Доступність посилання

ТОП новини
20 Жовтень 2018, Київ 23:56

У Балтійсько-Чорноморському регіоні з’явиться миротворчий центр


Давня ідея «Балтійсько-Чорноморської осі» як геополітичного проекту знайшла нове застосування. Екс-лідери України, Литви, Білорусі, Естонії, Молдови та Росії зібрались у Києві на форум «Через діалог до довіри». Головна мета – створити гуманітарну платформу, яка об’єднає політиків, журналістів, митців та суспільство для пошуку порозуміння. Головними загрозами учасники назвали імперські амбіції Росії та брак комунікації між країнами регіону.

​Європа зараз має справу з сімома конфліктами, а шість із них – на її сході. Щоб вирішити їх, Балтійсько-Чорноморський регіон повинен об’єднатись та почати діалог між суспільствами, заявили учасники форуму.

Україну представляли три екс-президенти: Леонід Кравчук, Леонід Кучма та Віктор Ющенко. Білорусь представляв перший голова її парламенту Станіслав Шушкевич. Молдову – екс-президент Петро Лучинський. Естонію – екс-президент Арнольд Рейтель. Литву – колишній голова Сейму Вітаутас Ландсбергіс. Росію – екс-держсекретар Геннадій Бурбуліс. А колишній лідер Польщі Лех Валенса і Латвії – Валдіс Затлерс підписали спільну заяву, утім, не прилетіли до Києва.

У Балтійсько-Чорноморському регіоні з'явиться миротворчий центр (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

«Тільки демократія, що є запорукою мирного співіснування і співробітництва. Тільки мир – повна відмова від війни. Тільки співпраця народів Європи здатна знайти рішення спірних моментів на континенті шляхом доброї волі і взаємоповаги», – зачитав спільну позицію перший президент України Леонід Кравчук.

Поки що це лише концепція. Реальними планами та діями вона наповниться тоді, коли суспільства країн Європи долучаться, щоб вирішувати спільні проблеми.

Платформа складатиметься із «ради старійшин» – екс-президентів – та кіл експертів, сказав екс-держсекретар Росії Геннадій Бурбуліс. Ймовірно, так вдасться вирішити проблеми регіону, серед яких – «імперськість» як спадок Радянського Союзу, каже він.

«Треба перестати наївно, полегшено сприймати спільну історію останніх 25 років. Є непримирима суперечка за базові цінності? Є альтернатива європейській системі цінностей, західній цивілізації? Звісно ж, ні. А шлях до них може бути «під копірку», за однією стандартною схемою, без врахування культурних особливостей, національних, ментальних? Звісно, ні», – сказав Бурбуліс.

Згодом в інтерв’ю Радіо Свобода він додав, що на цій гуманітарній платформі Балтійсько-Чорноморського регіону він, у першу чергу, представляє себе, а також «десятки, сотні, мільйони людей в Росії», які не згодні з теперішньою політикою Кремля.

Весь Балтійсько-Чорноморський регіон боїться «реваншизму агресивних сил, які плачуть за зруйнованою тюрмою – Радянським Союзом». Так колишній голова Сейму Литви Вітаутас Ландсбергіс відповів на запитання, чи не побоюється його держава вторгнення з боку Росії.

«Це не просто «плакальщики». Це «кадри», які налаштовані на агресію. Це безумство, і воно небезпечне у світовому масштабі, тому треба про нього говорити по ділу. Цьому треба протистояти різними способами. І от, ми закликаємо до розуміння, людяності, сердець», – сказав Ландсбергіс.

Збройний конфлікт на сході України залишається найгарячішою проблемою регіону та Європи загалом. І можна повторювати, що мінський процес мертвий, утім, реальної альтернативи йому немає, сказав екс-президент України та учасник цих переговорів Леонід Кучма.

«Невже ви думаєте, що Порошенко, коли розглядав питання підписання Мінських угод, не хотів би, щоб там брали участь США, Англія, та, може, навіть Китай, який підписував Будапештський меморандум? Але треба було згоду всіх сторін, у яких не було бажання цим займатися», – сказав він.

Якщо ж Росія надалі переключить увагу на Білорусь – заволодіти нею вдасться значно легше, ніж Україною, вважає екс-голова Верховної Ради Білорусі Станіслав Шушкевич.

«У нас – антибілоруський диктатор. Він взагалі-то далекий від того, що таке білоруська культура, мова. Він береже лише владу, і він віддасть Путіну все, щоб її зберегти», – сказав він.

А Петро Лучинський, екс-президент Молдови, сказав, що його держава прагне балансувати між Росією та Євросоюзом, зберігаючи з обома хороші відносини. Утім, Молдова готова разом працювати для того, щоб виявити всі проблеми регіону та вирішувати їх. Екс-президент України Леонід Кравчук зауважив, що Балтійсько-Чорноморський форум не прагне «нікого звинувачувати та називати агресором», щоб «ніхто не відчув себе ображеним та не почав протидіяти».

«Але я не виключаю, що прийде час, і нам доведеться це робити», – сказав Кравчук.

Станіслав Шушкевич додав до цього, що він та інші екс-лідери, які зібрались на цьому форумі, не женуться за новими посадами чи званнями. Натомість, хочуть використати напрацьовані зв’язки та досвід для нового миротворчого центру.

Ідея Балтійсько-Чорноморського союзу як геополітичного центру існує ще з початку ХХ сторіччя. Зараз він об’єднує країни, які колись входили до Великого Литовського князівства, і згодом – Речі Посполитої: Польща, країни Балтії, Білорусь та Україна.

У 2015 році ідея створення Балтійсько-Чорноморського альянсу набула нового звучання після того, як новообраний президент Польщі Анджей Дуда заявив, що хоче запропонувати главам держав Центрально-Східної Європи створити «партнерський альянс держав» від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG