Доступність посилання

ТОП новини

Грузія після виборів: виклики для України


Київ – В Україні за перебігом парламентських виборів у Грузії спостерігали з певним азартом, і не лише політики та аналітики. Адже від результатів виборів залежать, по-перше, політичне майбутнє колишнього президента Грузії, нині очільника Одеської обласної держадміністрації Міхеїла Саакашвілі і, по-друге, взаємини між Грузією та Україною у цілому. Нині ж, як стверджують українські фахівці, можна говорити як про відсутність радикальних змін у стосунках між Тбілісі і Києвом, так і перспектив Саакашвілі повернутись у грузинську політику.

​Парламентські вибори 8 жовтня у Грузії, як і очікувалось, виграла провладна партія «Грузинська мрія», а от значне відставання і програш опозиційної партії «Єдиний національний рух» (її засновник – Міхеїл Саакашвілі) стали прикрою несподіванкою для прихильників і керівників цієї політичної сили. Також несподівано для багатьох оглядачів – і не лише у Грузії – стало проходження до грузинського парламенту проросійського «Альянсу патріотів Грузії».

І якщо до парламентських виборів екс-президент Грузії, нинішній голова Одеської обласної держадміністрації Міхеїл Саакашвілі говорив про готовність повернутись до Грузії , то після оголошення результатів виборів політик заявив, що готовий залишатись в Україні і продовжувати реформи бодай на рівні однієї з областей України.

Міхеїл Саакашвілі
Міхеїл Саакашвілі

«У мене великі плани в Україні. Я сюди не просто так приїхав – я ж не якийсь гастролер. Тому я не вважаю, що маю полишити поле битви тут», – повідомив Саакашвілі журналістам телеканалу «112 Україна».

Незалежні експерти нагадують: за останній рік Саакашвілі втратив позиції і його вплив та авторитет послабшали. Так, організований ним наприкінці минулого року антикорупційний рух «За очищення» згорнув свою діяльність, тож поразка «Єдиного національного руху» у Грузії авторитету і політичної ваги Саакашвілі не додаватимуть, вважає київський політолог Євген Магда.

Євген Магда
Євген Магда

Поразка в Грузії була у значній мірі очікувана, і вона позбавить Міхеїла Ніколозовича ілюзій щодо повернення на історичну батьківщину найближчим часом
Євген Магда

«Поразка в Грузії була у значній мірі очікувана, і вона позбавить Міхеїла Ніколозовича ілюзій щодо повернення на історичну батьківщину найближчим часом. І це, на мою думку, добре. Тому що він як український державний службовець має пов’язувати своє життя із країною, якій він, як я розумію, присягнув на вірність», – зазначив Магда в інтерв’ю Радіо Свобода.

А от грузинсько-українська співпраця навряд чи «похитнеться» після формування нового складу грузинського парламенту, який буде формувати найближчим часом уряд держави, зазначать фахівці. У Грузії добре пам’ятають про допомогу, яку надала Україна під час війни в Абхазії, як і про підтримку під час «п’ятиденної війни» з Росією у серпні 2008 року. Нині вже час Грузії підтримати Україну, яка зазнала окупації з боку Росії, вважає посол Грузії Міхеїл Уклеба. За його словами, новий уряд буде готовий поділитися з українцями досвідом, набутим після окупації росіянами і проросійськими силами майже 20 відсотків території Грузії.

«Це і проблеми з внутрішньо переселеними особами, і комунікація з тимчасово окупованими територіями, і співпраця у міжнародному форматі. Ми щодня на різних міжнародних рівнях інформуємо про наявні через окупацію проблеми.

Міхеїл Уклеба
Міхеїл Уклеба

Раніше в Абхазії свій мандат мали спостерігачі ООН, у південній Осетії – ОБСЄ, але це було до війни 2008 року, бо потім Росія «видалила» і тих, і тих
Міхеїл Уклеба

Раніше в Абхазії свій мандат мали спостерігачі ООН, у південній Осетії – ОБСЄ, але це було до війни 2008 року, бо потім Росія «видалила» і тих, і тих. Тепер міжнародного моніторингу на окупованих грузинських територіях немає, – як і у вас, у нас міжнародні спостерігачі лише на кордоні поміж окупованими і вільними територіями працюють», – розповів Уклеба журналістам.

«Інтереси України у Грузії зосереджені у сфері безпеки» – експерт

Наразі в Грузії та України на міжнародній арені були і залишаються спільні інтереси, які вони разом і надалі готові відстоювати – це деокупація захоплених Росією або ж проросійськими силами територій та впровадження реформ, необхідних для євроатлантичного просування одна одної. Це відзначено в аналітичному дослідженні центру «Інститут світової політики».

«Два інтереси абсолютно збігаються – це підтримка незалежності, суверенітету та територіальної цілісності одна одної, підтримка реалізації європейських та євроатлантичних прагнень. Останні десять років Україна і Грузія активно взаємодіють у цьому плані.

Інтереси України щодо Грузії зосереджені у наступних сферах: безпекова і військова співпраця, посилення економічного співробітництва
Дарія Гайдай

Інтереси України щодо Грузії зосереджені у наступних сферах: безпекова і військова співпраця, посилення економічного співробітництва, оскільки мала кількість українських інвестицій – один з проблемних моментів у відносинах двох країн», – зазначила експерт центру Дарія Гайдай, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.

Традиційно партнерство України і Грузії завжди було більш політичним, аніж економічно вмотивованим, вважає Гайдай. Країни «підштовхували» одна до одної геополітичні міркування, спільне бажання протидіяти впливу Росії та досягнути більш тісної співпраці з європейськими країнами. Економічна і безпекова складова набувають актуальності якраз нині, і працювати у цьому напрямку вже будуть нові парламент та уряд Грузії, зазначають фахівці.

Вони радять не перебільшувати вже наявні доброзичливі, дружні стосунки, що склались між українцями і грузинами: як усередині обох країн, так і довкола них змінились політичні пріоритети, ціннісні орієнтири тощо. Так, наразі грузинська молодь не поспішає вступати в українські виші, а воліє навчатись у Євросоюзі або США. Відкрита за президентства Міхеїла Саакашвілі та Віктора Ющенка українська школа у Тбілісі нині об’єднана із звичайною середньою школою, оскільки вчитись українською мовою охочих не знайшлось у належній кількості.

Зв’язки, які існували між Україною і Грузією впродовж років, базуються на фундаменті, який був закладений ще за часів Радянського Союзу. Зараз ситуація змінюється
Дарія Гайдай

«Ми звикли, що Україну сприймають у Грузії позитивно. Однак ті зв’язки, які існували між Україною і Грузією впродовж років, базуються на фундаменті, який був закладений ще за часів Радянського Союзу. Зараз ситуація змінюється, Грузія переорієнтовується», – відзначила Дарія Гайдай.

Тож на порядку денному і для Тбілісі, і для Києва – не обмежувати співпрацю безпековим і політичним напрямками або взаємним «проникненням» інвестицій, а створювати можливості для партнерства між грузинським та українським суспільствами, наголошують фахівці.

А Радіо Свобода, поцікавившись думкою киян щодо перспектив співпраці між Грузією та Україною, з’ясувало, що українців цікавить, серед іншого, грузинський досвід подолання корупції.

Що цікавить киян у сучасній Грузії? (опитування)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG