Доступність посилання

ТОП новини

«Повернись додому»: як колишні бойовики повертаються до мирного життя на підконтрольній території


Інформаційний плакат програми СБУ «Повернись додому»

«Повернись додому»: на Донбасі вже два роки діє спеціальна програма з реабілітації колишніх бойовиків. Вона передбачає звільнення від кримінального переслідування в обмін на добровільну явку з повинною. У Росії вже назвали цю програму «фейком», бо вона нібито діє для «вербування диверсантів» і вносить «розкол» у ряди бойовиків. «Донбас.Реалії» розбиралися у тому, як це відбувається в реальності і як забезпечити безпеку тих, хто хоче вибратися з того боку. Невигадані історії каяття бойовиків в ексклюзивному матеріалі від журналістів програми.

На контрольно-пропускному пункті «Майорське» у Донецькій області звичайний день не проходить без величезних автомобільних черг – охочих перетнути лінію розмежування – більш ніж достатньо.

Серед них стандартну для жителів окупованих територій процедуру проходить й Руслан. Чоловік пред’являє паспорт у віконце та під наглядом прикордонників йде коридорами до виїзду з КПП. Але там на нього чекають співробітники СБУ.

Руслан – не простий відвідувач контрольного пункту. Він – колишній бойовик. Кілька годин тому, ризикуючи життям, перетнув «зеленку». І вийшов, щоб добровільно здатися українській стороні.

Колишній бойовик угруповання «ДНР» Руслан, який вирішив взяти участь у програмі СБУ «Повернись додому»
Колишній бойовик угруповання «ДНР» Руслан, який вирішив взяти участь у програмі СБУ «Повернись додому»
Я зрозумів, що мені це не потрібно
Колишній бойовик угруповання «ДНР» Руслан

«Перебував я у місті Лиман. Почав брати участь на блокпосту в Царицино. Пробув там деякий час, потім зрозумів, що мені це не потрібно», – каже колишній бойовик угруповання «ДНР» Руслан.

Руслан розповідає, що переїхав до Сєвєродонецька, де переховувався спочатку від бойовиків бригади «Призрак», а після звільнення міста – від українських силовиків. Потім ховався в «сірій зоні», в селі на окупованій території.

«Там взагалі немає роботи. Люди їдуть, покидають домівки. А хто залишається там – металобрухт збирає, грабує сараї. Загалом там – не життя. Як там жили ми, люди там так не живуть», – каже Руслан.

Шанс дається тим, хто не робив серйозних злочинів ​

Колишній бойовик знайшов новину про програму СБУ «Повернись додому» в інтернеті. Саме тоді й вирішив, що треба нею скористатися, а значить – здатися українській стороні.

Розмова журналіста програми «Донбас.Реалії» із колишнім бойовиком угруповання «ДНР» Русланом
Розмова журналіста програми «Донбас.Реалії» із колишнім бойовиком угруповання «ДНР» Русланом

Спецслужби організували йому одне з так званих «вікон» через лінію розмежування. На його щастя, все пройшло вдало.

Шанс надається тим, хто не робив серйозних злочинів і добровільно готовий перейти на легальне становище. Заяву можна написати на електронну пошту з будь-якої точки світу.

Інформаційний плакат програми Служби безпеки України «Повернись додому». Фото – СБУ
Інформаційний плакат програми Служби безпеки України «Повернись додому». Фото – СБУ
​До того, як ми пропонуємо бойовику вийти на нашу територію, ми повідомляємо про те, на що він може розраховувати
Співробітник СБУ

«Залежно від того, що людина робила під час подій 2014, 2015, 2016 та 2017 років, до того, як ми пропонуємо бойовику вийти на нашу територію і скористатися програмою, повідомляємо йому про те, на що він може розраховувати», – пояснює співробітник СБУ.

Суд вирішує, що чекатиме на колишніх бойовиків

Тим, хто ховається на підконтрольній Україні території, досить подзвонити по одному з указаних на сайті телефонів. Після перевірки СБУ долю колишніх членів угруповань бойовиків визначає суд.

Нещодавно у Слов’янську саме розглядали справи одразу трьох колишніх бойовиків. Історії схожі – чергування на блокпостах під проводом Ігоря Гіркіна-Стрєлкова (російського полковника – ред.), потім втеча, три роки у страху, зрештою, рішення скористатися програмою «Повернись додому».

Судовий процес щодо подальшої долі колишніх бойовиків угроповань «ЛНР» і «ДНР» у Слов’янську
Судовий процес щодо подальшої долі колишніх бойовиків угроповань «ЛНР» і «ДНР» у Слов’янську

Один із колишніх бойовиків розповідає про те, чим займався до того, як добровільно повідомив українські правоохоронні органи про участь у збройних формуваннях, що визнані в Україні терористичними.

Мене змушували набивати мішки і затримувати машини
Колишній бойовик

«Я перебував на блокпосту. Мене там змушували набивати мішки і затримувати машини», – каже він у залі суду. За його словами, насилля до громадян він не застосовував.

Виправдальні вироки для колишніх бойовиків

Усім трьом колишнім бойовикам, справи яких розглядались у Слов’янському суді, винесли виправдувальний вирок. Їх звільнили від відповідальності прямо у залі суду.

Колишній бойовик після виправдального вироку у суді
Колишній бойовик після виправдального вироку у суді

Повертайтеся додому, все буде нормально, пацани!
Колишній бойовик

«Я щойно із залу суду вийшов, отримав виправдувальний вирок. Повертайтеся додому, все буде нормально, пацани!», – прокоментував вирок один із виправданих бойовиків одразу після слухання.

Але додому повертаються переважно ті, у кого є родичі і житло на звільненій території. Водночас російська пропаганда вже нарікла програму СБУ «фейком», аргументуючи це тим, що програма нібито діє виключно для «вербування диверсантів».

А член російської Ради федерації Франц Клінцевич взагалі заявив: українські спецслужби просто хочуть привнести «розкол» у ряди бойовиків.

І все ж, програма «Повернись додому» повільно, але діє.

«Охочих громадян України брати участь в збройному конфлікті стає, очевидно, все менше і менше. На мій суб’єктивний погляд, це пов’язано з тим, що люди втомилися від пропаганди, втомилися від невизначеності і хочуть просто нормально мирно жити», – зауважує співробітник СБУ.

За два роки дії програми в СБУ нарахували 200 явок з повинною. І кажуть що тих, хто готовий скористатися шансом, стає все більше: колишні бойовики продовжують добровільно переходити на підконтрольну Україні сторону – по кілька людей на тиждень.

ПОВНИЙ ВИПУСК ТЕЛЕПЕРЕДАЧІ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»:

  • Зображення 16x9

    Андрій Діхтяренко

    Працює на Радіо Свобода з 2014 року. 
    Журналіст, редактор програми «Донбас.Реалії» і рубрики «Листи з окупованого Донбасу».
    Головний редактор «Реальної газети» з Луганська.

FACEBOOK КОМЕНТАРІ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG