Доступність посилання

ТОП новини

Із «ДНР» в американську піхоту: як французькому найманцю Кувельє вдалося обдурити армію США?


Гійом Кувельє на Донбасі
Гійом Кувельє на Донбасі

Встиг повоювати в лавах бойовиків на Донбасі і послужити в американській армії на Гаваях. Це якщо коротко про чергового легіонера-найманця, який «засвітився» в угрупованні «ДНР». Гійом Кувельє – людина з подвійним громадянством – Франції і США, і, як виявилося, з подвійними стандартами. За що і поплатився. З американської армії його звільнили. А ось куди він подівся? І скільки ще таких іноземних найманців воює проти українських бійців? Журналісти проекту Радіо Свобода «Донбас.Реалії» спробували розібратися.


Гійом Кувельє. Він же Гійом Ленорман. Він же Лінн Фредерік. А ще «Нормандець» і «Кошеня» – це його позивні. Громадянин Франції і США. Воював на Балканах і в Сирії. На Донбасі – з літа 2014-го.

Росія сьогодні уособлює силу, яка здатна протистояти глобалізації та ЄС, тому ми на її боці
Гійом Кувельє

«Росія сьогодні уособлює силу, яка здатна протистояти глобалізації та ЄС, тому ми на її боці» – так пояснював одному з російських телеканалів два роки тому французький найманець угруповання «ДНР», чому його занесло далі від Єлисейських полів, ближче до Донбаських териконів.

Гійом Кувельє, французький найманць
Гійом Кувельє, французький найманць

Український сайт «Миротворець» зібрав ціле досьє на цього іноземця.

Він воював в Іраку за курдів. Він був найманцем там, він приїхав найманцем в Україну
Ярослав Бондаренко

«Він воював в Іраку за курдів. У нього немає патріотичних чи ще якихось міркувань. Він просто любить воювати. Він був найманцем там, він приїхав найманцем воювати сюди в Україну», – розповідає волонтер сайту «Миротворець» Ярослав Бондаренко.

Ярослав Бондаренко, волонтер сайту «Миротворець»
Ярослав Бондаренко, волонтер сайту «Миротворець»

Гійом Кувельє сам охоче розповідає, як потрапив на окуповану територію. Якщо вірити йому на слово, із першої спроби – через Росію – в’їхати не вдалось. Добирався в обхід – з підконтрольної Україні території.

В Україну один з нас потрапив абсолютно нелегально. Решта – як туристи
Гійом Кувельє

«Російські служби з пристрастю оглядали наш багаж, тому, що в ньому були військовий одяг, спорядження. Вони подивилися, що ми приїжджали до Ростова для встановлення першого контакту. А в Україну один з нас потрапив абсолютно нелегально. Решта – як туристи», – розповів Кувельє російським журналістам.

Його історія могла б так і загубитися серед сотень схожих. Адже іноземні найманці в бандформуваннях бойовиків – вже давно не рідкість. Недовго воюють на Донбасі, створюють картинку для російських ЗМІ, а потім просто зникають – у невідомому напрямку.

В історії з Кувельє усе пішло за іншим сценарієм. Майже голлівудським. Засвітившись на федеральних російських каналах, бойовик раптово зник. Але несподівано знайшовся. І не де-небудь, а в американській армії.

Те, що Кувельє потрапив в армію США – просто фантастика – журналіст The Washington Post

Я чув, що кілька осіб воюють в «ДНР», але щоб потім служити в американській армії – це поворот
Томас Гіббонс Нефф

«Я такого не бачив. Чув, звичайно, про американців, які допомагають військовим в Україні, подейкували, що кілька людей і в «ДНР» воюють, але щоб повернутися і насолоджуватися службою в американській армії – ось це поворот», – зауважує репортер з військовим минулим однієї з найавторитетніших газет Америки The Washington Post Томас Гіббонс Нефф.

Томас Гіббонс Нефф, журналіст The Washington Post
Томас Гіббонс Нефф, журналіст The Washington Post

Томас висвітлює роботу Пентагону. Зі знімальною групою «Донбас.Реаліі» журналіст зустрівся після безсонної ночі, проведеної у військовому літаку – тільки повернувся з Іраку. Саме Томас і витягнув на світло темну історію Кувельє.

Все це виглядає просто як фантастика
Томас Гіббонс Нефф

«Враховуючи той факт, що у нього подвійне громадянство, що у Франції він брав участь в радикальному політичному русі, і що приїхав у США після перебування в «ДНР» і, наскільки я чув, навіть в Іраку був… Все це виглядає просто як фантастика», – розповідає американський журналіст.

Якби не було цієї резонансної статті в The Washington Post, найманець Кувельє досі служив би в американській армії. До того ж, в одній з найбільш «комфортних» частин.

Стаття про найманця Кувельє в TheWashingtonPost
Стаття про найманця Кувельє в TheWashingtonPost

Як найманець Кувельє обдурив армійських кадровиків?

Форт-Беннінг – знаменита школа підготовки піхоти на кордоні Алабами і Джорджії. В наступному році їй буде 100 років. Неосяжна територія – 180 тисяч акрів, з власними військовими містечками, полігонами і тренувальними центрами. Там люблять говорити, мовляв, саме тут цивільних, які не нюхали пороху, перетворюють на справжніх піхотинців: навчених, витривалих, патріотичних.

Форт-Беннінг – знаменита американська школа підготовки піхоти
Форт-Беннінг – знаменита американська школа підготовки піхоти

Як найманець Кувельє обдурив армійських кадровиків – загадка. Відомо лише, що він записався сюди в січні цього року. Пройшов співбесіду, витримав перевірку.

Мені говорили, що витримали всі формальності, а ось візьміть Google, введіть його ім’я і слово «Україна» – і все побачите
Томас Гіббонс Нефф

«Мені говорили, що витримали всі формальності, коли наймали його. Значить, що він, напевно, просто промовчав про своє минуле. Але що цікавіше: ви візьміть Google, введіть туди його ім’я, далі слово «Україна» – і ви все побачите в інтернеті, про його службу сепаратистам в Україні», – каже журналіст The Washington Post.

Після військових навчань Кувельє і зовсім перекинули в «мілітарі-рай» – в частину на Гаваях. Туди, де вічне літо і служба не особливо складна. Зрозуміло тепер, чому найманець писав репортерові повідомлення, слізно благаючи не згадувати в статті його прізвище і не розміщувати фото. Але це йому не допомогло. Стаття вийшла. З армії Кувельє звільнили. Тепер виникає питання – що далі? Адже формально американських законів він не порушував.

Військова частина на Гаваях, куди перекинули Кувельє після навчань
Військова частина на Гаваях, куди перекинули Кувельє після навчань

Чим Кувельє загрожує «служба» в угрупованні «ДНР»?

Юристи сказали, що тут прямий шлях до кримінального або судового переслідування
Томас Гіббонс Нефф

«Я знаю, що і «ДНР» і «ЛНР» під санкціями – і американського уряду, і Мінфіну США. І це забороняє громадянам Америки надавати їм будь-які послуги, товари або якимось чином їх підтримувати, говорячи юридичною мовою. Тому поки не знаю, чи буде якась реакція на офіційному рівні, але я розмовляв з юристами, що спеціалізуються на питаннях санкцій, і вони сказали: тут прямий шлях до кримінального або судового переслідування», – каже Томас Гіббонс Нефф.

У прес-службі Пентагону «Донбас.Реаліі» повідомили, що, приймаючи в армію, спочатку покладаються і на перевірку даних про людину, і на її чесність при наданні інформації. Кандидата перевіряють по всіх базах даних. Але, як розповіла нам прес-секретар армії США, якщо йдеться про американського громадянина, то в їхній компетенції перевірити тільки те, чи не здійснював він злочинів на території самих Штатів. І, ймовірно, Гійом Кувельє в американських базах не значиться. Але обов’язково б там опинився, якби офіційний Київ направив хоч один запит до Вашингтона.

Тож що ж збирається робити СБУ? Запит «Донбас.Реалії» поки залишається без відповіді. Але ж були прецеденти. Минулої осені Служба безпеки провела блискучу спецоперацію – заманила в Україну і затримала в Бориспільському аеропорту бразильського бойовика Рафаеля Лусваргі. Свій смугастий польовий тільник він змінив на тюремну робу. На 13 років. А як же Кувельє – невже справа загубиться?

ПОВНИЙ ВИПУСК ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG