Доступність посилання

ТОП новини
15 Листопад 2018, Київ 02:07

Білгород-Дністровський вузол: болгари та українці, церква і російський слід


Ілюстративне фото

Київ – Протести з використанням прапорів Болгарії, сутички із взаємними звинуваченнями у сепаратизмі та націоналізмі, обливання зеленкою – так виглядає конфлікт довкола будівництва храму Української православної церкви Київського патріархату в Білгороді-Дністровському на Одещині. Проукраїнські активісти звинувачують декого з місцевих посадовців у навмисному блокуванні спорудження церкви, а вони, у свою чергу, говорять про порушення закону під час виділення землі та про переслідування їх за етнічною ознакою – за те, що вони є болгарами.

Експерти вважають малоймовірним переростання цього інциденту в сепаратистський рух на півдні Одещини, але не виключають спроби роздмухати масштабний міжетнічний конфлікт за сприяння проросійських сил.

У Білгород-Дністровському районі на Одещині місцева українська громада має намір збудувати храм УПЦ Київського патріархату – перший у цій місцевості. Після Революції гідності міська рада виділила земельну ділянку для храму, а днями – міськвиконком розглянув дозвільну документацію на проведення будівельних робіт.

Однак цей розгляд закінчився скандалом: член виконкому Василь Кащі виступив категорично проти цього, мотивуючи свою позицію порушеннями під час надання землі та тиском на депутатів. Зрештою виникла сутичка між ним та місцевими проукраїнськими активістами, які звинуватили його в сепаратизмі – зокрема, і через небажання говорити про приналежність анексованого Криму. В результаті Василя Кащі побили та облили зеленкою.

Релігійна громада УПЦ КП нині має документи на землю, а міськвиконком схвалив документи на право будівництва, які має остаточно затвердити Білгород-Дністровська міська рада, пояснив Радіо Свобода головний архітектор міста Андрій Кедь. Ніяких порушень закону в цих документах він не бачить.

Земля для храму вже виділена. Це відбувається у правовому руслі, у повній відповідності до законів України
Андрій Кедь

«Земля для храму вже виділена, міськвиконком розглядав погодження розробки детального плану території щодо вказаного об’єкту. Це відбувається у правовому руслі, у повній відповідності до законів України», – наголосив Кедь.

Архітектор уточнює: за детальний план має також проголосувати міська рада, яка станом на 31 травня з цього приводу ще не збиралася.

Болгарин, учасник сутички: «Я не проти української церкви, я проти порушення закону!»

Тим часом потерпілий у сутичці Василь Кащі, який входить до Асоціації болгар України, звернувся до лідера цієї організації, народного депутата, одного з колишніх лідерів Одеського «антимайдану» та голови партії «Наш край» Антона Кіссе. Той зробив заяви про переслідування болгар на Одещині на етнічному ґрунті – з боку українських націоналістів. І навіть повідомив про сутичку, пов’язану з будівництвом церкви як про переслідування болгар в Україні президентові Болгарії Румену Радеву.

Попри це коментувати ситуацію Радіо Свобода Антон Кіссе відмовився. Тим часом 30 травня під Білгород-Дністровською міськрадою на акцію протесту проти етнічного переслідування вийшли люди з прапорами Болгарії. Більшість із них – молодики спортивної статури.

​Радіо Свобода розшукало учасника конфлікту у Білгороді-Дністровському Василя Кащі. Він запевнив, що не має нічого проти спорудження храму УПЦ КП у місті, а його протест був проти порушення процедури надання землі та проти тиску на депутатів, які за це голосували. Водночас він сказав, що у конфлікті є і етнічна складова.

«Мій протест на засіданні виконкому був не проти УПЦ КП. Я протестував проти того, що депутатський корпус ухвалив рішення про земельну ділянку незаконно, під тиском, не розібравшись, що ця ділянка вже була виділена іншій юридичній особі. Я у відповідь на провокаційні запитання від представників «Правого сектору» сказав, хто я є: я болгарин, громадяни України. На це вони стали вигукувати: «сепаратист, колоніст!» Зрештою мене побили», – розповів місцевий посадовець та член болгарської громади.

Представник іншої сторони конфлікту, місцевий проукраїнський активіст Сергій Стерненко, який знімав сутички на відео, вбачає у цьому спробу проросійських сил роздмухати сепаратизм у південній частині Одещини.

Зі свого боку, народний депутат від Одеси, заступник голови фракції «БПП» Олексій Гончаренко наголосив, що ніхто не має права перешкоджати будівництву храму тієї чи іншої конфесії в регіоні, й закликав поліцію забезпечити дотримання прав людини.

Водночас ризик сепаратистських виступів через локальний церковний конфлікт він вважає незначним. Подібні оцінки роблять і експерти.

Конфлікт роздмухується штучно – експерт

Керівник «Одеського кризового медіа-центру» Олена Балаба, зі свого боку, наголошує, що лідер болгарської громади Антон Кіссе використовує такі дрібні конфлікти для відстоювання власних інтересів у регіоні, але не боїться відповідальності через зв’язки з президентом.

Депутат Антон Кіссе представляє себе як лідер болгар. А ще він був одним з лідерів «антимайдану», однак не поніс відповідальності за це, й дозволяє собі звозити «тітушок» на акції
Олена Балаба

«Депутат Антон Кіссе представляє себе як лідер болгар. А ще він був одним з лідерів «антимайдану», однак не поніс відповідальності за це. Саме під нього створювався пропрезидентський блок «Наш край». Оскільки він має зв’язки з президентом, то і не відповідає за свої прояви сепаратизму, та ще й дозволяє собі звозити «тітушок» на акції», – стверджує Олена Балаба.

Політичний експерт, директор інформагенції «Контекст Причорномор’я» Артем Филипенко наголошує, що нині у влади достатньо ресурсів у регіоні, щоб втримати ситуацію. До того ж, він доводить, що етнічний конфлікт роздмухується штучно: Білгород-Дністровський не має значної болгарської громади, на відміну від сусідніх районів Одещини, стверджує політолог.

В Одесі часто бувала «сміттєва люстрація» та обливання тих чи інших діячів зеленкою. Але цього разу учасник конфлікту – етнічний болгарин
Артем Филипенко

«Асоціація болгар України взяла за основу етнічний чинник, хоча конфлікт у виконкомі був не на етнічному ґрунті: йдеться про церкву Київського патріархату, яка хоче збудувати місцева громада. В Одесі часто бувала «сміттєва люстрація» та обливання тих чи інших діячів зеленкою. Але цього разу учасник конфлікту – етнічний болгарин. Це побічний момент, але етнічне питання використали. У Білгород-Дністровському районі навіть немає великого компактного місця проживання болгар, вони масово мешкають в сусідніх районах області. Але загалом південь Одещини – це цілий вузол проблем, економічних, екологічних, політичних та етнічних. І влада не приділяє їм уваги. Чи викличе це зараз сепаратизм? Будьмо відверті: ситуація є значно кращою, ніж у 2014 році, – упевнений політолог. Але якщо педалювати ідею етнічного конфлікту – українців показуватимуть агресорами. І не виключено, що обидві сторони будуть схильні діяти більш радикально, і як наслідок українців звинувачуватимуть у ненависті до болгар, а болгар – у сепаратизмі».

За офіційною статистикою, у цьому районі проживає понад 80% етнічних українців, та 1,2% етнічних болгар.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG