Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 12:12

Небезпечне сусідство: Литва відгородиться від Росії парканом


На литовському кордоні

Денис Тарасенко

Литва почала будувати огорожу на кордоні з Росією. Кажуть: не лише для боротьби з контрабандою і нелегальною міграцією, але й тому, що це – питання національної безпеки.

Ніякої політики, символічних жестів чи багатозначних сигналів – тверезий розрахунок у боротьбі з контрабандою. Сигарети, алкоголь, медикаменти, паливо – все це «на тому березі», в російській Калінінградській області, набагато дешевше. І якщо бензин лісовими стежками або човном перевезти, то інші товари доставляють найрізноманітнішими – наскільки дозволяє фантазія – способами. Наприклад, за допомогою безпілотників або під водою в гідрокостюмах.

«Якщо сьогодні таких проблем уже немає, це не означає, що їх не буде завтра, –каже голова Служби охорони державного кордону Литви Ренатас Пожела. – Ми аналізуємо різні сценарії. Основний наш головний біль сьогодні – тіньова економіка. Також нелегальна міграція. Тож ми дивимося в завтрашній день».

Нині ділянка кордону з Калінінградською областю значно спокійніша, ніж литовсько-білоруський кордон. Огорожа з колючим дротом, до речі, не литовська – російська. Доставку контрабанди, по-перше, ускладнює річка Німан з її притоками, а по-друге, у деяких місцях кордон уже обладнаний датчиками руху, відеоспостереженням, термовізорами й іншими сучасними пристроями.

Всього цього на кордоні з Білоруссю немає й близько, а він – набагато довший, і через його слабку захищеність проблем виникає набагато більше. То чому зміцнюють не найпроблемнішу ділянку – кордон не з Білоруссю, а з Росією? Міністр внутрішніх справ Литви каже: це – питання національної безпеки.

Зміцнення кордону з Росією – серед пріоритетів

«Наприклад, у 2014 році Естонія звинуватила Росію в тому, що з її території викрали естонського посадовця, – розповідає міністр внутрішніх справ Литви Еймутіс Місюнас. – Щоб уникнути таких неприємних ситуацій, ми і вирішили будувати цей паркан. Крім того, парламент, затверджуючи бюджет, одним із пріоритетів визначив зміцнення кордонів саме з російським регіоном».

Литовський міністр має на увазі історію співробітника естонської держбезпеки Естоне Кохвере. У Таллінні тоді заявляли, що офіцера викрали з Естонії в результаті спецоперації російських спецслужб. Російська сторона звинувачення заперечувала і запевняла, що розвідник на момент затримання був на російській території.

Що ж до укріплення кордону з Білоруссю, у Литві згодом планують взятися і за це, але трохи згодом. Там теж планують побудувати двометровий металевий паркан, обладнаний різноманітною техніка контролю і спостереження.

Цього року на кордоні з Росією побудують 45 кілометрів огорожі, на що планують витратити близько трьох мільйонів євро. До речі, багато заявок на участь у конкурсі з будівництва подали саме російські компанії з Калінінградської області. Але довірити таку важливу справу у Литві вирішили все ж своїм.

У Міністерстві закордонних справ Росії литовську владу звинуватили у «русофобії». Таку заяву міністр Сергій Лавров зробив на зустрічі з виконувачем обов’язків губернатора Калінінградської області Антоном Аліхановим.

Оригінал публікації – на сайті проекту «Настоящее время»

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG