Доступність посилання

ТОП новини

Валютна епопея: чого очікувати від гривні


Учасник акції протесту біля будівлі Нацбанку України. Київ, 15 листопада 2016 року
Учасник акції протесту біля будівлі Нацбанку України. Київ, 15 листопада 2016 року

Діана Матвіїв

Київ – Після відносної стабілізації гривня знову почала рух униз. Незважаючи на те, що встановлений офіційний курс НБУ на 15 листопада становить 25, 12 гривні за долар, у пунктах обміну купити долар дешевше, ніж за 26,8 гривні складно. Максимально за долар просять 26,95 гривні. Деякі фахівці припускають, що це спричинено можливим неотриманням майбутнього траншу. Інші ж вбачають проблему в недієздатній економіці. Національний банк України у свій захист заявляє, що «нервозність» на валютному ринку викликана загостренням політичної напруги.

За словами заступника голови Національного банку України Олега Чурія, хоча Україна продовжує отримувати значні надходження валютної виручки від експортну зернових та олії, загострення політичної напруги викликає нервозність на валютному ринку, що нівелює вплив цих сприятливих чинників.

Як наслідок, у Нацбанку зазначають, що подальша дестабілізація політичної ситуації загрожує розгойдуванням курсу гривні і відповідними негативними наслідками для економіки України.

Падіння гривні прогнозують і самі працівники обмінних пунктів валют. «Завжди перед новим роком курс великий. Зараз курс 26,9 через місяць буде 27, а може й більше», – сказала у розмові з Радіо Свобода працівниця обміну валют. За її словами, гривня може як подорожчати, так і впасти.

А ось працівники «чорного ринку», на запитання, чи буде рости курс, відповідають, що така інформація є платною.

Невиконані обіцянки

Фінансовий експерт Дмитро Власов у розмові з Радіо Свобода одним із факторів падіння гривні називає нефункціонуючу економіку.

Знову ж таки традиційний чинник – це майже непрацююча економіка України та реформи, які майже не йдуть, а якщо йдуть, то повільно і десь місцями, не скрізь
Дмитро Власов

«Знову ж таки традиційний чинник – це майже непрацююча економіка України та реформи, які майже не йдуть, а якщо йдуть, то повільно і десь місцями, не скрізь» – зазначає Власов.

Велику роль відграє також ненадходження інвестицій до України та невпевненість в отриманні наступного траншу від МВФ. «Не потрібно забувати про падіння зацікавленості інвесторів до України, а в першу чергу до українського уряду, який нічого не робить для того, щоб Україна розвивалася.

Також існує побоювання, чи буде наступний транш від МВФ, адже не всі його умови виконані
Дмитро Власов

Також існує побоювання, чи буде наступний транш від МВФ, адже не всі його умови виконані», – вважає Власов.

Хто диктує правила?

Не підтримує цю думку вчений-економіст, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло. За його словами, хоча відмова від траншу й вплине на курс, але психологічно це буде одним із мотиваторів для формування ажіотажного попиту.

Економіст наголошує, що об’єктивно готівковий ринок не може диктувати процеси на валютному, оскільки він складає невелику частку загального валютного ринку. «Він є мотиватором, насамперед, спекулятивних коливань, аніж реальним драйвером девальвації гривні», – зазначає Жаліло.

Ярослав Жаліло
Ярослав Жаліло

На думку експерта, падіння курсу гривні спричинене підвищенням турбулентності на валютному ринку. «З одного боку, активізується закупівля іноземної валюти імпортерами. Вони формують зараз товарні запаси, очікуючи зростання попиту в новорічний період, а особливо враховуючи, що зараз споживчі настрої оптимізуються через обіцяне підвищення мінімальної заробітної плати» – каже Жаліло.

Не поспішає експерт й підтверджувати очікування деяких економістів, що на кінець року курс долара сягне позначку 27 і вище. За його словами, в Україні немає якогось стійкого тренду до падіння гривні, тому, що тут починають відігравати інші фактори.

Винуваті люди?

Старший економіст компанії CASE Ukraine Володимир Дубровський можливий чинник падіння гривні вбачає в закупівлі газу. «Оскільки закупівлю газу здійснюють здебільшого восени, це вливає на зовнішньоторговельний баланс, і відповідно відображається на курсі», – зауважує він.

Володимир Дубровський
Володимир Дубровський

Другою причиною економіст називає кроки уряду, спрямовані на підняття мінімальної зарплати.

Кроки уряду щодо підняття мінімальної зарплати багатьма людьми сприймаються як провісник якоїсь інфляції
Володимир Дубровський

«Популістські кроки уряду, які було проголошено щодо підняття мінімальної зарплати, багатьма людьми сприймаються як провісник якоїсь інфляції. І навіть без того, одразу спричиняє створення попиту на валюту і відповідно зростання курсу. Це навіть не тому, що якісь реальні гроші скинуті в економіку, це просто очікування. Наші люди стоять у «низькій стійці», і тільки як бачать найменші ознаки непорозумінь на валютному ринку, вони кидаються скуповувати долари. Це вже рефлекс», – зазначає Дубровський.

Що буде далі з гривнею – наразі невідомо. Можливе її падіння вдарило б по кишенях українців. Адже саме від її курсу залежить вартість усього українського імпорту, зокрема й енергоресурсів. Наприклад, ціни на бензин. Не потрібно забувати й про залежність ціни на газ від курсу гривні.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG