Доброго ранку!
Третю річницю початку Революції гідності українці відзначили молебнями та тематичними акціями. Офіційні урочистості з нагоди Дня гідності та свободи по Україні відбувалися 21 листопада вранці і вдень. Активісти ж на місцях відзначали початок Революції гідності ввечері.
(Найважливіші дати та найяскравіші фото буремних подій трирічної давнини можна переглянути в публікації «Шлях Євромайдану»).
Шини і напад на «офіс Медведчука»
У Києві вдень мітинги були небагатолюдними. Кореспондент Радіо Свобода повідомляв зокрема про мітингувальників під перевернутими державними прапорами, які не приховували, що зібралися за гроші.
А вже увечері на відзначення чергової річниці початку революції зібралося, зокрема, кілька сотень представники крайніх правих рухів. Під час акції сталося декілька сутичок. Активісти підпалили автомобільні покришки, влаштувавши перед цим штовханину з силовиками, прорвавши їхній кордон із вигуками «Революція!» (Радіо Свобода вело трансляцію та опублікувало відео з епіцентру заворушень). Згодом радикали влаштували невелику пожежу у приміщенні, яке вони вважають офісом Віктора Медведчука, кума російського президента. У перебігу акції потерпів також салон краси та відділення «Сбербанку Росії», розташовані неподалік.
Обіцянки і відзнаки від президента. Виступаючи з нагоди річниці, президент України Петро Порошенко заявив, що виступає ініціатором відкриття на Алеї Героїв Небесної сотні в Києві музею-меморіалу Революції гідності. Також він присвоїв звання Героя України двом активним учасникам Революції гідності, добровольцям Андрієві Снітку й Сергієві Табалі, які загинули на Донбасі. А депутата Верховної Ради Дмитра Яроша нагородив орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
Як оцінити той шлях, який пройшла Україна за ці три роки? За ці три роки докорінно змінилися і порядок денний української політики, і саме суспільство, стверджують експерти та активісти Революції гідності, опитані Радіо Свобода.
– З одного боку, зросла суспільна свідомість та тривають реформи, з іншого – війна та позиція чинної влади призводять до того, що кожен антивладний протест може закінчитися звинуваченнями в роботі на Кремль;
– Звикаємо до того, що нормальні серйозні зміни, реформи тощо мають бути практикою, реальністю, а не якимось досягненням;
– Відбувається боротьба за підзвітність влади, бачимо зростання політичної суб’єктості;
– Зроблений геополітичний вибір. Це Європа, і українці мають намір будувати її тут.
Втім, є й негативні експертні оцінки. Зокрема реванш проросійських сил, який нині виражається в економічній площині. Паралельно відбувається і зростання рівня агресії в суспільстві, зокрема – через смерті на Майдані та фронті.
Якщо ви ще не підписані на Радіо Свобода Daily, то зараз саме час це зробити – і читати далі. |
Від спогадів та роздумів про Майдан – до теперішніх дій Кремля.
Ще два кримські «диверсанти». Російський державний телеканал «Россия-1» назвав імена і показав в ефірі ще двох нібито «українських диверсантів», затриманих в окупованому Криму 15 листопада. Ними стали Олексій Стогній і Гліб Шаблій. У Росії стверджують, що Стогній і Шаблій були пов’язані з «групою Штиблікова», якого раніше затримали в Криму.
«Бранці Кремля» і надія на звільнення. Адвокат Марк Фейгін розраховує, що Кремль погодиться на обмін арештованого у Росії українського журналіста Романа Сущенка на Віктора Павленка, затриманого у жовтні в Рівному. Також адвокат анонсував майбутнє звільнення з в’язниці в Росії сина лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва – Хайсера.
На завершення дві новини на тему релігії:
Голова Російської православної церкви, патріарх Московський Кирило (Володимир Гундяєв) заявив, що Російська православна церква (РПЦ) ніколи не погодиться на незалежність Української церкви від Московського патріархату.
Тим часом папа Римський Франциск дозволив католицьким священикам відпускати під час сповіді гріх аборту. Раніше це право мали тільки єпископи і священнослужителі-духівники.
***
Бажане не приходить одразу, але в жодному разі не покладайте рук!
Ваше Радіо Свобода Daily