Доступність посилання

ТОП новини

Соціальна піраміда окупованої частини Донбасу: кому за три роки стало краще жити?


Соціальна піраміда окупованої частини Донбасу

11 травня угруповання «ЛНР» та «ДНР», які в Україні визнані терористичними, гучно відсвяткували третю річницю «референдумів» в Луганську і Донецьку – демонстраціями, парадами, феєрверками. Але що ховається за яскравою картинкою російських медіа? Журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії» з’ясували: як змінилося життя звичайних людей на окупованих територіях? І чи вважають вони свято сепаратистів своїм?

Донецьк, 11 травня. Угруповання «ДНР» святкує третю річницю свого «народження». Центральною вулицею їдуть російські байкери на чолі з одіозним «Хірургом». Крокують колони демонстрантів – яскраві прапори, повітряні кулі, гучна музика – все як у радянські часи. Чи щасливі донеччани?

«Так, з’явилося більше впевненості в завтрашньому дні. Поліпшилося наше життя в плані впевненості в роботі», – каже донеччанка, яка прийшла на демонстрацію.

«Подивіться, які у нас свята! Видно ж, що люди тут все присутні, значить у нас все добре», – говорить інша місцева жителька.

Невже і справді все добре? Дві реальності Донбасу

Сусідній обласний центр, Луганськ. Пенсіонерка Надія Володимирівна продає перехожим конвалії. Пенсійної допомоги в дві тисячі рублів – це близько тисячі гривень – на життя їй не вистачає. Як же змінилося її життя за ці три роки?

Пенсіонерка Надія Володимирівна живе в окупації
Пенсіонерка Надія Володимирівна живе в окупації

Пенсія – дві тисячі рублів, що я на неї куплю? Дуже тяжко
Надія Володимирівна

«Та як змінилося? На гірше... Пенсія – дві тисячі рублів, що я на неї куплю? Сплачую комунальні – а ці ростуть, не по днях, а по годинах. Дуже тяжко. Дуже», – нарікає жителька луганська Надія Володимирівна.

Як же поєднуються ці дві реальності: задоволені життям демонстранти і жебраки-пенсіонери? Непідконтрольна частина Донбасу перейшла на «рубльову зону», люди втратили українські пенсії і зарплати. Але головне – звичайні жителі окупованої частини Донбасу потрапили на самий низ соціальної піраміди.

Безправні – це більша частина населення.Це пенсіонери, це діти, це інваліди
Олег Саакян

«Безправні – це більша частина населення. Частина з них якось можуть виживати самі, якось працювати. Якось щось десь заробляти, але вони безправні. Які навіть не можуть самі себе забезпечити. Це пенсіонери, це діти, це інваліди», – говорить політолог Олег Саакян.

Низи: безробітні і пенсіонери

Після «націоналізації» українських підприємств в березні на соціальне дно «впали» ще понад 150 тисяч нових безробітних.

Близько 156 тисяч людей втратили роботу. Шахти майже всі стоять
Юрій Гримчак

«Десь близько 156 тисяч людей втратили роботу. Ці люди в більшій частині звільнені. Хтось начебто у відпустці, когось запрошують попрацювати декілька місяців безоплатно. Але шахти майже всі стоять», – зазначає заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб​ Юрій Гримчак.

Юрій Гримчак, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб
Юрій Гримчак, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб

«У три рази гірше стало жити! Хіба можна на дві тисячі прожити? Неможливо», – обурюються пенсіонери Луганська.

«Пенсіонери голодують. Зате он, кажуть, такі феєрверки вчора гриміли! А пенсії у людей мізерні – що таке дві тисячі, три тисячі. А ціни?», – скаржиться жителька Луганська.

Місцевий пенсіонер каже, що ледь зводить кінці з кінцями
Місцевий пенсіонер каже, що ледь зводить кінці з кінцями

Звичайні люди в окупації не живуть, а виживають. Навіть ті, хто три роки тому під час «референдуму» голосував за створення псевдореспублік – розчарувалися. Скаржаться, але упівголоса.

Тут тебе можуть посадити «на підвал», а можуть просто вбити
Олег Саакян

«Там досі «комендантська година» діє, про яку мало говорять. Тут тебе можуть посадити «на підвал», а можуть просто вбити. Можуть забрати твоє майно, забрати квартиру. І тоді згадуєш ці радянські меми «Як добре, що господарів розстріляли», – розповідає Олег Саакян.

Олег Саакян, політолог
Олег Саакян, політолог

Але ж є і ті, хто задоволений життям за лінією розмежування.

«У нас тільки в кращу сторону йдуть тенденції. Стає багато заходів, дуже красиве ось 9 травня було на Театральній площі, дуже багато заходів, свят проводять для дітей», – розповідає донеччанка.

«Щодо комуналки – взагалі гріх скаржитися. Тому що комуналка у нас – платимо із задоволенням», – запевняє житель Донецька.

«В кращу сторону. Я став директором школи», – каже місцевий житель.

Донеччанин, який прийшов на демонстрацію, говорить, що з радістю платить за комуналку
Донеччанин, який прийшов на демонстрацію, говорить, що з радістю платить за комуналку

Середній клас – без кого угруповання не можуть існувати

На соціальне дно в Донецьку і Луганську впали далеко не всі. У соціальної піраміди є свій середній «поверх».

Умовно правові – це ті, в кому зацікавлена на цих територіях так звана «еліта»
Олег Саакян

«Умовно правові – це ті, в кому зацікавлена на цих територіях так звана «еліта» – медики, пожежники, вчителі, без яких вони не можуть існувати. Це «чиновницький» апарат, квазічиновницький. Сюди входять і бізнесмени, які можуть купити собі права – в разі чого хабарами» – зауважує політолог Олег Саакян.

Ті, у кого є робота, тримаються за неї і демонструють лояльність ватажкам угруповань «ЛНР» та «ДНР».

«Чоловік став краще заробляти. Дороги краще, люди веселіші ... Не знаю», – зазначила жителька Донецька.

«Хотілося б, звичайно, більших зарплат. Я – працівник «міністерства охорони здоров'я», звичайно, лікарі отримують у нас мало», – зауважив чоловік.

Головне досягнення сепаратистів за ці три роки – їм вдалося приборкати місцеве населення. І переконати, що бойовики, які захопили регіон – «це надовго». При цьому надія на приєднання до Росії залишається примарною.

Ці бандформування перетворилися у філію російської армії
Сергій Гармаш

«Вони зрозуміли, що вони не потрібні Росії – це перша важлива річ. Друге – ці бандформування фактично перетворилися у філію російської армії, її бойові підрозділи», – говорить президент Центру досліджень соціальних перспектив Донбасу Сергій Гармаш.

Сергій Гармаш, президент Центру досліджень соціальних перспектив Донбасу
Сергій Гармаш, президент Центру досліджень соціальних перспектив Донбасу

Верхівка соціальної піраміди угруповань

Російські військові і верхівка сепаратистів увінчують соціальну піраміду окупованих територій. Спонсорують цю донбаську піраміду з бюджету Російської Федерації. І з кожним місяцем окупована частину Донбасу б’є по кремлівській кишені все сильніше.

Зараз ця авантюра значно здорожчала для Росії
Сергій Гармаш

«Зараз ця авантюра значно здорожчала для Росії. Тільки одне відключення світла Луганській області коштує додатково три мільярди, з бюджету російського їх витягнуть», – додає Гармаш.

Поки ж в Донецьку і Луганську тривають нескінченні травневі свята, непрацюючі шахти і заводи залишаються за рамками пропагандистських репортажів. Але хисткий економічний фундамент в будь-який момент може обвалити соціальну піраміду окупованої частини Донбасу.

ПОВНИЙ ВИПУСК ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Андрій Діхтяренко

    Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
    Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
    Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG