Доступність посилання

ТОП новини

Збори «резервістів» угруповання «ДНР» і підрив патруля ОБСЄ: операція прикриття?


Співробітник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні помер після того, як його автомобіль вибухнув біля села Пришиб, Луганська область
Співробітник Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні помер після того, як його автомобіль вибухнув біля села Пришиб, Луганська область

На початку квітня бойовики угруповання «ДНР» зібрали так званих «резервістів» на «військові навчання». Через кілька тижнів після їх проведення машина місії ОБСЄ стала жертвою гібридної війни на Донбасі. Експерти припускають, що авто ОБСЄ бойовики могли підірвати для того, щоб припинити діяльність місії та підтягнути заборонене озброєння на передову.

6 квітня в районі височини Савур-Могила, яка розташована на контрольованій бойовиками території у Донецькій області, пройшли так звані «військові навчання». У них взяли участь десятки тисяч людей, включно із дівчатами. Не минулося без обов’язкових атрибутів військових навчань: шикування, шеренги й автомати Калашникова. Це так звані «збори резервістів» – про них оголосив Олександр Захарченко, лідер угруповання «ДНР», яке визнане в Україні терористичним.

«На Донбасі воює не тільки наша «армія». На Донбасі воює весь наш народ», – заявив лідер бойовиків Олександр Захарченко під час «зборів».

Журналісти програми «Донбас.Реалії» вирішили перевірити, чи насправді «весь народ», про який заявляв лідер бойовиків, добровільно взяв участь у так званому «зборі резервістів».

Житель Макіївки, яка контролюється угрупованням «ДНР», розповів журналістам програми про те, що особисто спостерігав, як на Савур-Могилу добровільно-примусово «гнали» його знайомих.

Так звані «збори резервістів» «ДНР» у районі Савур-Могили. Скрін відео проросійського YouTube-каналу «Первый республиканский телеканал»
Так звані «збори резервістів» «ДНР» у районі Савур-Могили. Скрін відео проросійського YouTube-каналу «Первый республиканский телеканал»

«Це були переважно студенти. Їм заздалегідь розіслали формуляри про те, що такі збори будуть проводитися. Їм необхідно було заповнити кілька анкет і дані щодо розмірів одягу і взуття. Усім їм було надано «статус військовозобов’язаних». Всі ці люди були попереджені, що відмова від цих зборів буде розцінена як «дезертирство», – розповів житель Макіївки журналістам «Донбас.Реалії».

«У мене був вибір відмовитися» – учасник зборів​

Водночас у Донецьку не всі вірять в подібну «зобов’язалівку».

«Це дурниці, звичайно. Ну як можна примусово зігнати? Дурниця», – каже житель Донецька.

Один із безпосередніх учасників так званих «зборів резервістів» угруповання «ДНР» розповів про те, що вони були частково добровільними.

Учасник так званих «зборів резервістів» угруповання «ДНР»
Учасник так званих «зборів резервістів» угруповання «ДНР»

«Частина була на добровільній основі... Я був особисто запрошений, так би мовити. Тобто у мене був вибір відмовитися від цього, але я погодився», – сказав учасник зборів.

Але погоджувалися не всі. Тих, хто відмовлявся від участі у зборах на шахтах непідконтрольного Донбасу, «запрошували на розмову», каже профспілковий діяч Микола Волинко.

«Викликали на килим, публічно ображали та принижували. І виганяли з роботи через те, що вони не поїхали на Савур-Могилу, коли збирали цих «резервістів», – каже голова Незалежної профспілки гірників Донбасу Микола Волинко.

Патруль місії ОБСЄ підірвали, щоб припинити її діяльність – експерт

Про те, що з акцією на Савур-Могилі не все просто, підтвердила й моніторингова місія ОБСЄ. Спостерігати за зборами «резервістів» їм не дали бойовики.

Перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Александр Гуґ
Перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Александр Гуґ

«У цей день ми спостерігали велику кількість автобусів у Донецьку та інші автоколони недалеко від цього міста. На місці подій біля Тернового роботу місії заблокували озброєні люди з так званої «ДНР». Нам відмовили в доступі», – каже перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Александр Гуґ.

​Вже через кілька тижнів місія ОБСЄ і сама стала жертвою гібридної війни на Донбасі. На непідконтрольній території патрульний автомобіль підірвався на вибуховому пристрої. Загинув один спостерігач зі США, ще двоє поранені.

Підрив патруля місії ОБСЄ, можливо, був призначений для того, щоб на деякий час було припинено її діяльність
Юрій Карін

«Підрив патруля місії ОБСЄ, можливо, був призначений для того, щоб на деякий час було припинено її діяльність. Припинили патрулювання з тим, щоб до передових рубежів, до «нуля», можна було підтягнути озброєння та бронетехніку, що заборонені Мінськими угодами», – зауважує військовий експерт групи «Інформаційний спротив» Юрій Карін.

«Ночами тут йдуть БТРи» – житель Макіївки​

Про те, що збори на Савур-Могилі також могли бути інформаційним прикриттям, кажуть й місцеві жителі. Зокрема, про те, що в будь-який момент під виглядом так званих «резервістів» на передову можуть бути перекинуті регулярні війська.

«Переодягнути російських солдатів у місцеву форму, як показує практика, не складає ніяких труднощів. Ночами тут, в тому числі через Макіївку і через Донецьк, йдуть БТРи і БМП – саме до передової, не для параду 9 травня», – каже житель Макіївки.

Можливо, Кремль готується до повномасштабної війни і маскує присутність своїх військ в зоні конфлікту, про це днями заявив і голова Ради нацбезпеки і оборони України Олександр Турчинов.

ПОВНИЙ ВИПУСК ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Андрій Діхтяренко

    Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
    Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
    Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG