Доступність посилання

ТОП новини

Родичі жертв MH17 обурені діями Росії і прагнуть знати винних


Реконструйована з уламків частина корпусу «Боїнга» рейсу MH17 була представлена у Нідерландах у жовтні 2015 року
Реконструйована з уламків частина корпусу «Боїнга» рейсу MH17 була представлена у Нідерландах у жовтні 2015 року

Утрехт – Міжнародна слідча група в Нідерландах має оприлюднити 28 вересня результати кримінального розслідування катастрофи літака рейсу MH17, збитого на Донбасі понад два роки тому. Ймовірно, у звіті назвуть точне місце запуску бойової ракети, яка знищила цивільний лайнер і призвела до загибелі майже трьохсот людей, та інші технічні обставини інциденту. Першими інформацію отримають родичі загиблих пасажирів «Боїнга». Однак після нових даних, раптом оприлюднених Росією, серед родичів жертв збиття «Бонга» панує обурення, – розповів Радіо Свобода засновник і співголова нідерландської «Фундації авіакатастрофи MH17» Деннис Схоутен.

Родичі жертв MH17 обурені діями Росії та прагнуть знати винних
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– З якими почуттями приходять рідні та близькі жертв авіакатастрофи на це оприлюднення результатів слідства?

– Гадаю, що слідство, прокуратура й департамент юстиції мають оприлюднити звіт на основі дуже добре виконаного «домашнього завдання». У рамках цієї ОСГ (Об’єднаної слідчої групи, – ред.) експертами з Нідерландів, Бельгії, Австралії, Малайзії та України було досліджено кожну деталь розслідування. Метою було визначити місце запуску ракети та, власне, що це була за ракета. Маючи це на увазі, я сподіваюся, будуть припинені всякого роду домисли й «теорії змови», які досі поширюються в інтернеті, на телебаченні, в газетах і на радіо. Ми сподіваємося, що це поставить крапку в тривалих дискусіях щодо різних дуже дивних теорій.

Деннис Схоутен
Деннис Схоутен

– Деякі незалежні експерти зауважують, що Росія своїми новими даними, які протилежні тим, що вона надавала два роки тому, намагається дискредитувати звіт міжнародного слідства. Як до цього ставиться Ваша фундація?

– Звичайно, я не можу говорити від імені кожної родини загиблих, але від імені фундації ми зробили заяву, яку можна висловити одним словом: обурення. Це обурливо, що ці нові дані з’являються за кілька днів до того, як департамент юстиції в рамках Об’єднаної слідчої групи має виступити з детальною доповіддю. І це при тому, що надати всю інформацію група просила вже упродовж понад двох років. У російської сторони багато разів запитували про будь-які дані з радарів. Я гадаю, що це робиться тільки для того, щоб дестабілізувати інформацію Об’єднаної слідчої групи. Адже йде вкидання неперевірених даних, які не були розслідувані ОСГ, тому сприймати їх серйозно не можна. До того ж, раніше Росія заявляла зовсім інше: буцімто, там був інший озброєний літак, а тепер, там уже немає мови про цей літак, а з’явилося щось абсолютно нове, і буцімто, це українська ракета влучила в MH17. Все це зовсім не допомагає, і ці дані не варті довіри.

Уламки літака рейсу MH17 біля селища Грабове на Донеччині. Вересень 2014 року
Уламки літака рейсу MH17 біля селища Грабове на Донеччині. Вересень 2014 року

– Чи допоможуть результати слідства зняти все ще висловлювані підозри з України? Саме це передбачають, скажімо, в групі громадських експертів та журналістів Bellingcat.

– На цей момент я не можу стверджувати, що з України знімуть підозри у відповідальності, але Росія точно не виглядає вартою довіри, і це є ключовим моментом. Ми всі, родичі жертв, усе нідерландське суспільство й, гадаю, вся світова спільнота, хочемо дізнатися правду. Але часом ця правда ховається за різного роду недостовірною інформацією. І згадана інформація є саме такого роду. Ми надіємося, що колись Росія таки продемонструє свою гуманну й емоційну сторону і зробить все для того, щоб подібне ніколи знову не трапилося. Не можна використовувати жертв катастрофи MH17, як новий спосіб пропаганди, чи вкидати інформацію, яка не є правдивою. Сподіваємося, росіяни вчасно зупиняться й зрозуміють, що це не є шляхом до того, щоб правосуддя дізналося правду.

Загиблі в авіакатастрофі родич Денниса Схоутена Donny Djodikromo та його подруга Anelene Misran
Загиблі в авіакатастрофі родич Денниса Схоутена Donny Djodikromo та його подруга Anelene Misran

– Нині родичі жертв катастрофи першими дізнаються про результати розслідування. Якими будуть подальші кроки їхні та всієї вашої фундації?

– Безумовно, наступним кроком буде ретельний моніторинг подальших дій департаменту правосуддя. Звичайно, хоча ми матимемо дані про місце пострілу й тип ракети, яку було випущено, але ми ще не знатимемо офіційних підозрюваних і замовників. Тож ми будемо далі вдаватися до наших громадянських прав і, сподіваємося, в недалекому майбутньому Департамент правосуддя ідентифікує підозрюваних і вони постануть перед судом.

– Який саме суд, на Ваш погляд, мав би судити винних у цій катастрофі?

– Вирішуватиме це не наша фундація, бо ми не є офіційними експертами й не залучені в дискусії щодо того, який кримінальний суд має бути створено для MH17. Рішення ухвалять держави-учасниці Об’єднаної слідчої групи, за участі нашого міністерства юстиції. Їм і визначати, який суд буде найкращим.

Післямова

Дізнавшись про те, що Радіо Свобода – це радіо, яке слухають в Україні, співголова нідерландської «Фундації авіакатастрофи MH17» Деннис Схоутен висловив прохання подякувати всім українцям, що допомагали повернути на батьківщину тіла загиблих родичів і підтримували слідство.

– Сприйняття багатьох речей має змінитися, багато чого повинно стати на свої місця. І ми сподіваємося, це ж стосуватиметься й людей України. І особливо тих українців, які допомагали знайти наших втрачених рідних. Якщо можна, передайте їм ці слова від нашої фундації: ми не забули їхніх турбот. Ми вже маємо їх у наших серцях, а коли буде нагода, особисто зустрінемося й подякуємо їм в Україні, – пообіцяв Схоутен.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG