Доступність посилання

ТОП новини

Хто із росіян здатний критикувати владу Росії? (Світова преса)


Сто днів президентства Дональда Трампа стали нагодою підбити деякі підсумки для американських коментаторів. На думку деяких з них, економічні кроки американського президента матимуть несподіваний позитивний ефект для Європи. Тим часом британська оглядачка звертає увагу на швидке скочування двох східноєвропейських країн – Польщі та Угорщини – на антидемократичні та антиєвропейські позиції, що виставляють Євросоюз посміховиськом. А Московська англомовна газета Moscow Times вже без сміху публікує роздуми про те, чому назвати речі своїми іменами нині в Росії ризикує хіба що сибірська бабуся в традиційній хустці. Її 6-хвилинне відео під назвою «Країна ідіотів» зібрало понад 400 тисяч переглядів в інтернеті.

Хто ж нарешті скаже правду в очі російському суспільству, запитує російська англомовна газета Moscow Times. Виявляється, що крім бабусі у хусточці в сибірському місті Іркутську, і зробити це особливо нікому. Героїнею інтернету стала літня жінка Валентина Миколаївна, яка голосно обурювалася тим фактом, що пішохідний перехід було розмічено не там, де закінчувався тротуар, а поруч, там де ще був газон. «Країна ідіотів!» – спересердя репетувала бабуся, коли до неї підійшов місцевий житель, який став транслювати її «виступ» у мережі Facebook. За лічені години шестихвилинне відео набрало 400 тисяч переглядів.

Говорила сибірська бабуся не лише про перехід, а й на інші актуальні для Росії теми. Причому її майстерності та грамотності мови могли б позаздрити не один телевізійний ведучий. Безстрашна бабуся мала свою думку і про трудову міграцію, і про урядову корупцію, і про стосунки з Америкою і про складне минуле своєї країни. На думку оглядача московської газети, цей сумно-комічний виступ є дуже показовим, адже нецензурована думка простих росіян не з’являється в офіційних ЗМІ.

Tim White‏ Валентину в президенти! Російська бабуся стає культовим хітом через її обґрунтовану критику своєї країни!

Несподівано для багатьох європейців економічна політика президента Дональда Трампа може стати поштовхом для європейської економіки, пише коментатор у європейському виданні газети Wall Street Journal. «Вони, звичайно, цього не визнають, але Дональд Трамп може стати причиною економічного буму в Європі, – зазначає оглядач. – Швидші темпи економічного зростання у США можуть допомогти з продажами європейським експортерам, а зменшення податків та регуляторного тиску може вивести континент зі сплячки».

Йдеться про економічні плани Трампа, оприлюднені в середу. Їх ще не ухвалено, але якщо це станеться, то зменшення корпоративних податків із 35% до 15% в Америці змусить активізуватися і європейських політиків.

На думку оглядача, податками справи можуть не завершитися і європейським політикам доведеться конкурувати з кращими умовами для бізнесу в США в багатьох галузях. Особливо корисним для європейців може бути плановане зменшення регуляторного тиску на технологічні галузі, адже тут європейці давно потребують стимулювати розвиток конкуренції, адже старі правила були добрі хіба що для старих монополій, на кшталт телекомів. Нині ж реформи Трапма стануть вікном можливостей і для європейських реформаторів, переконаний оглядач.

Jon Hartley‏ «Економічний виклик Трампа Європі»

Європа має не лише економічні, але й політичні проблеми, причому з боку країн, які ще не так давно намагалися демонструвати свою якнайбільшу прихильність європейським цінностям. Нині ж, за словами політолога Джуді Демпсі, Польща та Угорщина роблять з Європи посміховисько. У коментарі, що його вміщує газета Washington Post​, дослідниця з європейського відділення Центру Каргнегі пише, що коли східноєвропейські країни долучилися до Європейського союзу, 1 травня 2004 року, здавалося, що нарешті Європа стала мирною, об’єднаною та вільною. Почуття полегшення мали як східні, так і західні європейці.

Але часи змінилися і в Польщі та Угорщині домінують неліберальні, антидемократичні політичні сили. Для обох країн, здається, важливіше реалізовувати політику сили та націоналістичний порядок денний навіть у тому випадку, якщо вони суперечать європейським цінностям. А Брюссель виявився неготовим до такого повороту подій.

Наприклад, коли Європейська комісія попередила Польщу, що зменшення незалежності Конституційного суду несе системну загрозу для прав людини в Польщі, то жодних серйозних дій ані з боку Польщі, ані з боку ЄС не було. На думку місцевих польських оглядачів, єврокомісія могла б зробити набагато більше, і навіть польська громадська думка це б підтримала. Але Брюссель виявився безпорадним перед польськими політиками.

Подібна ситуація і в Угорщині, де голова уряду Віктор Орбан поступово консолідує у своїх руках владу над ЗМІ, економікою та судами. Він не погоджується з розподілом біженців, будує стіну на кордоні з Сербією. Орбан оголошує війну недержавним організаціям, намагається закрити Центрально-Європейський університет, фінансований фінансистом та меценатом Джорджем Соросом.

Ці дії суперечать не лише духу, але й букві європейських правил, тож, на думку Джуді Демпсі, ЄС, навіть якщо Брюссель не хоче вживати жорстких заходів, має інші інструменти, які варто задіяти. Наприклад, зупинити виділення структурних фондів, які у випадку Угорщини становлять 4% ВВП. Це, на думку оглядачів, подало б правильний сигнал і політикам, і суспільству.

Toni Michel‏ Польща та Угорщина роблять з Європи посміховисько. Терпець

#EPP щодо #Orban вривається - @Judy_Dempsey.

  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG