос

«Це було рішення лише колишнього командира частини. З нами ніхто не радився. Усі проти, особливо місцеві, запорозькі військовослужбовці – вони проти цього нагородження. Багато, хто був на Майдані, знають, хто такий Межейко – усі розуміють, що це за людина. Ми розуміємо, що нам треба відновлювати свою честь, щоб виглядати знову в очах городян достойною частиною», – розповідає боєць.

Колишній же командир підрозділу Вадим Музюкін каже, що не розуміє такого обурення у соцмережах, адже Віктора Межейка відзначили за конкретну допомогу Збройним силам України на посаді голови Запорізької облради.

Не знаю, чому така істерика. Це ж не за те, що кажуть, він колись скоїв. За те, що скоїв, був суд, було покарання
Вадим Музюкін

«Мені треба було сказати, що не треба нам вікна, не треба нам машини, не треба тепловізори? Людина допомагає, очолює обласну раду. Що, ви не знаєте, які тоді важкі часи були? Не знаю, чому така істерика. Це ж не за те, що кажуть, він колись скоїв. За те, що скоїв, був суд, було покарання», – каже полковник.

Наразі Генштаб збройних сил України проводить службову перевірку з метою з’ясування обставин нагородження Віктора Межейка.

  • Зображення 16x9

    Євгенія Назарова

    Співпрацює з Радіо Свобода з 2015 року. Народилася в 1985 році у Запоріжжі. У 2007 році закінчила історичний факультет, а у 2011 році – аспірантуру Запорізького національного університету. Має ступень кандидата історичних наук. Із 2013 року працює у сфері журналістики.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG