Доступність посилання

ТОП новини

Російські казки «Першого каналу»


Російський ведучий на тлі карикатури про Україну
Російський ведучий на тлі карикатури про Україну

Війна на Донбасі збагачує президента Порошенка, тому він не хоче її припиняти – така тема ток-шоу російського телевізійного «Першого каналу» «Час покаже». Як саме вона його збагачує, в яких формах, у яких розмірах – зовсім неважливо. Порошенко та інші українські олігархи наживаються на війні, тому війна все йде і йде.

Люди гинуть, країна убожіє, а ці «кровопивці» з кожним днем війни стають все більш ласими – колективна думка присутніх у студії б’є гарячим джерелом. Фон за спиною ведучого – це такий комп’ютерний мультик, під час якого комарі-кровопивці з обличчями Яценюка, Порошенка, Коломойського і Ахметова все підлітають до тіла дівчини-України і тикають у нього своїми сисальцями, від чого по її щоках починають котитися великі комп’ютерні сльози. «Насмоктавшись», вони від дівиці відвалюються, сльози з її обличчя зникають, але потім комарі прямують до цього апетитного тіла знову і знову п’ють із нього кров, і сльози крапають знову. І так увесь ефір.

Але добре, якби вони обговорювали придумані ними ж казки. Вони, через брак фактичних свідчень, вирішили до своєї теорії прилаштувати українських соціологів!

«Ви подивіться, як думають ваші співвітчизники-українці з приводу того, кому вигідна ця війна! – кричить ведучий якомусь незгодному українському гостеві. – 65,5 відсотків українців вважають, що війна триває тому, що вона вигідна київському урядові і олігархам!!! Підкреслюю – це думка українців! Це дані Київського міжнародного інституту соціології!».

На екрані в цей час фігурує інфографіка, яка ілюструє цифри цього опитування і дату, коли воно нібито було проведене: лютий 2016 року.

І я, звичайно ж, пишу запит у цей інститут, який дійсно існує і дійсно проводить різні опитування, що стосуються війни, пропаганди, порівнянь настроїв росіян і українців та іншого.

І ось що з’ясовується.

Це опитування було проведене інститутом на замовлення громадської організації «Детектор медіа». І не в лютому, а у грудні минулого року. Опитування називалося: «Як російська пропаганда впливає на громадську думку України».

Питань було дванадцять. «Наші формулювання, – уточнила Наталя Лігачова, керівник «Детектор медіа», – були саме такими, як вони присутні в інформаційному полі».

Питання йшли парами. Одна з пар була такою:

а) Війна триває, тому що вона вигідна київському уряду і олігархам?
б) Війна триває, тому що Росія не виводить свої війська з Донбасу і не припиняє підтримку «ЛНР»/«ДНР»?

Так ось на перше запитання відповіли «згоден» і «радше згоден» відповідно 29,3 і 36,6 відсотки, а на друге запитання відповіли «згоден» і «радше згоден» відповідно 38,3 і 32,4.

Власне кажучи, одні і ті ж люди можуть вважати винними тих, і інших. Але абсолютно зрозуміло, що тих, хто вважає винною у продовженні війни Росію, більше – їх 70,7 відсотка.

І ось цю другу частину опитування «Перший канал» блискуче випустив. І вийшло, що українці в усьому звинувачують свій власний уряд, ніяку не Росію.

«До речі, це ж показали й інші пари питань, – розповів мені генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто. Ось приклад:

а) Київська влада цілеспрямовано зриває перемир’я і Мінський процес – згодні 39 відсотків;
б) Росія і «ЛНР»/«ДНР» цілеспрямовано зривають перемир’я і Мінський процес – згодні 66 відсотків.

І піди тепер відмийся. Навряд чи «Перший канал» принесе вибачення у своєму ефірі. Ось просто візьме і скаже на весь світ: знову ми висмикнули з контексту, знову перевернули з ніг на голову, знову не сказали всієї правди. Ха!

А російські люди, так, вражені як зазвичай. Якщо вже самі українці звинувачують у війні своїх олігархів, що ж нам залишається?! Не Путіна ж звинувачувати. Не себе. Не Росію.

О, скільки ще комп’ютерної графіки і фейкових діаграм витрачатимуть на те, щоб замазати російську роль у донбаському конфлікті.

Оригінал матеріалу – на сайті Російської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG