Доступність посилання

ТОП новини
22 Липень 2019, Київ 05:12

Порошенко і «товарняки»: чому військових досі перевозять у нелюдських умовах


В таких вагонах-теплушках досі змушені перебувати військові під час супроводу техніки на фронт

У «товарняку» на фронт: дірка в підлозі замість туалету, ліхтар зі свічкою всередині замість освітлення, буржуйка, щоб грітися – так перевозять солдатів, що супроводжують військову техніку.​ Скандальні вагони-теплушки для українських бійців знову в центрі уваги. Разючі кадри, які зняли самі військові, та інтерв’ю з солдатами, які зазнали нелюдських умов, «Донбас.Реалії» показували чотири місяці тому. Після розгромного сюжету президент Петро Порошенко розпорядився замінити стародавні теплушки на нормальні вагони. Журналісти програми «Донбас.Реалії» вирішили перевірити, чи змінилося щось від моменту розпорядження президента.

У лютому 2017 року журналісти «Донбас.Реалії» розповідали про нелюдські умови, в яких по кілька днів перебувають бійці, котрі супроводжують військову техніку.

Дірка в підлозі – туалет. Цим змушені користуватися солдати під час транспортування залізницею. Відео у «вагоні-теплушці» зняли бійці 93-ї окремої механізованої бригади.

«Зніми ось «санвузол». У мене таке відчуття, що морально я перебуваю десь у районі цієї дірки» – це репліка одного з військових, який зафільмував умови у вагоні-теплушці.

Умови, в яких змушені жити військові під час супроводу техніки на фронт
Умови, в яких змушені жити військові під час супроводу техніки на фронт
«Зеків» возять у плацкарті, а ми їдемо в такому
Олександр Галкін

«Я вдруге їду в цьому лайні, і в мене трошки дисонанс виникає. «Зеків» возять у плацкарті, а ми їдемо в такому», – додає військовослужбовець ЗСУ Олександр Галкін.

Сюжет викликав резонанс і розбуркав чиновників. У Міністерстві інфраструктури одразу зібрали робочу групу.

Представники «Укрзалізниці», Міноборони, конструктори і вагонобудівники отримали завдання: розробити й створити нові вагони для військової охорони на залізниці. Сторони одразу ж повідомили про готовність вирішити проблему.

«Робоча група працюватиме у двох напрямках: відбір кращих проектів та підготовка нормативно-технічної документації для створення належних і безпечних умов перевезень техніки, особового складу та варти», – мовиться у заяві «Укрзалізниці».

Заява щодо робочої групи для створення належних та безпечних умов перевезень техніки, особового складу та варти на сайті «Укрзалізниці»
Заява щодо робочої групи для створення належних та безпечних умов перевезень техніки, особового складу та варти на сайті «Укрзалізниці»

Здавалося б, крапку в історії з теплушками ставить особисто президент – у присутності найвищого командного складу Збройних сил України.

Возити солдатів у теплушках – неприпустимо
Петро Порошенко

«І, до речі, возити солдатів у теплушках далі неприпустимо. Я думаю, ви розумієте, про що я кажу», – заявив президент України Петро Порошенко.

Від того часу минуло чотири місяці. Журналісти програми «Донбас.Реалії» вирішили дізнатися, чи виконують чиновники свої обіцянки і доручення президента.

Модернізація теплушок: замість твердих нар –​ м’які «сидушки»​

На прохання «Донбас.Реалії» представники Міністерства інфраструктури України, Міноборони та «Укрзалізниці» – всі, хто може вирішити проблему вагонів-теплушок, – зібралися на спеціальну нараду в ремонтному депо Києва.

Там же були й «головні герої» – вагони-теплушки. Навколо них відбувалась бурхлива діяльність. Принаймні, доки тут присутні журналісти.

Ремонт вагонів-теплушок у ремонтному депо Києва
Ремонт вагонів-теплушок у ремонтному депо Києва
Робимо утеплення, робимо більш комфортні умови
Григорій Бевза

«Робимо утеплення, робимо комфортніші умови, зовнішній ремонт кузова, і замість твердих нар ми ставимо м’які «сидушки», які будуть для комфортного відпочинку», – відзвітував директор Південно-Західної залізниці Григорій Бевза.

Міністерство оборони: ми не розробляємо вагони

Я не займаюся розробкою ваших вагонів. У мене зовсім інші завдання
Валерій Веклич

Скоро відремонтовані теплушки будуть готові перевозити військові караули. Але сучасних вагонів бійцям чекати не варто. Співробітники «Укрзалізниці» розводять руками: мовляв, вони б і раді почати будівництво, але від Міноборони досі не надійшло технічне завдання.

Проте військові із цим не згодні.

«Я не займаюся розробкою ваших вагонів. У мене зовсім інші завдання», – заявив начальник Центрального управління військових сполучень ЗСУ Валерій Веклич.

Cпеціальна нарада у ремонтному депо Києва з участю представників Мінінфраструктури, Міноборони та «Укрзалізниці» щодо розв’язання проблеми вагонів-теплушок
Cпеціальна нарада у ремонтному депо Києва з участю представників Мінінфраструктури, Міноборони та «Укрзалізниці» щодо розв’язання проблеми вагонів-теплушок

Намагаючись зрозуміти, де чия зона відповідальності, представники «Укрзалізниці» та Міноборони спілкуються на підвищених тонах, стоячи один навпроти одного у старому вагоні. Ось як виглядала розмова представників двох відомств:

– Міністерство оборони тут яким боком? Воно не розробляє… Ми не даємо технічні умови.
– Тоді дайте пропозиції, які умови ви вважаєте людськими.
– Пропозиція одна: нормальні людські умови для того, щоб пересувалася охорона.

«Укрзалізниця»: ми просто обслуговуюча організація

Незважаючи на шквал взаємних звинувачень, Міноборони та «Укрзалізниця» вже встигли про дещо домовитися. З’ясувалося, що частина бійців тимчасово пересувається у пасажирських вагонах замість теплушок. Але й тут не обійшлося без проблем.

Результат співпраці Міноборони та «Укрзалізниці»: частина бійців тепер тимчасово пересувається у пасажирських вагонах
Результат співпраці Міноборони та «Укрзалізниці»: частина бійців тепер тимчасово пересувається у пасажирських вагонах

«Ми замовляємо пасажирські вагони, але ваша компанія каже, що ми не завжди можемо ними забезпечити», – каже начальник Центрального управління військових сполучень ЗСУ Валерій Веклич.

​Водночас «Укрзалізниця» аргументує це тим, що вона «обслуговуюча організація».

Які вагони нас просять поставити, такі вагони ми й ставимо
Андрій Рязанцев

«Які вагони нас просять поставити, такі вагони ми й ставимо. Ми обслуговуюча організація. Надходить замовлення на певну кількість – ці вагони й поставляються. Якщо у нас замовляють теплушки, ми даємо теплушки. Якщо у нас замовляють пасажирські вагони, ми даємо пасажирські», – стверджує фінансовий директор ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев.

Фінансовий директор ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев і начальник Центрального управління військових сполучень ЗСУ Валерій Веклич
Фінансовий директор ПАТ «Укрзалізниця» Андрій Рязанцев і начальник Центрального управління військових сполучень ЗСУ Валерій Веклич

​У кожного відомства свої документи і аргументи щодо того, чому вони не винні в тому, що вагони-теплушки досі на ходу. А бійцям нічого не залишається, як знову пристосовуватися до віджилих вагонів, які з’явилися на світ ще в середині минулого століття.

Вагон-теплушка і «товарняк»: що спільного

Різниця між звичайними товарними вагонами і теплушками невелика, але відмінності все ж є. У кутку вагона місце для туалету, електрики немає, але є ліхтар і дві свічки до нього. Вагон розділений на дві частини: в одній частині солдати чатують, а в іншій відпочивають.

Для відпочинку військових у вагоні-теплушці обладнані спеціальні дерев’яні нари. І буржуйка для обігріву у холодну пору року.

Список речей, які мають бути у «вагоні-теплушці». Його не змінювали від середини минулого століття
Список речей, які мають бути у «вагоні-теплушці». Його не змінювали від середини минулого століття

Окрім цього, серед обов’язкового обладнання, яке повинно бути в теплушці, значаться: дошки, ящик для палива, коцюба, совок і відро. Цього, за чинними нормами, повинно вистачити для бійців, які кілька днів поспіль можуть нести службу в такому вагоні.

Французькі теплушки: душові кабіни, кухня, тренажер

Це все одно, що порівнювати «Рендж-Ровер» із «Запорожцем»
Сергій Фесенко

Сергій Фесенко рік провів в зоні бойових дій як доброволець у батальйоні «Айдар». А до цього 5 років служив в Іноземному легіоні у Франції. Він не раз їздив у французькому аналогу української теплушки.

«Це все одно, що порівнювати «Рендж-Ровер» із «Запорожцем» 50-х років», – каже колишній солдат французького Іноземного легіону Сергій Фесенко.

За словами Сергія Фесенка, у Франції для охорони виділяють переобладнаний пасажирський вагон
За словами Сергія Фесенка, у Франції для охорони виділяють переобладнаний пасажирський вагон

За його словами, у Франції для охорони виділяють переобладнаний пасажирський вагон.

У ньому броньоване збройне відділення, передбачений спортивний тренажер, міні-кухня, місця для відпочинку, як в українських спальних вагонах, та дві душові кабіни.

Сергій каже, що завдання варти і організація охорони вантажів у Франції практично такі ж, як і в українській армії. А ось ставлення до рядового солдата відрізняється.

Колишній солдат французького Іноземного легіону Сергій Фесенко
Колишній солдат французького Іноземного легіону Сергій Фесенко

«Злидні, скнарість, жлобство. Просто жлобство. Солдати як були в радянській армії гарматним м’ясом, так, на жаль, у свідомості наших генералів, мабуть, і залишилися», – зауважує Сергій Фесенко.

Про результати наради представники Мінінфраструктури пообіцяли повідомити президентові України. Можливо, Петрові Порошенку нарешті вдасться достукатися до тих, хто перевозить українських бійців у товарних вагонах. Нехай і з другої спроби.

ПОВНИЙ ВИПУСК ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
XS
SM
MD
LG