Доступність посилання

ТОП новини

«Де «зелені чоловічки», там загроза» – Гарань про «Захід-2017»


Олексій Гарань

Професор Києво-Могилянської академії, науковий директор фонду «Демократичні ініціативи» Олексій Гарань вважає, що мала кількість міжнародних спостерігачів під час проведення білорусько-російських військових навчань «Захід-2017» може свідчити про наміри Росії приховати справжні масштаби цих маневрів і кількість задіяних військ.

Відкритість військових маневрів має служити таким собі запобіжним заходом для того, щоб попередити можливі агресивні наміри кожної зі сторін

​«Є певні засоби довіри, і це зафіксовано у Договорі про обмеження звичайних видів озброєння в Європі, – розповів Олексій Гарань Радіо Свобода. – Відкритість військових маневрів має служити таким собі запобіжним заходом для того, щоб попередити можливі агресивні наміри кожної зі сторін. Такі ж зобов’язання мають і західні країни, коли проводять маневри в Європі. Те, що Росія хоче запросити малу кількість спостерігачів на малу кількість полігонів, щоб вони не отримали належної картини, це явно свідчить про те, що Росія намагається приховати деякі речі».

За його словами, мова може йти як про заниження справжньої кількості солдатів та бойової техніки, так і про намір приховати відпрацювання конкретних маневрів. «А також приховати якісь речі, які стосуються самої готовності російської армії, адже ми знаємо, що насправді там не все так добре, але треба ж залякати Захід. Така стратегія погроз у Путіна і є практично його єдиним козирем», – додав експерт.

Олексій Гарань вважає, що, враховуючи існуючі в західних країнах та в Україні застереження стосовно виникнення великого військового конфлікту після навчань «Захід-2017», керівництво Росії навряд чи зважиться на ці дії. «Це призведе до катастрофи в самій Росії, адже одразу ж відбудеться розрив із Заходом у фінансово-економічній сфері: банки від'єднають від SWIFT, до них також застосують додаткові санкції, а це буде економічна катастрофа для Росії», – переконаний професор.

Путін явно відпрацьовує в військовому плані кілька сценаріїв

​«Але Путін явно відпрацьовує у військовому плані кілька сценаріїв, і тому я не виключаю, що один із них – це гібридна операція на території Естонії, Латвії, чи на кордоні з Польщею. Путін може сказати, що лише захищає права російськомовного населення цих країн. Я також не виключаю, що ці навчання – таке своєрідне залякування і Заходу, і України, мовляв, бійтеся, так, ми слабкі економічно і можемо впасти, але ми потягнемо і вас усіх у цю прірву», – припускає Олексій Гарань.

Гарань: Лукашенко грає в ризиковану гру

За словами експерта, найбільшу загрозу ці навчання створюють для України та Білорусі: «Маневри відбуватимуться на північному кордоні з Україною, і це, безумовно, буде відволікати увагу українських військових від східного напрямку, тому що наші війська повинні бути в готовності на північному напрямку, їх треба буде підсилювати».

Найбільшу загрозу я бачу саме для Білорусі. Там, де з’являються «зелені чоловічки», є загроза

​«Та найбільшу загрозу я бачу саме для Білорусі – це присутність російських військових на її території та додаткових засобів контролю над білоруською політикою, можливе таємне відпрацювання сценаріїв додаткового розміщення російських військових у Білорусі, отримання належної розвідувальної та військово стратегічної інформації. Власне, ми знаємо, що там, де з’являються «зелені чоловічки», там є загроза», – переконаний Гарань.

Експерт вважає, що лідер Білорусі грає в доволі ризиковану гру. «Лукашенко під час візиту в Київ заспокоював українську сторону, що він не допустить, щоб навчання були направлені проти України. Насправді, він, як завжди, намагається вести таку складну гру – балансувати між різними силами, він намагається і з Заходом якось поліпшити відносини, щоб використовувати це проти Росії, і використовувати партнерство з Росією, щоб шантажувати Захід, – це його традиційна гра. Але ця гра ризикована. Присутність російських військ і спецслужб на території Білорусі – в першу чергу, це загроза для самої Білорусі», – зазначає Олексій Гарань.

У російсько-білоруських навчаннях «Захід-2017», які відбудуться 14-20 вересня, планують задіяти близько 13 тисяч військовослужбовців. Російські війська почали прибувати в Білорусь вже 15 серпня. Навчання триватимуть на шести полігонах у Білорусі.

Білорусь запросила для спостереження за навчаннями на своїй території по два спостерігачі з семи країн.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Росія і Білорусь не виконали своїх міжнародних зобов’язань із дотримання абсолютної прозорості спільних військових навчань «Захід-2017», запланованих на вересень у Білорусі. За його словами, НАТО направить двох своїх експертів для спостереження, але цієї кількості недостатньо.

Оригінал матеріалу – на сайті Білоруської редакції Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG