Доступність посилання

ТОП новини
13 Листопад 2018, Київ 05:27

Після агресії Росії щодо України ідея «слов'янського союзу» нереалістична – Лінкявічус


Лінас Лінкявічюс

Олексій Знаткевич

Агресія Росії щодо України суттєво загострила сприйняття Литвою й іншими країнами Балтії загрози зі сходу. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода сказав міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс. За його словами, неабияку стурбованість викликають заплановані Білоруссю і Росією спільні військові навчання «Захід-2017». Але, на думку Лінкявічуса, побоюватися їх мають і самі білоруси.

– Низка литовських політиків, зокрема президент Литви Даля Ґрібаускайте, висловлювала серйозне занепокоєння у зв'язку з білорусько-російськими навчаннями «Захід-2017», які відбудуться у вересні. Чи бачите Ви якісь принципові відмінності цих навчань від попередніх? Чи тут, перш за все, питання контексту, адже це – перші такі навчання в Білорусі після анексії Росією Криму та початку війни в Україні?

– Можливо, Ви маєте рацію – це насамперед політичний контекст. Це не перші такі навчання, і вони є частиною загальної ситуації коло наших кордонів за останній час – на морі, в повітрі і на суші. Ми спостерігаємо концентрацію військових в Західному окрузі Росії, модернізацію зброї – наприклад, ракет «Іскандер», які можуть переносити ядерний заряд. Можна сказати, що все це – частина гри м'язами чи брязкоту шаблями.

І дійсно, після подій в Україні ми уважніше дивимося на все це. Білорусь повністю інтегрована з Росією. Чотири тисячі вагонів привезуть величезну кількість зброї і військового обладнання до Білорусі. Ми маємо понад 650 кілометрів кордону з Білоруссю і понад 250 кілометрів кордону з Калінінградською областю.

Це буде майже тисяча кілометрів кордону з «розширеною Росією» і величезна кількість зброї

Якщо говорити просто, це буде майже тисяча кілометрів кордону з «розширеною Росією» і величезна кількість зброї на цих навчаннях. В контексті тривожних подій в регіоні ми не відчуваємо себе затишно, тому ми і робимо такі заяви. Можливо, це частина їхньої загальної стратегії – використовувати такі силові аргументи, щоб посилити свою політичну позицію. Це не сприяє побудові довіри.

– Міністр оборони Естонії заявив, що навчання можуть стати «квитком в одну сторону» до Білорусі для російських військових. Наскільки Ви поділяєте ці тривоги?

– Я сам говорив про таку ймовірність, хоча офіційно це спростовується. Думаю, що не тільки ми, а й самі білоруси повинні брати це до уваги.

– На Вашу думку, чи відчуває влада Білорусі небезпеку з боку Росії?

Концепція «русского мира» – небезпечна для багатьох. Ця концепція націоналістична і реваншистська

– Я думаю, що так. Була зрозуміла ідея «слов'янського союзу», спільних культурних коренів. Але після того, що Росія зробила з українцями, ідея «слов'янського союзу» стала нереалістичною на довгий час. До того ж, з'явилася концепція «русского мира», і мені здається, що це – небезпечна концепція не тільки для білорусів, але і, наприклад, для казахів, і для багатьох ще. Ця концепція націоналістична і реваншистська – ідея «збирання земель» чи щось таке – і вона прозвучала, як тривожний дзвінок. І багато в Білорусі це зрозуміли. Адже в Білорусі і так досить важка ситуація з суверенітетом.

– На початку року Ви заявили в інтерв'ю «Німецькій хвилі»: «Ми, звичайно, хотіли б підтримати білоруський суверенітет – те, що від нього залишилося». Це досить різкі слова для дипломата, і вони викликали жорстку відповідь з боку МЗС Білорусі.

Є фрагменти суверенітету і їх треба якось зберегти. Але це залежить від білоруської влади

– Давайте не забувати, що існує союз Білорусі та Росії. Спецслужби повністю інтегровані. У КДБ Білорусі є представництва ФСБ, вони співпрацюють досить щільно. Тепер під час навчань до Білорусі завезуть таку велику кількість військового обладнання, зброї. Це все досить інтегровано, і не бачити цього було б справді наївно. Тому я і кажу, що є фрагменти суверенітету і їх треба якось зберегти. Але це залежить від білоруської влади.

– У квітні, коментуючи Радіо Свобода роботу російських державних телеканалів, Ви сказали: «Брехня – це не альтернативна думка». Чи сприймаєте Ви як загрозу російські соціальні мережі, і як Ви оцінюєте нещодавнє рішення влади України заблокувати низку таких мереж?

– Тут мені важко судити. Я так розумію, що деякі мережі – наприклад, «ВКонтакте» – заблокували, щоб обмежити доступ до військових джерел. Про це краще питати українську владу.

Якщо ж говорити про вплив на наших людей, то за нашими дослідженнями, він не такий і великий. Але я не вважаю, що ми від цього впливу застраховані. Це, до речі, стосується і наших сусідів, і країн Західної Європи. Адже йдеться не лише про російськомовні ЗМІ. Телеканал Russia Today, який я називаю Russia Yesterday, активно діє багатьма мовами і користується популярністю. За ним стоять великі гроші, і ці ЗМІ перетворюються на зброю. Не можна сказати, що мова про свободу слова чи про думки – насправді це зброя, яка ефективно використовують. Ми досі це недооцінюємо.

Якщо брехню повторюють 15 разів, вона для багатьох стає правдою

Але ми не повинні зупиняти, заморожувати чи обмежувати, адже це неефективно. Ми повинні забезпечувати альтернативні джерела інформації і не залишати брехню без відповіді. Адже якщо брехню повторюють 15 разів, вона для багатьох стає правдою.

Матеріал повністю – на сайті Білоруської редакції Радіо Свобода

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG