Доступність посилання

ТОП новини

Першотравень в Україні: «нові соціалісти» полюють на «лівий» електорат?


Першотравнева демонстрація в Києві, 1 травня 2017 року

Червоні прапори, соціалістичні та антивоєнні гасла – так виглядають 1 травня цього року масові акції у Києві та в інших українських містах. У Харкові, Дніпрі, Херсоні та Вінниці першотравневі заходи переросли у бійку: праві активісти побилися з лівими. Серед лідерів новітніх соціалістичних партій, які вивели своїх прихильників на вулиці – і колишні регіонали, і члени нинішньої парламентської більшості. Тим часом у деяких містах влада заборонила масові акції до травневих світ через ризик проросійських провокацій. На думку поліції та експертів, найбільшим цей ризик є в Одесі 2 травня, в річницю пожежі у Будинку профспілок. Водночас політологи визнають, що численні мітинги під соціалістичними гаслами 1 травня є наслідком того, що комуністичний електорат в Україні залишається, попри заборону Компартії, і що в державі бракує неполітичних організацій, які ефективно захищають права найманих працівників.

Кілька тисяч осіб з червоними прапорами та з соціалістичними гаслами пройшли 1 травня центром Києва. Близько тисячі з них – ішли з символікою «Соціал-демократичної партії», на чолі із засновником цієї сили Сергієм Капліним, який при цьому залишається чинним народним депутатом від «Блоку Петра Порошенка».

Кількатисячну ходу провело політичне об’єднання «Соціалісти» – її очолив екс-регіонал, колишній міністр закордонних справ України в уряді Януковича Леонід Кожара. Учасники обох цих акцій вимагали від уряду подбати про гарантію робочого місця для кожного українця та про безпеку праці і провести справедливу пенсійну реформу, а також – не погоджуватися на вимоги МВФ. Частина учасників – скандувала: «Зупиніть війну на Донбасі!».

У Києві заходи соціалістів минули без ексцесів. Однак аналогічні акції в інших містах викликали опір місцевих осередків націоналістичних організацій.

Так, у Вінниці мітингувальників із соціалістичними гаслами атакували близько 20 юнаків у медичних масках: вони силоміць забирали в них і ламали прапори, а учасники акції відбивалися. Зрештою поліція розборонила сторони.

Цю інформацію підтверджують і в Національній поліції.

У Харкові 1 травня проукраїнські активісти намагалися зашкодити акції соціалістів, розгортаючи синьо-жовті прапори й скандуючи власні гасла серед їхнього мітингу. А коли одному з «лівих» активістів розірвали транспарант, він розпочав бійку, яку зупинили поліцейські.

Сутички з нагоди 1 травня були також у Херсоні та Дніпрі. Причому в останньому випадку прихильники соціалістичних сил побилися з представниками профспілок, які намагалися роздавати їм свої листівки.

Тим часом у Миколаєві та в Маріуполі масові акції на 1-2 травня заборонили – відповідно, місцева влада та військове командування сектору, – щоб уникнути проросійських провокацій.

«Спроби народити нормальну ліву силу – не комуністичну і не «російсько-нацистську» – виглядають кумедно»

В Україні наразі немає ефективної лівої політичної сили, не пов’язаної з радянським минулим та готової захищати трудові права, саме цим пояснює появу нових лівих проектів та їхню активізацію до Міжнародного дня праці політолог Володимир Цибулько.

Володимир Цибулько
Володимир Цибулько

Політики традиційно обирають 1 травня як час для самопрезентації
Володимир Цибулько

«Ефективної політичної сили, яка захищає найманих працівників, в Україні наразі немає. Але нинішні спроби народити нормальну ліву силу – не комуністичну і не «російсько-нацистську» – виглядають кумедно. Фактично політики просто привертають до себе увагу і традиційно обирають 1 травня як час для самопрезентації. А щоб вона була ефектнішою, влаштовують бійки, наслідуючи у цьому французьких лівих», – констатує Цибулько.

З тим, що після заборони Компартії ліва ніша є вільною і в українському парламенті, і в політиці загалом, погоджується інший політолог, Володимир Фесенко. Але, визнає він, наразі йдеться, швидше, не про реальних соціалістів, а про політичну імітацію.

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко

Комуністи вже не можуть діяти в Україні під своїм брендом, але виборці, їх понад мільйон, нікуди не ділися. За цих людей іде боротьба нових лівих проектів
Володимир Фесенко

«Комуністи вже не можуть діяти в Україні під своїм брендом, але виборці, їх понад мільйон, нікуди не ділися. Частина з них – колишні прихильники Партії регіонів. За цих людей іде боротьба нових лівих проектів. Частина (зокрема Сергій Каплін та його нова партія) – це лише імітація лівих. З одного боку, це спроба «вполювати» цей електорат, залучивши його під свої прапори. Але бачимо, що виводять людей за гроші. Хочуть створити картинку, щоб продемонструвати себе на телебаченні», – стверджує Фесенко.

Чи реальним є сценарій, коли ліві проекти повернуться у велику політику? На думку Фесенка, сказати про це важко, оскільки засновники цих соціалістичних рухів конкурують між собою, а крапку в цьому можуть поставити лише вибори.

З іншого боку, на думку Фесенка, агресивні дії правих радикалів проти акцій соціалістів завдають шкоди й підвищують ризик дестабілізації в Україні.

Найбільшим ризик дестабілізації, на думку політолога, є 2 травня в Одесі, а з 9 травня – в усіх великих містах. Ідеться про підготовку провокацій російськими спецслужбами та місцевими проросійськими політиками, наголошує Фесенко. Трагедія – слід у душах по обидва боки барикад.

Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

Про підготовку спроб дестабілізувати ситуацію в Одесі в річницю трагедії у Будинку профспілок попереджають і в Нацполіції. У відомстві запевняють: на 1 та 2 травня місцеві правоохоронці отримали підкріплення й працюють у посиленому режимі.

Тим часом депутати Одеської обласної ради Віктор Баранський та Віталій Саутьонков закликають одеситів виходити 2 травня на протест проти політики розриву відносин із Росією, проти зміни радянських назв вулиць у місті та проти того, що, на їхню думку, Одеса «три роки перебуває під окупацією».

Між тим, на місці, де анонсовано цей мітинг, правоохоронці виявили захований рюкзак із гранатами та вибухівкою.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG