Доступність посилання

ТОП новини

Чому Україна потрібна Туреччині?


Президент України Петро Порошенко (праворуч) та президент Туреччини Реджеп Ердоган під час зустрічі в Києві. Березень 2015 року
Президент України Петро Порошенко (праворуч) та президент Туреччини Реджеп Ердоган під час зустрічі в Києві. Березень 2015 року

Українсько-турецькі туристичні потоки зростають щороку. З України до Туреччини подорожують уп’ятеро більше людей, ніж навпаки. В середині грудня на Анталійському узбережжі в місті Серік відбувся перший українсько-турецький саміт щодо туристичної співпраці та налагодження зв’язків у сфері бізнесу. У Туреччині зізнаються, що хотіли б більше бачити українських туристів на своїх курортах, втім, готові й допомагати Україні розвивати туристичну інфраструктуру та залучати турецьких інвесторів та громадян до країни.

Між Україною й Туреччиною наразі діє безвізовий режим. Приблизно 1 мільйон українців за 2016 рік відвідали Туреччину з туристичним візитом, натомість до України приїхали близько 200 тисяч турків. Ці цифри, попри їх суттєву різницю, перевищили очікування обох сторін, зазначають учасники саміту.

Учасники українсько-турецького форуму шукали шляхи покращення співпраці між країнами як у туристичній, так і в економічній сфері.


Обидві країни мають вигідне розташування, вихід до моря та родючі землі, але туристичний потік з українського боку вп’ятеро перевищує зворотній. Так, можна послатися на погодні умови, які в Туреччині значно відрізняються в тепліший бік, проте й там взимку низький сезон через похолодання й непляжну погоду.

То в чому принципові різниці в підходах до туристичного відпочинку, а в чому позиції України й Туреччини мають спільні точки дотику?

Мовні аспекти

Готелі Туреччини здебільшого зручні для російськомовного туриста. Після російських та українських туристів за кількістю відвідувань Туреччини йдуть європейці. Їх обслуговують переважно англійською.

Найбільше в нас туристів із Росії, хоча ми б хотіли, щоб було з України
Рамазан Чалик

«Найбільше в нас туристів із Росії, хоча ми б хотіли, щоб було з України», – зізнається журналістам мер міста Серік Рамазан Чалик.

У кожному готелі є працівники, які розуміють російську і говорять нею. Це зручно і для двомовного українського туриста. Втім, якщо ви спілкуєтесь виключно українською, все частіше можете почути рідну мову у відповідь. У готелях працюють українські громадяни, які переходять на українську мову спілкування, якщо чують її від гостей. Деякі окремі фрази українською вже знають і балакучі продавці на ринках турецьких міст.

Рамазан Чалик
Рамазан Чалик

Українці можуть відвідувати Туреччину і з мінімальними знаннями англійської. Туристичні екскурсії з гідом також легко знайти, щоправда, російською.

Якщо говорити про залучення турків до України як туристів, то тут існує мовний бар'єр, коли турист не володіє українською, російською чи англійською.

Народний депутат Лев Підлісецький, який представляв український парламент на саміті, розповів про свою сімейну туристичну компанію у Львові, яка запровадила екскурсії турецькою мовою.

Ми перші в Україні запровадили екскурсії турецькою мовою
Лев Підлісецький

«Ми, я думаю, перші в Україні запровадили екскурсії турецькою мовою. З травня ми мали в гостях понад 1200 туристів, які послухали екскурсію своєю мовою», – зауважив депутат під час виступу.

Олександр Новіковський, президент Асоціації лідерів турбізнесу України, вважає, що значним недопрацюванням з українського боку є відсутність інформації про Україну. Недостатня популяризація країни і її туристичних принад не дає бажаного потоку туристів до тих міст, які є туристичними візитівками, додає він.

Олександр Новіковський
Олександр Новіковський

Попри проблеми в розвитку туристичної інфраструктури, Україна довела, що здатна швидко втілювати й реалізовувати світові заходи, вважає Новіковський.

Україна показала, що вона може підтримувати і обслуговувати події світового рівня. В 2017 році ми приймемо чемпіонат світу з хокею та «Євробачення»
Олександр Новіковський

«Ми довели, що можемо обслуговувати заходи світового рівня. Ми провели «Євро-2012», і це було показово. Нас поливали брудом, говорили, що ми не здатні, робили багато перешкод, які не давали нам розкритися повністю. Але, незважаючи на це, Україна показала, що вона може підтримувати й обслуговувати події світового рівня. Першим таким заходом було «Євробачення», другим – «Євро-2012». Сьогодні Україна готується приймати подібний захід. У 2017 році ми приймемо чемпіонат світу з хокею та «Євробачення», – наголосив під час виступу президент Асоціації лідерів турбізнесу України.

Чому Україна потрібна Туреччині?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00


Туристична інфраструктура

Особливістю турецького туризму є інфраструктура, яка розрахована на відпочинок з урахуванням різноманіття смаків гостей. Великі готельні комплекси побудовані таким чином, щоб надавати максимум послуг, які б викликали бажання в гостя якомога більше часу проводити в межах території відпочинку.

Голова міста Серік Рамазан Чалик наголошує, що інфраструктуру продумували заздалегідь, ця робота тривала впродовж багатьох років з орієнтацію на туристичний потенціал. Своїм досвідом готові, каже він, ділитися з українцями. Мер Серіка особисто побачив чимало проблем у розвитку туристичної інфраструктури під час візиту до Одеси.

Ми маємо робити внесок в туристичний розвиток, в розвиток дружби між нашими країнами
Рамазан Чалик

«Ми вважаємо, що ми маємо робити внесок у туристичний розвиток, у розвиток дружби між нашими країнами. Був минулого року в Одесі – там дуже мало готелів, апартаментів для туристів. Ми пропонуємо на прикладі Анталії показувати, як правильно розвивати туристичний напрямок», – пояснює Рамазан Чалик.


У Туреччині для туристичного бізнесу запровадили пільгові умови оподаткування, зокрема й на етапі розвитку й будівництва. Таким чином стимулювали інвестиції в туристичну інфраструктуру.

Для України з її економічним станом зараз є більшим пріоритетом промисловість, зауважує Олександр Новіковський. Для розвитку туристичної сфери, подібної до турецької, в країні мають працювати цілеспрямовані державні програми.

Найбільш орієнтованим на туристів містом в Україні вважається Львів. Сюди щороку приїжджають понад 2 мільйони туристів, зазначає депутат Лев Підлісецький, з них 30% – це туристи із Заходу.

Економічна співпраця

В останні 5 років стосунки між Україною й Туреччиною значно розвинулись, зауважує представник національної асамблеї Туреччини, Ільхамі Ґірай Шахин.

Три основних напрямки економічної співпраці: енергетика, торгівля й туризм.

Ільхамі Ґірай Шахин
Ільхамі Ґірай Шахин

У сфері енергетики Туреччину з Україною пов’язує договір співпраці на 2 мільярди доларів, зауважив Ільхамі Ґірай Шахин. Турецькі інвестори все частіше обирають будівельний сектор в Україні. За словами представника національної асамблеї Туреччини, 154 турецькі будівельні компанії працюють між двома країнами.

Туреччина не визнає анексії Криму. Ми будемо продовжувати й надалі політику підтримки територіальної цілісності України
Ільхамі Ґірай Шахин

«Туреччина не визнає анексії Криму. Ми на всіх рівнях кажемо про те, що це анексія і порушення територіальної цілісності України. І це політика Туреччини, яку вона декларує. На Генеральній асамблеї ООН Україна представила резолюцію про порушення прав людини в Криму – і Туреччина підтримала цю резолюцію, в результаті 73 країни заявили про те, що вони не визнають анексію. Ми маємо активно працювати і бути солідарними для того, щоб наші країни розвивалися, щоб вони були сильнішими і зростав достаток народу. Роль туризму неможливо применшити, адже це не лише міст дружби та громадська дипломатія, це й підприємницька діяльність. Дуже багато наших компаній працюють на території України, в тому числі й будівельні підрядники. Для нас Україна – це дружня країна, і ми будемо продовжувати й надалі політику підтримки територіальної цілісності України», – зазначив на саміті Ільхамі Ґірай Шахин.

За даними посольства України, Туреччина є одним з основних економічних партнерів, на якого припадає 6,1% від загального обсягу українського експорту, за даними першого півріччя 2016 року.

Основні напрямки експорту до Туреччини за перше півріччя 2016 року – це чорні метали – 50,2%, добрива – 5,8%, насіння і плоди олійних рослин – 13,9%, деревина і вироби з деревини – 7,4% від загального обсягу.

З Туреччини до України за цей же період ввезли їстівні плоди й горіхи – 11,6%, пластмасу, полімерні матеріали – 6,1%, насіння і плоди олійних рослин – 11,9%, реактори ядерні, котли, машини – 9,6%, засоби наземного транспорту, крім залізничного – 6,7%, нитки синтетичні або штучні – 4,1% від загального обсягу імпорту з цієї країни.


З України поставки товарів до Туреччини перевищили зворотній імпорт на 498 мільйонів доларів.

А от щодо сервісу, то Туреччина надала Україні послуг більше на 30,9 мільйона доларів, ніж українська сторона турецькій.

260 мільйонів доларів США Туреччина інвестувала в українську економіку станом на червень 2016 року, за даними Державної служби статистики України. Найбільший обсяг інвестицій припав на сферу промисловості, інформації і телекомунікації, оптової і роздрібної торгівлі, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів, діяльність у сфері адміністративного й допоміжного обслуговування.

Проте загальний обсяг турецьких інвестицій в Україну з урахуванням фінансових ресурсів, залучених через банківські структури й спільні підприємства, розташовані у третіх країнах, складає близько 3 мільярдів доларів США, повідомляє посольство України в Туреччині.

  • Зображення 16x9

    Ольга Комарова

    Журналіст Українського бюро Радіо Свобода з 2015 року. До команди приєналася як переможниця Регіональної стипендії Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа. Після завершення стипендії залишилася працювати в редакції кореспондентом. Автор і ведуча серії радійних програм «Свобода в деталях», яка виходила на частотах Радіо НВ. Ведуча і журналіст програми «Ньюзрум», автор серії програм «Коротка пам'ять», які виходять на Ютуб-каналі Радіо Свобода Україна. В журналістиці працює з 2009 року. Починала свій шлях з роботи на комунальному телебаченні міста Южного Одеської області. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG